Fotó: Facebook
Tömeges kettős szavazás kockázata áll fenn a magyar állampolgársággal is rendelkező román választópolgárok esetében a májusi EP-választáson Eugen Tomac, a Népi Mozgalom Pártja (PMP) elnöke szerint.
2019. április 30., 15:172019. április 30., 15:17
2019. április 30., 16:402019. április 30., 16:40
Az ellenzéki alakulat vezetője kedden közösségi oldalán posztolt nyílt levelében arra kérte Viorica Dăncilă román miniszterelnököt, hogy akadályozza meg a kettős, román és magyar állampolgársággal rendelkező szavazók „lehetséges választási csalását”. A Traian Băsescu volt államfő által alapított párt vezetője Facebook-bejegyzésében azt sérelmezte, hogy Kelemen Hunor RMDSZ-elnök április elején az EP-választási felkészülésről egyeztetett Orbán Viktor miniszterelnökkel annak érdekében, hogy a májusban megújuló EP-ben a lehető legerősebb legyen a magyar képviselet.
Az ellenzéki pártvezér szerint a román kormánynak meg kell akadályoznia, hogy a mintegy félmillió, magyar állampolgársággal is rendelkező romániai magyar – a Romániában leadott szavazata után – a magyarországi pártlistákra is voksoljon a romániai magyar külképviseleteken, vagy akár úgy, hogy május 26-án „átszállítják” e célból Magyarországra. Tomac kifejtette: Romániában fontos előrelépés volt a többes voksolás megakadályozására a voksolók személyi azonosító számát valós időben regisztráló informatikai rendszer bevezetése, de ez a rendszer nincs összekapcsolva egy hasonló magyarországi adatbázissal és nem képes kiszűrni a kettős állampolgársággal rendelkezők esetleges visszaéléseit.
„Tisztelt miniszterelnök asszony! Az a körülmény, hogy az ön pártja szövetségben áll a Fidesz romániai kirendeltségének számító RMDSZ-szel, nem menti fel azon kötelezettsége alól, hogy a választások tisztasága felett őrködjék” – figyelmeztette Dăncilát az MTI által idézett ellenzéki pártelnök. Tomac azt állítja, a 2018. április 8-án rendezett országgyűlési választáson „autóbuszok százai keltek át a magyar–román határon, és szállítottak román állampolgárokat Magyarországra, ahol többségük a Fideszre és Orbán Viktor miniszterelnökre szavazott”. A román parlamentben mintegy hatszázalékos súlyt képviselő, a magyarellenes hangulatkeltést korábban is rendszeresen alkalmazó ellenzéki párt kétszámjegyű választási eredményt remél az EP-választáson, a közvélemény-kutatások szerint azonban kétséges, hogy túllép-e az ötszázalékos választási küszöböt.
Az EP-választáson az uniós állampolgárok elvileg abban az országban adhatják le voksukat, ahol a lakóhelyük található. A Nemzeti Választási Iroda (NVI) honlapján elérhető tájékoztatás szerint Magyarországon az ország területén lakóhellyel rendelkező nagykorú magyar állampolgárok, valamint az EU más tagállamainak magyarországi lakóhellyel rendelkező választópolgárai voksolhatnak, amennyiben nyilatkozatot tettek arról, hogy választójogukat Magyarországon kívánják gyakorolni.
Nem szavazhat a magyarországi EP-választáson az a magyar választópolgár, aki az EU más tagállamában kérte névjegyzékbe vételét – figyelmeztet a hatóság. A levélszavazás lehetőségére a Magyarországon élő, érvényes magyarországi lakcímmel nem rendelkező, illetve a külföldön élő, az EU-n kívüli lakóhellyel rendelkező magyar választópolgárok figyelmét hívta fel a Nemzeti Választási Iroda.
Mircea Geoană független államfőjelölt szerint Marcel Ciolacu miniszterelnök nyilatkozatai a választási kampányba bevont trollfarmokról hivatali visszaélésnek minősülnek.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
2 hozzászólás