Felmérés: továbbra is a szélsőjobboldali jelöltek a favoritok Romániában

szélsőjobboldali

Élen. A szélsőjobboldali Călin Georgescu simán első helyen végezne az első fordulóban, ha elindulhatna a választáson

Fotó: Mihai Poziumschi/Agerpres

Továbbra is a szélsőjobboldali jelöltek számítanak favoritnak Romániában a közelgő elnökválasztás előtt – derül ki a legfrissebb felmérésből.

Krónika

2025. január 28., 10:302025. január 28., 10:30

2025. január 28., 16:442025. január 28., 16:44

A CURS közvélemény-kutató kedden közzétett felmérése szerint

az elnökválasztás tavalyi, érvénytelenített első fordulóját megnyerő független szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu most is az élen végezne az első körben, ám az akkori mintegy 23 százalék helyett ma már a voksok 37 százalékát kapná meg.

Bukarest szintén független főpolgármestere, Nicușor Dan a második 21 százalékkal, míg a Szociáldemokrata Pártból (PSD), a Nemzeti Liberális Pártból (PNL) és az RMDSZ-ből álló kormánykoalíció közös jelöltje, Crin Antonescu csupán a harmadik 18 százalékkal.

Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke – aki a tavalyi első fordulóban a második helyen végezve Georgescuval együtt a végül meg nem rendezett második fordulóba jutott – most csupán a negyedik lenne a szavazatok 7 százalékával.

A másik szélsőjobboldali jelölt, Diana Șoșoacă a voksok 4 százalékával lenne ötödik.

korábban írtuk

Călin Georgescuban bíznak a legtöbben, az AUR beelőzte a PSD-t egy friss felmérés szerint
Călin Georgescuban bíznak a legtöbben, az AUR beelőzte a PSD-t egy friss felmérés szerint

Călin Georgescu volt független jelölt a szavazatok 38 százalékát szerezné meg, ha most vasárnap tartanák az elnökválasztás első fordulóját – derül ki az Avangarde januári felmérésének hétfőn este közzétett adataiból.

Amennyiben Georgescu nem indulhat – amire jó esély van, lévén hogy az alkotmánybíróság arra hivatkozva érvénytelenítette az első fordulót, hogy a kampányába külső tényezők avatkoztak be, befolyásolva ezzel a voksolás eredményét –, akkor is egy szélsőjobboldali jelölt végezne az élen az első fordulóban, bár a verseny szorosabbnak ígérkezne.

Mint ismeretes, a szélsőjobboldali pártok jelezték, hogy Georgescut támogatják.

Ha azonban nem indulhat, akkor a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion indul majd el, és meg is nyerné az első fordulót – igaz, kisebb támogatással, mint Georgescu: 25 százalékot kapna. A második ebben az esetben is Nicușor Dan lenne, ezúttal 24 százalékkal, míg Antonescu itt is csupán a harmadik helyre jó a voksok 23 százalékával. Elena Lasconi a szavazatok 13 százalékával végezne a negyedik helyen.

A válaszadók 76 százaléka mondta azt, hogy biztosan elmegy szavazni.

A felmérés során rákérdeztek a pártpreferenciákra is. Eszerint ha most lennének a parlamenti választások, a PSD végezne az első helyen a voksok 24 százalékával, nem sokkal megelőzve a 22 százalékos AUR-t. A harmadik a PNL 15 százalékkal, őt az USR követi a voksok 13 százalékával, az ötödik a szélsőjobboldali, Georgescuhoz közel álló Fiatal Emberek Pártja (POT) 10 százalékkal, míg

az utolsó bejutó helyeken az RMDSZ és a szélsőjobboldali SOS Románia áll egyaránt 5-5 százalékkal.

A felmérés január 21. és 25. között készült 1100 fős mintán, a hibahatár 3 százalékos. Iosif Buble, a CURS tulajdonosa azt állítja: a felmérés nem valamely párt megrendelésére készült.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 26., szombat

Mázsaszám foglalták le a csempészdohányt a rendőrök

Több mint 16 millió szál csempészett cigarettát és közel 500 kilogramm dohányt foglaltak le a rendőrök az év első három hónapjában – tájékoztatott szombaton a román rendőrség.

Mázsaszám foglalták le a csempészdohányt a rendőrök
2025. április 26., szombat

Viharriasztás lesz érvényben a hétvégén az ország felében

Az ország mintegy felét érintő első- és másodfokú viharriasztásokat bocsátott ki szombaton felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).

Viharriasztás lesz érvényben a hétvégén az ország felében
2025. április 26., szombat

Nőtt a költségvetési hiány, de a pénzügyminiszter szerint látszik a pozitív változás

A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.

Nőtt a költségvetési hiány, de a pénzügyminiszter szerint látszik a pozitív változás
2025. április 25., péntek

Legfelsőbb bíróság: érvényben marad az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat

A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.

Legfelsőbb bíróság: érvényben marad az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat
2025. április 25., péntek

A romániaiak több mint 60 százaléka szerint rossz irányba tart az ország

A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.

A romániaiak több mint 60 százaléka szerint rossz irányba tart az ország
2025. április 25., péntek

Még egy kis vakációs játék és szórakozás: hétfőtől folytatódik a tanítás

Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.

Még egy kis vakációs játék és szórakozás: hétfőtől folytatódik a tanítás
2025. április 25., péntek

Az alkotmánybíróság is fellebbezett a döntését „felfüggesztő” ítélet ellen

Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.

Az alkotmánybíróság is fellebbezett a döntését „felfüggesztő” ítélet ellen
2025. április 25., péntek

Jó egy hét alatt több mint 130, az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat elleni keresetet nyújtottak be

Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/

Jó egy hét alatt több mint 130, az elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat elleni keresetet nyújtottak be
2025. április 25., péntek

Amerikai lobbicég: nem lépett hatályba a Simion népszerűsítéséről szóló szerződés, nem fizettek semmiért

A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.

Amerikai lobbicég: nem lépett hatályba a Simion népszerűsítéséről szóló szerződés, nem fizettek semmiért
2025. április 25., péntek

Fegyelmi eljárás indulhat az alkotmánybíróság döntését „felfüggesztő” bíró ellen

A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.

Fegyelmi eljárás indulhat az alkotmánybíróság döntését „felfüggesztő” bíró ellen