Fotó: Európai Parlament/Alexis Haulot
Kiesne az RMDSZ az Európai Parlamentből, ha most vasárnap lennének a választások – derül ki a legfrissebb közvélemény-kutatási adatokból.
2024. március 06., 11:222024. március 06., 11:22
2024. március 06., 11:422024. március 06., 11:42
Az INSCOP közvélemény-kutató intézet által a News.ro hírportál megrendelésére készített felmérés szerdán ismertetett adatai szerint a kormánykoalíció pártjai – a Szociáldemokrata Párt és a Nemzeti Liberális Párt (PSD-PNL) – alkotta szövetség toronymagasan az élen végezne a szavazatok 43,7 százalékával, vagyis abszolút többségre azért nem tenne szert.
A második helyen a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) áll: a szélsőjobboldali pártra a válaszadók 20,6 százaléka szavazna.
A harmadik a Mentsétek meg Romániát Szövetség, a Népi Mozgalom Párt és a Jobboldal Ereje (USR-PMP-FD) alkotta Egyesült Jobboldal Szövetség 13,7 százalékkal, míg a botránypolitikus Diana Șoșoacă fémjelezte SOS Románia 6,4 százalékot kapna.
Ezzel véget is ér az EP-mandátumra jogosult pártok sora,
Fotó: INSCOP
Az önkormányzati választások esetében – amelyeken a PSD és a PNL külön indul – a PSD végezne az élen 30,6 százalékkal, a második a PNL 25,6 százalékos támogatottsággal, míg a harmadik az AUR, amelyre 17,4 százalék szavazna.
A negyedik az Egyesült Jobboldal Szövetség 9,8 százalékkal, míg az SOS Románia 4,3 százalékot kapna.
Fotó: INSCOP
A válaszadók 57,2 százaléka van jó véleménnyel az EP- és az önkormányzati választások összevonásáról, míg 36,2 százalék ellenzi.
Az összevonás által előnyös helyzetbe kerülő két kormánypárt szavazóinak elsöprő többsége – 76 százalék – támogatja a lépést, de még az AUR szavazóinak 50 százaléka is jó ötletnek tartja.
Emellett az átlagosnál magasabb arányban képviseltetik magukat a támogatók között a felsőfokú végzettséggel rendelkezők, a fehérgallérosak és a magas jövedelműek.
Arra is rákérdeztek, hogyan vélekednek a válaszadók arról, hogy a PSD és a PNL közös listát állít az EP-választásokra.
Mint kiderült, a többség – 51,3 százalék – nem ért egyet vele, míg 36,9 százalék jó véleménnyel van róla. A válaszadók 10,8 százaléka nem tudott vagy nem akart válaszolni.
Rákérdeztek a részvételi hajlandóságra is az EP-választáson. Eszerint a válaszadók 59,1 százaléka biztosra mondta a részvételét, míg 12,5 százalék mondta azt, hogy biztosan nem megy el voksolni.
A felmérés február 22. és 29. között készült 1100 fős mintán, a hibahatár 2,95 százalék.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!