Fotó: Gábos Albin
Romániában az alkalmazottak kevesebb mint harmada részesült idén béremelésben, amelynek mértéke többnyire nem fedezte a 15 százalék körüli éves inflációt – derült ki egy friss felmérésből, amelynek eredményeit a Mediafax hírügynökség ismertette hétfőn.
2022. november 21., 12:592022. november 21., 12:59
A CEC Bank és FinZoom.ro pénzügyi összehasonlító portál által 1250 internetfelhasználó bevonásával októberben végzett felmérés szerint a romániai alkalmazottak 61,6 százaléka nem részesült idén béremelésben. A megkérdezettek 27,7 százaléka számolt be arról, hogy emelkedett a fizetése: 47,1 százalékuknak 5 százalék alatti, 36,8 százalékuknak 5 és 10 százalék közötti, 10,9 százalékuknak 10 és 20 százalék közötti mértékben növekedett a bére, míg 5,1 százalékuk 20 százalékot meghaladó béremelést kapott. A megkérdezettek 10,6 százaléka nem árulta el, hogy nőtt-e idén a fizetése.
A havi 10 ezer lejnél magasabb jövedelműek 45,2 százaléka kapott béremelést, míg a 2500 lej alatti jövedelműek alig 20,7 százaléka. A főiskolai, egyetemi vagy posztgraduális végzettséggel rendelkezők 67 százalékának nőtt idén a fizetése Romániában.
A megkérdezett alkalmazottak 24,6 százaléka tud rendszeresen félretenni havi jövedelméből. A rendszeresen takarékoskodók aránya magasabb (35,6 százalékos) azok körében, akik béremelésben részesültek idén.
Az országos nettó átlagbér szeptemberben 4003 volt, 70 lejjel (1,8 százalékkal) nagyobb, mint augusztusban, a bruttó átlagbér pedig 6457 lej volt, 109 lejjel (1,7 százalékkal) nagyobb, mint az előző hónapban.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!