Képünk illusztráció
Fotó: Ukrán katasztrófavédelem
Tízből hat román állampolgár még mindig figyelemmel kíséri az ukrajnai fejleményeket, hat hónappal a szomszédos országban kitört háború után is – derül ki az IRES felmérésének szerdán közzétett adataiból.
2022. augusztus 24., 20:502022. augusztus 24., 20:50
A közvélemény-kutatás szerint a háború fejleményeit követő romániaiak aránya márciushoz képest közel 20 százalékponttal, februárhoz képest pedig 12 százalékponttal csökkent.
legfeljebb naponta egyszer 33 százalékuk, hetente 2-3 alkalommal 24 százalékuk, hetente egyszer 12 százalékuk. Mintegy 80 százalékuk említette információforrásként a hazai tévécsatornákat és a honlapjukat, 10 százalékuk elsősorban a külföldi tévéadókon követi az ukrajnai híreket. A közösségi oldalakról a válaszadók 27 százaléka tájékozódik.
A megkérdezettek romániaiak 21 százaléka a baráti köréből, 18 százaléka a családtagjaitól szerzi az információkat az ukrajnai eseményekről. Egynegyedük azt állítja, hogy nem követi a háború fejleményeit.
A megkérdezettek 13 százaléka aggodalmat és a szorongást, 8 százaléka szomorúságot, 14 százaléka együttérzést, szánalmat vagy a szolidaritást társít az ukrajnai háborúhoz.
A háború első napjaihoz képest kissé csökkent a lakosság félelme attól, hogy a konfliktus átterjed Romániára. A februári IRES-felmérés válaszadóinak 70 százaléka tartott Románia orosz megszállásától. Augusztusban még mindig 61 százalék osztotta ezt a félelmet. A megkérdezettek közele egynegyede (23 százalék) úgy véli, hogy ez meg fog történni – derül ki a felmérésből.
Hat hónappal a háború kezdete után a romániaiak közel fele (47 százaléka) úgy véli, hogy az ukrajnai katonai konfliktus még egy évig tart, míg 17 százalék szerint legalább 5 évig fog tartani. Optimistább a válaszadók több mint negyede (29 százaléka), akik még mindig úgy vélik, hogy a háborúnak az év végére vége lesz.
Az IRES kérdőíves felmérése augusztus 17-23. között készült 1155 fős mintán, 2,9 százalékos hibahatárral – írja az Agerpres.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
A külföldi szavazókörzeteknél három napon át lehet szavazni az elnökválasztáson; elsőként az új-zélandi Auckland városában nyitnak meg a szavazóhelyiségek.
szóljon hozzá!