Verseny. A CURS szerint a jelenlegi koalíció vezetőinek egyike lehet a következő államfő
A jelenlegi bukaresti kormánykoalíció két pártjának vezetői közül kerülhet ki a következő államfő – derül ki egy új felmérésből.
2024. szeptember 27., 18:012024. szeptember 27., 18:01
A CURS által szeptemberben készített felmérés szerint a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke,
A NATO független jelöltként induló korábbi főtitkár-helyettese, Mircea Geoană csupán a harmadik helyen végezne, és nem jutna be a második körbe – korábban a közvélemény-kutatások zöme még őt hozta ki az első helyen, és neki adta a legnagyobb esélyt az államfői tisztség elnyerésére.
A negyedik helyen Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség )USR) elnöke áll 12 százalékkal, George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke az ötödik 11 százalékkal, míg Diana Șoșoacă, az SOS Románia jelöltje a voksok 7 százalékát kapná.
A független Cristian Diaconescu 4, Cristian Terheș, a Román Nemzeti Konzervatív Párt (PNCR) jelöltje pedig 2 százalékot kapna.
Rákérdeztek a pártok támogatottságára is.
Eszerint a PSD a voksok 31 százalékával nyerné meg a választásokat, a dobogóra a PNL (23 százalék) és az AUR (13) férne még fel.
Az USR 12, az SOS Románia 7, az RMDSZ 5, a Népi Mozgalom Párt – Jobboldal Ereje szövetség pedig 4 százalékot kapna.
A kérdezőbiztosok arra is rákérdeztek, hogy a válaszadóük szerint az ország jó vagy rossz irányba halad?
Megkérdezték azt is, mennyire fontos a választópolgárok számára az, milyen iskolai végzettséggel rendelkeznek az elnökjelöltek.
47 százalék válaszolta azt, hogy nagyon sokat, 38 százalék szerint sokat, míg 11 százalék szerint kevésbé, 2 százalék szerint pedig nagyin kicsit vagy egyáltalán nem számít, milyen diplomája van egy jelöltnek.
A felmérés szeptember 10. és 23. között készült 1067 fős mintán, a hibahatár 3 százalékos.
Mint arról beszámoltunk,
Abban megegyezik a CURS kutatásával, hogy Ciolacu az első, Geoană pedig a harmadik helyen végezne, a második helyen azonban George Simion AUR-vezért hozta ki 19 százalékkal, Ciucát pedig a negyedik helyre sorolta 13 százalékkal.
Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke és George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezére között dőlne el az államfői tisztség sorsa, ha most tartanák az elnökválasztást – derül ki egy friss felmérésből.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!