Palástosok „forradalma”. A Kolozs megyei táblabíróság dolgozói is csatlakoznak az országos tiltakozáshoz
Fotó: Rostás Szabolcs
Országszerte felfüggesztették tevékenységüket az igazságszolgáltatás dolgozói szolgálati nyugdíjuknak a kormány által tervezett módosítása miatt. A miniszterelnök a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács vezetőségével tárgyal.
2023. június 20., 14:162023. június 20., 14:16
2023. június 20., 15:402023. június 20., 15:40
A bírák és ügyészek felháborodását az váltotta ki, hogy a különnyugdíjak reformja befolyásolná speciális illetményük összegét, valamint az igazságszolgáltatás dolgozói nyugdíjazásának feltételeit. Kedden az ország számos törvényszéke és bírósága rendkívüli közgyűlést hívott össze, és a testületek úgy ítélték meg, hogy a tervezett törvénymódosítások áthágják a bírák függetlenségét és alkotmány szavatolta státuszát.
Tiltakozásuk során a perek többségét elhalasztják, és csak bizonyos esetek tárgyalását tűzik napirendre. Ezek közé tartoznak a bűnvádi eljárások során elrendelt előzetes letartóztatások, a házkutatások, kiskorúakkal kapcsolatos ügyek, gyermekelhelyezések, a távoltartási végzések. Csatlakoztak az országos tiltakozó akcióhoz többek között a Kolozs, valamint a Bihar megyei táblabíróság munkatársai is. Kedden délután Marcel Ciolacu miniszterelnök tárgyalóasztalhoz ült a nyugdíjreform és az emiatt kirobban tiltakozás kapcsán a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) vezetőivel; a megbeszélésen részt vesz Alina Gorghiu igazságügy-miniszter és Nicolae Ciucă volt kormányfő, a szenátus elnöke is.
A munkaügyi minisztériumhoz passzolja a problémát az igazságügyi tárca vezetője
Alina Gorghiu igazságügy-miniszter a tiltakozásra úgy reagált, hogy tiszteletben tartja a bírák és ügyészek szabad véleménynyilvánításhoz fűződő jogát, ám szerinte nem a tiltakozás, hanem a párbeszéd orvosolhatja az igazságügyben felmerülő problémákat. A tárca élére a koalíciós vetésforgó során került liberális (PNL) miniszter közölte, hogy a romániai társadalom elvárja a kormány által kilátásba helyezett nyugdíjreformot. „Erkölcsileg megállja a helyét az az elv, miszerint egyetlen nyugdíj sem haladhatja meg a szolgálati idő alatt kapott bér mértékét” – szögezte le Gorghiu. Hozzátette azt is, a különnyugdíjak reformjára vonatkozó tervezet elfogadása az országos helyreállítási és rezilienciaterv (PNRR) egyik fejezetét képezi, ilyen formában pedig a munkaügyi minisztérium hatáskörébe tartozik.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) nemrég élesen bírálta a különnyugdíjakról szóló törvénytervezetet, hangsúlyozva, hogy a nyugdíjkorhatár „hirtelen” emelése esetén 2025-ig több mint 1500 bíró és ügyész fog nyugdíjba vonulni. A testület Marius Budăi munkaügyi miniszter bejelentésére reagált, miszerint a nem járulékalapú, úgynevezett különleges nyugdíjak rendszerének reformja kapcsán az Európai Bizottsággal folytatott egyeztetéseken abban állapodtak meg, hogy fokozatosan 65 évre emelik a nyugdíjkorhatárt valamennyi román állampolgár számára.
A romániai bírák és ügyészek érdekvédelmi szervezetei nyílt levélben kérték Ursula von der Leyen uniós főbiztost és Didier Reynders igazságügyi biztost, hogy járjanak közben a különnyugdíjak reformjának azonnali felfüggesztéséért. Az aláírók egyúttal „képmutatással és felelőtlenséggel” vádolják az Európai Bizottságot, amiért az igazságszolgáltatás képviselői helyett a kormánnyal tárgyalt a reformról, és jóváhagyta a különnyugdíjakat szabályozó törvény tervezetének módosításait.
Emlékeztettek, hogy az elmúlt egy évben több száz bíró hagyta el a romániai igazságügyet, amelyben jelenleg több mint 1100 betöltetlen állás van. Szerintük a bírák és az ügyészek jogállására irányuló „fenyegetések” csak súlyosbítottak az amúgy is személyzethiánnyal küszködő igazságszolgáltatás helyzetén. Úgy vélik, a szenátusban elfogadott változathoz képest a képviselőház napirendjére került előterjesztés „elfogadhatatlan és átláthatatlan módon átírja” a különnyugdíjakat szabályozó törvény tervezetét. A négy érdekvédelmi szervezet szerint az igazságszoltatás függetlenségének semmibevételét jelenti, hogy az Európai Bizottság nem konzultált velük a különnyugdíjak szabályozásának tervezett módosításairól.
Romániában jelen pillanatban összesen 4452 bíró és ügyész részesül különleges nyugdíjban az állami nyugdíjpénztár összesítése szerint. Időskori juttatásuk átlagos értéke 20 159 lej, amiből 18 894 lejt az állami költségvetésből fizetnek ki, és mindössze a visszamaradó összeg megy az állami nyugdíjalapból. A bírák körében már tavaly nyugállományba vonulási hullámot váltottak ki a speciális nyugdíjuk esetleges megvonását, valamint a nyugdíjkorhatáruk megemelését pedzegető kormányzati jelzések.
Élesen bírálta pénteken a bukaresti Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) a különnyugdíjakról szóló törvénytervezetet, hangsúlyozva, hogy a nyugdíjkorhatár „hirtelen” emelése esetén 2025-ig több mint 1500 bíró és ügyész fog nyugdíjba vonulni.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) csütörtökön bejelentette, hogy a következő időszakban esedékes megbeszéléseken nem tárgyalnak az államfővel és a többi párttal miniszteri tisztségekről vagy más kormányzati posztokról.
Nicușor Dan megválasztott államfő a képviselőház és a szenátus hétfőn délben kezdődő együttes ülésén teszi le a hivatali esküt – döntötte el csütörtökön a parlament összevont házbizottsága.
Nicușor Dan megválasztott államelnök csütörtökön úgy nyilatkozott, hogy továbbra is Ilie Bolojan az első számú miniszterelnök-jelöltje.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) azt állítja, hogy az Egyesült Államok új romániai nagykövete, Darryl Nirenberg a szuverenisták szövetségese, és hogy az AUR közvetlen kapcsolatban áll az amerikai külügyminisztériummal.
Nicușor Dan megválasztott államelnök az elnökválasztás eredményét érvényesítő alkotmánybírósági ülés után úgy nyilatkozott, hogy mandátuma átvételét követően azonnal megkezdi a kormányalakítást előkészítő tárgyalásokat.
Konzervatív Akció néven új pártot alapít Claudiu Târziu, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) korábbi második embere.
Átvette mandátumát a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójában államfővé választott Nicușor Dan csütörtökön az alkotmánybíróságon.
Elutasította csütörtökön a bukaresti alkotmánybíróság az elnökválasztáson alulmaradt George Simion óvását, így a választás eredménye hivatalossá válik.
Informális keretek között találkozott szerda este Nicușor Dan megválasztott államfő Roberta Metsolával, az Európai Parlament elnökével.
A Nemzeti Liberális Párt (PNL) Ilie Bolojan jelenlegi ügyvivő államfőt jelöli miniszterelnöknek a leendő koalíciós tárgyalásokon – erről döntött szerdán este a párt vezetősége.
szóljon hozzá!