Elnéptelenedhetnek a bíróságok a nyugdíjkorhatár esetén a CSM szerint
Fotó: Pál Árpád
Élesen bírálta pénteken a bukaresti Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) a különnyugdíjakról szóló törvénytervezetet, hangsúlyozva, hogy a nyugdíjkorhatár „hirtelen” emelése esetén 2025-ig több mint 1500 bíró és ügyész fog nyugdíjba vonulni.
2023. május 26., 18:042023. május 26., 18:04
2023. május 26., 18:152023. május 26., 18:15
A CSM Marius Budăi munkaügyi miniszter hétfői nyilatkozatára reagált. A tárcavezető azt mondta, a nem járulékalapú, úgynevezett különleges nyugdíjak rendszerének reformja kapcsán az Európai Bizottsággal folytatott egyeztetéseken abban állapodtak meg, hogy fokozatosan 65 évre emelik a nyugdíjkorhatárt valamennyi román állampolgár számára.
A CSM kiemelte, 2023 végéig 540 romániai bíró és 331 ügyész tölti be a nyugdíjkorhatárt, 2024-ben 273 bíró és 73 ügyész, 2025 végéig pedig további 199 bíró és 111 ügyész fogja teljesíteni a nyugdíjba vonulás feltételeit. Ez összesen 1527 bírót és ügyészt jelent – idézte az igazságszolgáltatási testület jelentését az Agerpres hírügynökség.
Felhívták a figyelmet a legfelsőbb bíróság helyzetére, ahol jelenleg 104 bíró van alkalmazásban, és közülük 82-en kérelmezhetik idén a nyugdíjaztatásukat. A legfőbb ügyészségnél a rendelkezésre álló 161 ügyészi állás közül 68 van betöltve jelenleg, és 28 ügyész év végéig betölti a nyugdíjkorhatárt.
Az üres álláshelyek nagy száma a CSM szerint annak a nyugdíjba vonulási hullámnak az eredménye, amelyet a bírák és ügyészek különnyugdíjának eltörlésével kapcsolatos viták váltottak ki. A statisztikai adatok azt mutatják, hogy az igazságügyi rendszert 2022-ben elhagyó bírák és ügyészek száma szinte kétszerese a 2021-ben jegyzettnek. Míg 2020-ban 174 bíró és 129 ügyész, majd 2021-ben 248 bíró és 143 ügyész kérte a nyugdíjaztatását Romániában, 2022-ben 464 bíró és 256 ügyész vonult nyugdíjba.
A testület szerint az igazságszolgáltatási rendszer elnéptelenedésének veszélyét fokozza, hogy a pályájuk elején álló bírák és ügyészek közül is sokan kiléphetnek a rendszerből, ha megszűnik a különnyugdíj megszerzésének lehetősége. „Számolni kell azzal, hogy 2023. december 1-jén 1403 bíró és 658 olyan ügyész lesz az igazságszolgáltatási rendszerben, akik legfeljebb tíz év szolgálati idővel rendelkeznek, és könnyűszerrel dönthetnek úgy, hogy anyagilag legalább annyira motiváló, de kevésbé megterhelő, tilalmaktól és összeférhetetlenségi szabályoktól mentes szakmát választanak maguknak” – nyomatékosították a CSM képviselői.
A bukaresti törvényszék helyt adott szerdán a kommunista rezsim ellen harcolók érdemeinek elismerésével foglalkozó államtitkárság beadványának, és érvénytelenítette Ion Iliescu volt államfő forradalmárigazolványát.
Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője, Csoma Botond nem zárja ki, hogy a koalíció meg fogja vitatni a külügyminiszter hozzáállását a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséhez.
Az országos próbavizsgák eredményei nem maradhatnak csak statisztikák – jelentette ki egy szerdai sajtóeseményen Daniel David oktatási miniszter.
A kormányt okolta kedd esti közleményében George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és egyben államfőjelöltje a román állampolgárok amerikai vízummentességének felfüggesztéséért.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy „nem nagy rajongója” Emil Hurezeanu külügyminiszternek, akit „kivételes, de régimódi” diplomatának tart.
Marcel Ciolacu miniszterelnök kedden kijelentette, hogy szerette volna, ha Călin Georgescu indul az elnökválasztáson.
Az Egyesült Államok belbiztonsági minisztériuma kedden bejelentette, hogy az amerikai kormány felülvizsgálja Románia felvételét a vízummentességi programba.
A miniszterelnök ellenőrző testülete egyidejű ellenőrzéseket végez a minisztériumokban és az összes többi fennhatósága alá tartozó intézményben – jelentette be kedden Marcel Ciolacu kormányfő.
A romániaiak mindössze 47 százaléka szeretné, ha az Európai Unió nagyobb szerepet vállalna a globális válságoktól és biztonsági kockázatoktól való megvédésében, ami 19 százalékponttal alacsonyabb az európai átlagnál (66 százalék).
Megszavazta kedden a parlament a szenátorok és képviselők jogállására vonatkozó jogszabályt. A módosítás szerint az ülésekről igazolatlanul hiányzó honatyák juttatásuk 5 százalékának levonásával büntethetők minden egyes napért, amikor hiányoznak.
1 hozzászólás