Elnéptelenedhetnek a bíróságok a nyugdíjkorhatár esetén a CSM szerint
Fotó: Pál Árpád
Élesen bírálta pénteken a bukaresti Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) a különnyugdíjakról szóló törvénytervezetet, hangsúlyozva, hogy a nyugdíjkorhatár „hirtelen” emelése esetén 2025-ig több mint 1500 bíró és ügyész fog nyugdíjba vonulni.
2023. május 26., 18:042023. május 26., 18:04
2023. május 26., 18:152023. május 26., 18:15
A CSM Marius Budăi munkaügyi miniszter hétfői nyilatkozatára reagált. A tárcavezető azt mondta, a nem járulékalapú, úgynevezett különleges nyugdíjak rendszerének reformja kapcsán az Európai Bizottsággal folytatott egyeztetéseken abban állapodtak meg, hogy fokozatosan 65 évre emelik a nyugdíjkorhatárt valamennyi román állampolgár számára.
A CSM kiemelte, 2023 végéig 540 romániai bíró és 331 ügyész tölti be a nyugdíjkorhatárt, 2024-ben 273 bíró és 73 ügyész, 2025 végéig pedig további 199 bíró és 111 ügyész fogja teljesíteni a nyugdíjba vonulás feltételeit. Ez összesen 1527 bírót és ügyészt jelent – idézte az igazságszolgáltatási testület jelentését az Agerpres hírügynökség.
Felhívták a figyelmet a legfelsőbb bíróság helyzetére, ahol jelenleg 104 bíró van alkalmazásban, és közülük 82-en kérelmezhetik idén a nyugdíjaztatásukat. A legfőbb ügyészségnél a rendelkezésre álló 161 ügyészi állás közül 68 van betöltve jelenleg, és 28 ügyész év végéig betölti a nyugdíjkorhatárt.
Az üres álláshelyek nagy száma a CSM szerint annak a nyugdíjba vonulási hullámnak az eredménye, amelyet a bírák és ügyészek különnyugdíjának eltörlésével kapcsolatos viták váltottak ki. A statisztikai adatok azt mutatják, hogy az igazságügyi rendszert 2022-ben elhagyó bírák és ügyészek száma szinte kétszerese a 2021-ben jegyzettnek. Míg 2020-ban 174 bíró és 129 ügyész, majd 2021-ben 248 bíró és 143 ügyész kérte a nyugdíjaztatását Romániában, 2022-ben 464 bíró és 256 ügyész vonult nyugdíjba.
A testület szerint az igazságszolgáltatási rendszer elnéptelenedésének veszélyét fokozza, hogy a pályájuk elején álló bírák és ügyészek közül is sokan kiléphetnek a rendszerből, ha megszűnik a különnyugdíj megszerzésének lehetősége. „Számolni kell azzal, hogy 2023. december 1-jén 1403 bíró és 658 olyan ügyész lesz az igazságszolgáltatási rendszerben, akik legfeljebb tíz év szolgálati idővel rendelkeznek, és könnyűszerrel dönthetnek úgy, hogy anyagilag legalább annyira motiváló, de kevésbé megterhelő, tilalmaktól és összeférhetetlenségi szabályoktól mentes szakmát választanak maguknak” – nyomatékosították a CSM képviselői.
Elutasította hétfői együttes ülésén a képviselőház és a szenátus az ellenzéki pártok bizalmatlansági indítványát.
Jóváhagyta a kormány hétfői ülésén a szív-, az érrendszeri és az agyi érbetegségek megelőzésére és leküzdésére irányuló ötéves országos stratégiát.
A romániaiak 71 százaléka szerint rossz irányba tart az ország jelenleg, és a lakosság 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a Flashdata közvélemény-kutatásából.
Dacian Cioloș volt technokrata miniszterelnök neve is felmerült a Román Hírszerző Szolgálat (SRI) vagy a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE) lehetséges vezetőjeként – közölte több román sajtóorgánum saját értesülésre hivatkozva.
Zivatarokra figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki hétfőn az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 12 megyéjére.
A romániai polgárok többsége mélységesen kiábrándult az állami intézményekből, korruptnak tartja a rendszert, és úgy értékeli, az egyéni tehetség keveset számít a kapcsolatokhoz képest – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Populizmus, ha valaki miniszterként vagy egy állami vállalat igazgatójaként a saját fizetését csökkenti – jelentette ki Florin Manole munkaügyi miniszter.
A költségvetési hiány leszorítását célzó, adóemeléseket is tartalmazó megszorító intézkedések csupán ideiglenesek – ezzel igyekezett a polgárokat megnyugtatni Nicuşor Dan államfő hétfői sajtótájékoztatóján.
Bizalmatlansági szavazással kell szembenéznie a kormánynak hétfőn: Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) bizalmatlansági indítványát a képviselőház és a szenátus délutá 15 órától kezdődő együttes ülésén vitatják meg és bocsátják szavazásra.
Elena-Simina Tănăsescut választotta meg az alkotmánybíróság elnökévé vasárnap a testület plénuma.
1 hozzászólás