Palástosok „forradalma”. A Kolozs megyei táblabíróság dolgozói is csatlakoznak az országos tiltakozáshoz
Fotó: Rostás Szabolcs
Országszerte felfüggesztették tevékenységüket az igazságszolgáltatás dolgozói szolgálati nyugdíjuknak a kormány által tervezett módosítása miatt. A miniszterelnök a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács vezetőségével tárgyal.
2023. június 20., 14:162023. június 20., 14:16
2023. június 20., 15:402023. június 20., 15:40
A bírák és ügyészek felháborodását az váltotta ki, hogy a különnyugdíjak reformja befolyásolná speciális illetményük összegét, valamint az igazságszolgáltatás dolgozói nyugdíjazásának feltételeit. Kedden az ország számos törvényszéke és bírósága rendkívüli közgyűlést hívott össze, és a testületek úgy ítélték meg, hogy a tervezett törvénymódosítások áthágják a bírák függetlenségét és alkotmány szavatolta státuszát.
Tiltakozásuk során a perek többségét elhalasztják, és csak bizonyos esetek tárgyalását tűzik napirendre. Ezek közé tartoznak a bűnvádi eljárások során elrendelt előzetes letartóztatások, a házkutatások, kiskorúakkal kapcsolatos ügyek, gyermekelhelyezések, a távoltartási végzések. Csatlakoztak az országos tiltakozó akcióhoz többek között a Kolozs, valamint a Bihar megyei táblabíróság munkatársai is. Kedden délután Marcel Ciolacu miniszterelnök tárgyalóasztalhoz ült a nyugdíjreform és az emiatt kirobban tiltakozás kapcsán a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) vezetőivel; a megbeszélésen részt vesz Alina Gorghiu igazságügy-miniszter és Nicolae Ciucă volt kormányfő, a szenátus elnöke is.
A munkaügyi minisztériumhoz passzolja a problémát az igazságügyi tárca vezetője
Alina Gorghiu igazságügy-miniszter a tiltakozásra úgy reagált, hogy tiszteletben tartja a bírák és ügyészek szabad véleménynyilvánításhoz fűződő jogát, ám szerinte nem a tiltakozás, hanem a párbeszéd orvosolhatja az igazságügyben felmerülő problémákat. A tárca élére a koalíciós vetésforgó során került liberális (PNL) miniszter közölte, hogy a romániai társadalom elvárja a kormány által kilátásba helyezett nyugdíjreformot. „Erkölcsileg megállja a helyét az az elv, miszerint egyetlen nyugdíj sem haladhatja meg a szolgálati idő alatt kapott bér mértékét” – szögezte le Gorghiu. Hozzátette azt is, a különnyugdíjak reformjára vonatkozó tervezet elfogadása az országos helyreállítási és rezilienciaterv (PNRR) egyik fejezetét képezi, ilyen formában pedig a munkaügyi minisztérium hatáskörébe tartozik.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) nemrég élesen bírálta a különnyugdíjakról szóló törvénytervezetet, hangsúlyozva, hogy a nyugdíjkorhatár „hirtelen” emelése esetén 2025-ig több mint 1500 bíró és ügyész fog nyugdíjba vonulni. A testület Marius Budăi munkaügyi miniszter bejelentésére reagált, miszerint a nem járulékalapú, úgynevezett különleges nyugdíjak rendszerének reformja kapcsán az Európai Bizottsággal folytatott egyeztetéseken abban állapodtak meg, hogy fokozatosan 65 évre emelik a nyugdíjkorhatárt valamennyi román állampolgár számára.
A romániai bírák és ügyészek érdekvédelmi szervezetei nyílt levélben kérték Ursula von der Leyen uniós főbiztost és Didier Reynders igazságügyi biztost, hogy járjanak közben a különnyugdíjak reformjának azonnali felfüggesztéséért. Az aláírók egyúttal „képmutatással és felelőtlenséggel” vádolják az Európai Bizottságot, amiért az igazságszolgáltatás képviselői helyett a kormánnyal tárgyalt a reformról, és jóváhagyta a különnyugdíjakat szabályozó törvény tervezetének módosításait.
Emlékeztettek, hogy az elmúlt egy évben több száz bíró hagyta el a romániai igazságügyet, amelyben jelenleg több mint 1100 betöltetlen állás van. Szerintük a bírák és az ügyészek jogállására irányuló „fenyegetések” csak súlyosbítottak az amúgy is személyzethiánnyal küszködő igazságszolgáltatás helyzetén. Úgy vélik, a szenátusban elfogadott változathoz képest a képviselőház napirendjére került előterjesztés „elfogadhatatlan és átláthatatlan módon átírja” a különnyugdíjakat szabályozó törvény tervezetét. A négy érdekvédelmi szervezet szerint az igazságszoltatás függetlenségének semmibevételét jelenti, hogy az Európai Bizottság nem konzultált velük a különnyugdíjak szabályozásának tervezett módosításairól.
Romániában jelen pillanatban összesen 4452 bíró és ügyész részesül különleges nyugdíjban az állami nyugdíjpénztár összesítése szerint. Időskori juttatásuk átlagos értéke 20 159 lej, amiből 18 894 lejt az állami költségvetésből fizetnek ki, és mindössze a visszamaradó összeg megy az állami nyugdíjalapból. A bírák körében már tavaly nyugállományba vonulási hullámot váltottak ki a speciális nyugdíjuk esetleges megvonását, valamint a nyugdíjkorhatáruk megemelését pedzegető kormányzati jelzések.
Élesen bírálta pénteken a bukaresti Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) a különnyugdíjakról szóló törvénytervezetet, hangsúlyozva, hogy a nyugdíjkorhatár „hirtelen” emelése esetén 2025-ig több mint 1500 bíró és ügyész fog nyugdíjba vonulni.
Visszalépett az államfőválasztási versenyből Ludovic Orban, a Jobboldal Ereje (Forța Dreptei) és a Népi Mozgalom Párt (PMP) közös jelöltje, és Elena Lasconit, a Mentsétek meg Romániát (USR) államfőjelöltjét támogatja.
Marcel Ciolacu miniszterelnök és az általa irányított Szociáldemokrata Párt (PSD) számos vezetője számára kompromittáló információkat hozott nyilvánosságra egy bukaresti portál hat nappal a romániai államfőválasztás első fordulója előtt.
Szerdán megnyílik a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya két szakasza Buzău és Râmnicu Sărat között.
Négy év és három hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte hétfőn első fokon a bukaresti törvényszék Tudor Dumát kábítószer-kereskedelem, kábítószer-birtoklás és a fegyverekre vonatkozó jogszabályok áthágása miatt.
A 2024. december 13-i és 14-i belföldi utazásokra, valamint a december 15-étől érvényes új menetrend szerinti járatokon történő belföldi utazásokra december 2-ától lehet jegyet váltani – közölte hétfőn a román állami vasúttársaság utasszállító részlege.
Helytelen használat esetén az antibiotikumok veszítenek a hatékonyságukból, a megszokott fertőzések kezelése egyre nehezebbé válik – állapították meg a Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei.
Mircea Geoană független elnökjelölt, a NATO korábbi helyettes főtitkára azt állítja, hogy törvénytelen eszközökkel megfigyeltetik őt vetélytársai.
Összefogásra szólított fel három államfőjelöltet Ilie Bolojan, a Bihar megyei tanács nemzeti liberális párti (PNL) elnöke, akit három elnökjelölt is lehetséges miniszterelnökként nevezett meg.
Medve támadt egy férfira vasárnap Argeş megye északnyugati részén; a lakosságot a Ro-Alert rendszeren keresztül figyelmeztették a veszélyre a hatóságok.
Ha elnök lesz, az összes külföldi nagykövetet fogadja hivatalában egy „egyenrangú” megbeszélésre, kivéve az osztrák nagykövetet, akit nem fogad, amíg Románia nem lesz a schengeni övezet teljes jogú tagja – jelentette ki George Simion.
szóljon hozzá!