Fotó: Facebook/Direcția Națională Anticorupție
Számos korrupciós és uniós alapok elcsalásával kapcsolatos ügyben kénytelen ejteni a vádakat a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a legfelsőbb bíróság keddi döntése nyomán. Ezekben az okozott kár becsült összege 1,2 milliárd euró.
2022. október 28., 18:142022. október 28., 18:14
A bűncselekmények elévülésére vonatkozó alkotmánybírósági és legfelsőbb bírósági döntés 557 folyamatban levő bűnvádi eljárást és pert érint, amelyekben az okozott kár becsült összege 1,2 milliárd euró – közölte pénteken a korrupcióellenes ügyészség (DNA).
Az Agerpres hírügynökség emlékeztet, hogy május 26-án az alkotmánybíróság alaptörvénybe ütközőnek minősítette a büntető törvénykönyvnek (btk.) az a korábbi előírását, amely lehetővé tette az ügyészek számára, hogy új bizonyítékok gyűjtésével megszakítsák az elévülést.
Kedden a legfelsőbb bíróság jogegységi határozatában leszögezte, hogy a taláros testület határozata visszamenőleges hatállyal alkalmazandó a kedvezőbb jog elve alapján. A DNA pénteki közleményében felhívta a figyelmet, hogy
Jelenleg 190 bűnvádi eljárás van folyamatban a DNA-nál, amelyekben az állami költségvetésnek okozott kár összegét 648 207 688 euróra becsülik, a csúszópénzek összege pedig 50 997 625 euróra. A döntés 367 folyamatban lévő bűnvádi pert is érint. Ezekben 561 230 056 euróra tehető a költségvetésnek okozott kár, és 99 471 962 euró a csúszópénzek összege – számolt be a vádhatóság.
hogy vizsgálja meg, összhangban van-e az alkotmánybíróság és a legfelsőbb bíróság vonatkozó döntése az európai jogszabályokkal és az EUB joggyakorlatával, amelyek többek között előírják a román állam számára a korrupciós bűncselekmények és európai pénzek elcsalására vonatkozó gyanú hatékony kivizsgálásának és büntetésének kötelezettségét.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!