Fotó: Facebook/Direcția Națională Anticorupție
Számos korrupciós és uniós alapok elcsalásával kapcsolatos ügyben kénytelen ejteni a vádakat a korrupcióellenes ügyészség (DNA) a legfelsőbb bíróság keddi döntése nyomán. Ezekben az okozott kár becsült összege 1,2 milliárd euró.
2022. október 28., 18:142022. október 28., 18:14
A bűncselekmények elévülésére vonatkozó alkotmánybírósági és legfelsőbb bírósági döntés 557 folyamatban levő bűnvádi eljárást és pert érint, amelyekben az okozott kár becsült összege 1,2 milliárd euró – közölte pénteken a korrupcióellenes ügyészség (DNA).
Az Agerpres hírügynökség emlékeztet, hogy május 26-án az alkotmánybíróság alaptörvénybe ütközőnek minősítette a büntető törvénykönyvnek (btk.) az a korábbi előírását, amely lehetővé tette az ügyészek számára, hogy új bizonyítékok gyűjtésével megszakítsák az elévülést.
Kedden a legfelsőbb bíróság jogegységi határozatában leszögezte, hogy a taláros testület határozata visszamenőleges hatállyal alkalmazandó a kedvezőbb jog elve alapján. A DNA pénteki közleményében felhívta a figyelmet, hogy
Jelenleg 190 bűnvádi eljárás van folyamatban a DNA-nál, amelyekben az állami költségvetésnek okozott kár összegét 648 207 688 euróra becsülik, a csúszópénzek összege pedig 50 997 625 euróra. A döntés 367 folyamatban lévő bűnvádi pert is érint. Ezekben 561 230 056 euróra tehető a költségvetésnek okozott kár, és 99 471 962 euró a csúszópénzek összege – számolt be a vádhatóság.
hogy vizsgálja meg, összhangban van-e az alkotmánybíróság és a legfelsőbb bíróság vonatkozó döntése az európai jogszabályokkal és az EUB joggyakorlatával, amelyek többek között előírják a román állam számára a korrupciós bűncselekmények és európai pénzek elcsalására vonatkozó gyanú hatékony kivizsgálásának és büntetésének kötelezettségét.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
Silviu Vexler, a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke bejelentette, hogy visszaadja a román államtól kapott Nemzeti Érdemrendet, miután Nicușor Dan is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen.
Romáiában van olyan állami cég, amelynek vezetői azért is kapnak pluszjuttatást, mert nő is van közöttük – ezt Bogdan Ivan energiaügyi miniszter árulta el.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
szóljon hozzá!