Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Kétszer többen értek el színtízes átlagot a nyolcadikosok idei országos képességfelmérő vizsgáján, mint a tavalyin, de jelentősen nőtt azoknak az aránya is, akik az ötös átlagot sem érték el – mondta csütörtökön Ligia Deca tanügyminiszter.
2023. június 29., 13:472023. június 29., 13:47
Az oktatási tárca vezetőjének tájékoztatása szerint idén a vizsgázók 23,8 százaléka nem érte el az 5-ös átlagot, míg tavaly 17,7 százalékos volt ez az arány. A képességfelmérő vizsgán Bukarestben volt a legmagasabb a részvételi arány (98,9%), Olt megyében a legalacsonyabb (88,4%).
Míg 2021-ben 132, 2022-ben 221 nyolcadik osztályt végzett tanuló kapott mindenből 10-est az országos képességfelmérő vizsgán, addig idén 429-re nőtt a számuk.
„Ez nem jelenti azt, hogy ezek a gyerekek nem járhatnak gimnáziumba, vagy nem választhatják a szakiskolákat, mivel az oktatás a 12. osztályig vagy a szakiskola végéig kötelező” – húzta alá a miniszter. Emlékeztetett: az óvások utáni végleges eredményeket július 4-én teszik közzé, ezt követi a gimnáziumi helyek elosztása a vizsgán elért eredmények függvényében.
Közzétette szerdán az oktatási tárca a nyolcadik osztályos diákok képességfelmérő vizsgájának eredményét.
Az 5-ös alatti átlagok arányának megnövekedése kapcsán azt mondta, nem elég a képességfelmérő vizsga után szembesülni a tanulásbeli hiányosságokkal, ezért
Arra a felvetésre, hogy a gyenge eredmények egyik oka a tanügyi sztrájk is lehet, Deca azt felelte, ezt nehéz megítélni, ugyanis a nyolcadikot végzettek két évet online vagy vegyes rendszerben tanultak a járvány idején, ami szintén befolyásolta fejlődésüket. „Nem hiszem, hogy egyetlen tényező okozta ezeket az eredményeket” – mondta a tanügyminiszter, hozzátéve, hogy a jövőben mindenképpen jobb teljesítményre kell törekedni a képességfelmérőn.
Kolozs megye országos szinten is magasan az átlag fölött teljesített a nyolcadikos diákok képességfelmérő vizsgáján, míg a többi erdélyi, illetve partiumi és bánsági megye inkább az átlagos szint alatt.
Bukarest eddig nem kapott hivatalos tájékoztatást Washingtontól a Romániában állomásozó amerikai katonák esetleges kivonásáról – szögezte le kedd este a védelmi minisztérium.
Keddi sajtótájékoztatóján Ilie Bolojan kijelentette, hogy az amerikai kormány által bevezetett új vámok negatív hatással lesznek az európai gazdaságra, így a román gazdaságra is, hozzátéve, hogy ezt őszintén el kell mondani az embereknek.
EU- és NATO-párti „demokratikus jelölt” támogatását javasolja híveinek a májusi megismételt államfőválasztáson az erdélyi németeket tömörítő Romániai Ágostai Hitvallású Evangélikus Egyház – jelentette be kedden Reinhart Guib püspök.
Húsvét előtt megkapják a jogosultak a nyugdíjukat, a gyermeknevelési pótlékot (gyermekpénzt) és más szociális juttatásokat – közölte kedden a munkaügyi minisztérium.
A bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát 65 évre emelő törvénytervezet különbséget tesz az igazságügyi rendszerbe korábban bekerült és a törvény hatálybalépése után bekerülő személyek között – jelentette ki kedden a RMDSZ elnöke.
Ilie Bolojan ügyvivő államelnök kedden kihirdette a törvényt, amely szerint a betegek az előírásokat betartva pénzadományokkal támogathatják az őket kezelő egészségügyi intézményeket.
Április végén, nem sokkal a megismételt elnökválasztás első fordulója előtt Romániába érkezik ifjabb Donald Trump, az amerikai elnök legidősebb fia.
Victor Ponta hétfőn kijelentette, hogy államfővé választása esetén leállítja az ukrán gabonaexportot a romániai fekete-tengeri kikötőkön keresztül, hogy megvédje a helyi gazdákat – jelentette a Reuters hírügynökség.
Az idei próbaérettségin részt vett végzős diákok 66,84 százaléka (67 793 tanuló) kapott 5-öst vagy annál nagyobb jegyet román nyelv és irodalomból – közölte kedden az oktatási minisztérium.
Kiverte a biztosítékot Kelmen Hunor RMDSZ-elnöknél a Marcel Ciolacu miniszterelnök által a kétoldalú kérdésekben a Trump-adminisztrációval folytatandó tárgyalásokkal megbízott Dragoș Sprânceană ügye.
1 hozzászólás