Fotó: Gecse Noémi
Közzétette szerdán az oktatási tárca a nyolcadik osztályos diákok képességfelmérő vizsgájának eredményét.
2023. június 28., 11:012023. június 28., 11:01
Az adatok szerint a vizsgákon megjelent 154 115 diák közül – ami az összes végzős 95,3 százaléka – 117 507 ért el legalább ötös átlagot, ami 76,2 százalékos arányt jelent.
Tízes átlaggal 429-en teljesítették a képességfelmérőt, ami jócskán meghaladja a tavalyi 221-et és a tavalyelőtti 132-t.
A román nyelv és irodalom vizsgán 119 732-en értek el a sikeres vizsgához szükséges ötös átlagot, ami 77,4 százalékot jelent. Tavaly 85,9, tavalyelőtt 83,9 százalékos volt az arány.
Matematikából 116 301-en érték el az átmenőjegyet, ami 75,4 százalékos arány – tavaly 77,5, tavalyelőtt 67,4 százalék volt az arány.
Tízes átlagot 3066-an értek el.
Tízes átlaga 63 vizsgázónak volt.
A vizsgákról összesen három diákot zártak ki csalás kísérlete miatt.
Az eredmények az evaluare.edu.ro oldalon is megtekinthetők.
Az oktatási tárca figyelmeztetése szerint az óvásokat benyújtó vizsgázóknak alá kell írniuk egy nyilatkozatot is, amely szerint tudomásul veszik, hogy az újrajavítás nyomán a dolgozatra adott jegy emelkedhet, de csökkenhet is.
A végleges eredményeket július 4-én teszik közzé.
Sorin Grindeanu szombaton Temesváron kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) nem egyezik bele az alacsonyabb jövedelmek vagy a nyugdíjak csökkentésébe.
A magyar kormány 500 millió forinttal támogatja a csíksomlyói kegyhely felújítását, az összeg felét idén, a másik felét a következő két évben nyújtják át a templomot működtető ferences rendnek – jelentette be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.
Több erdélyi megye is érintett abban az adócsalási ügyben, amelynek során illegális sertés-forgalmazással mintegy 300 ezer lejes kárt okoztak az államkasszának.
A névtelen bejelentések lehetővé tételével, kötelező kivizsgálásukkal próbálják visszaszorítani az erőszakos cselekményeket, a zaklatást, valamint a kábítószerek és a személyi biztonságra veszélyes eszközök bevitelét a tanintézményekbe.
A Szociáldemokrata Pártot (PSD), a Nemzeti Liberális Pártot (PNL) és az RMDSZ-t is szívesen a leendő kormányban látná a romániai polgárok többsége, míg a Románok Egyesüléséért Szövetség (USR) kapcsán kevésbé határozott az álláspont.
Sokan azt hiszik, tudják, milyen az egyetemista élet. A „JelenLét – JövőCTRL” kutatás viszont nem benyomásokra épít: célja, hogy tűpontos kép rajzolódjon ki arról, milyen valósággal szembesülnek ma a romániai magyar fiatalok a felsőoktatásban.
Az 1920. június 4-én aláírt, az első világháborúban győztes nyugati hatalmak által Magyarországra kényszerített, az országot feldaraboló trianoni diktátumot méltatta George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke.
A nyomozó hatóságokhoz készül fordulni a védelmi minisztérium a katonai mozgósításra vonatkozó újabb hamis információk miatt.
Június 6-án, pénteken reggel 9 órakor ismét megnyitják a forgalom előtt a tél idejére lezárt Transzalpina, azaz a 67C jelzésű országút Rânca és Curpăt közötti szakaszát – tájékoztatott csütörtökön a közúti infrastruktúrát kezelő országos vállalat (CNAIR).
szóljon hozzá!