Fotó: Facebook/Fsli Romania
Az oktatási szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantása érdekében, mivel követeléseik továbbra is megoldatlanok, és a román kormány olyan döntéseket tervez hozni, amelyek további negatív hatással lesznek a tanügyben dolgozókra.
2023. április 22., 16:552023. április 22., 16:55
2023. április 22., 17:422023. április 22., 17:42
A Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Országos Szakszervezeti Szövetség képviselői április 25-én és 26-án ismét sztrájkőrséget fognak állni a kormány előtt, majd május 10-én egy újabb tüntetést szerveznek a fővárosban, amelyre több mint 15 ezer szakszervezeti tagot várnak – tájékoztatott szombati közleményében a három szakszervezeti tömb.
A tiltakozás e szélsőséges formájához való folyamodás annál is inkább indokolt a szakszervezetek szerint, mivel a koalícióban megvitatandó sürgősségi rendelet tervezete olyan fiskális és költségvetési intézkedéseket tartalmaz, amelyek további negatív hatással vannak az oktatásban dolgozókra – érvelnek a szakszervezeti vezetők.
A tanügyi szakszervezetek szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetőinek a két héttel ezelőtti ígéretével ellentétben a kormány szándéka az, hogy a személyzeti kiadásokat a 2022-es szinten maximalizálja, ami lehetetlen az oktatási rendszerben, mivel a pedagógusok fizetése a magasabb tanári fokozatba lépéssel, illetve a szolgálati idő előrehaladásával nő. Emellett a tervezet megakadályozza, hogy a tanügyi kisegítő személyzet megkapja a 2017/153-as törvényben szereplő alapfizetést.
Függetlenül attól, hogy ezt a sürgősségi rendelettervezetet jóváhagyják-e vagy sem, a FSLI, a Spiru Haret és az Alma Mater szakszervezeti tömbök követelései változatlanok maradnak: valamennyi tanügyi alkalmazott kapja meg a 2017-es bértörvényben 2022-re előirányzott fizetését, kérik továbbá hogy növeljék a tanügyi kisegítő személyzet bérét, fizessék ki a tanügyi alkalmazottak munkakörülményeinek megfelelő bérpótlékokat, és hogy a készülő új bértörvényben a pedagógusok kerüljenek egy magasabb javadalmazási kategóriába – olvasható a közleményben.
Követelik ugyanakkor egy olyan törvény bevezetését, amely előírja, hogy a közalkalmazotti béreket évente az infláció mértékével indexálják, továbbá a túlórák kifizetését és a vissza nem térítendő európai alapokból finanszírozott projektekkel foglalkozó csoportokba kinevezett tanügyi alkalmazottak munkájának a jövedelmezését is.
„Bízom benne, hogy nem jutunk el odáig (az általános sztrájk kirobbantásáig – szerk. megj.), és sikerül normális körülmények között zárni a tanévet. Úgy vélem, a tanügyi alkalmazottak képviselői is ezt szeretnék. Le kell ülni a tárgyalóasztalhoz megtalálni a megoldást” – mondta az Agerpres szerint Deca, akit az újságírók a szakszervezetek szerint küszöbön álló tanügyi sztrájkról kérdeztek. Hozzátette, hogy az oktatási minisztérium támogatja a béremeléseket.
„Ami a sürgősségi rendeletet illeti, amelyre a szakszervezetek hivatkoznak, az oktatási minisztériumban már dolgozunk egy sor észrevételen, hogy benyújtsuk a pénzügyminisztériumnak. A tanügyminisztérium támogatja a béremelést, és azt is, hogy egy kezdő pedagógus fizetése az országos átlagbérnek feleljen meg” – szögezte le Deca.
A rendőrök 500 lejre büntettek meg egy taxisofőrt, aki július 10-ről 11-re virradó éjszaka nem volt hajlandó felvenni egy utast a Henri Coandă repülőtéren, és bevonták a fuvarozói engedélyét.
Az elnöki illetmény havi összege valamivel több mint 27 000 lej – ez most azért számít referenciának, mert fölvetődött, hogy azok az állami cégvezetők, akik többet keresnek az államfőnél, mondjanak le önként illetményük egy részéről.
A polgárok 38 százaléka a Románok Egyesüléséért Szövetségre (AUR), 20 százaléka a Szociáldemokrata Pártra (PSD), 15 százaléka a Nemzeti Liberális Pártra (PNL) szavazna, ha vasárnap tartanák a parlamenti választásokat – derül ki a CURS felméréséből.
A várható zivatarok miatt elsőfokú, vagyis sárga figyelmeztetést adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) az ország 16 megyéjére.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) nem szándékszik kilépni a kormányból – jelentette ki Sorin Grindeanu, a párt ügyvivő elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
Silviu Vexler, a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke bejelentette, hogy visszaadja a román államtól kapott Nemzeti Érdemrendet, miután Nicușor Dan is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen.
Romáiában van olyan állami cég, amelynek vezetői azért is kapnak pluszjuttatást, mert nő is van közöttük – ezt Bogdan Ivan energiaügyi miniszter árulta el.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
szóljon hozzá!