Fotó: Facebook/Fsli Romania
Az oktatási szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantása érdekében, mivel követeléseik továbbra is megoldatlanok, és a román kormány olyan döntéseket tervez hozni, amelyek további negatív hatással lesznek a tanügyben dolgozókra.
2023. április 22., 16:552023. április 22., 16:55
2023. április 22., 17:422023. április 22., 17:42
A Szabad Tanügyi Szakszervezetek Szövetsége (FSLI), a Spiru Haret Szakszervezeti Szövetség és az Alma Mater Országos Szakszervezeti Szövetség képviselői április 25-én és 26-án ismét sztrájkőrséget fognak állni a kormány előtt, majd május 10-én egy újabb tüntetést szerveznek a fővárosban, amelyre több mint 15 ezer szakszervezeti tagot várnak – tájékoztatott szombati közleményében a három szakszervezeti tömb.
A tiltakozás e szélsőséges formájához való folyamodás annál is inkább indokolt a szakszervezetek szerint, mivel a koalícióban megvitatandó sürgősségi rendelet tervezete olyan fiskális és költségvetési intézkedéseket tartalmaz, amelyek további negatív hatással vannak az oktatásban dolgozókra – érvelnek a szakszervezeti vezetők.
A tanügyi szakszervezetek szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetőinek a két héttel ezelőtti ígéretével ellentétben a kormány szándéka az, hogy a személyzeti kiadásokat a 2022-es szinten maximalizálja, ami lehetetlen az oktatási rendszerben, mivel a pedagógusok fizetése a magasabb tanári fokozatba lépéssel, illetve a szolgálati idő előrehaladásával nő. Emellett a tervezet megakadályozza, hogy a tanügyi kisegítő személyzet megkapja a 2017/153-as törvényben szereplő alapfizetést.
Függetlenül attól, hogy ezt a sürgősségi rendelettervezetet jóváhagyják-e vagy sem, a FSLI, a Spiru Haret és az Alma Mater szakszervezeti tömbök követelései változatlanok maradnak: valamennyi tanügyi alkalmazott kapja meg a 2017-es bértörvényben 2022-re előirányzott fizetését, kérik továbbá hogy növeljék a tanügyi kisegítő személyzet bérét, fizessék ki a tanügyi alkalmazottak munkakörülményeinek megfelelő bérpótlékokat, és hogy a készülő új bértörvényben a pedagógusok kerüljenek egy magasabb javadalmazási kategóriába – olvasható a közleményben.
Követelik ugyanakkor egy olyan törvény bevezetését, amely előírja, hogy a közalkalmazotti béreket évente az infláció mértékével indexálják, továbbá a túlórák kifizetését és a vissza nem térítendő európai alapokból finanszírozott projektekkel foglalkozó csoportokba kinevezett tanügyi alkalmazottak munkájának a jövedelmezését is.
„Bízom benne, hogy nem jutunk el odáig (az általános sztrájk kirobbantásáig – szerk. megj.), és sikerül normális körülmények között zárni a tanévet. Úgy vélem, a tanügyi alkalmazottak képviselői is ezt szeretnék. Le kell ülni a tárgyalóasztalhoz megtalálni a megoldást” – mondta az Agerpres szerint Deca, akit az újságírók a szakszervezetek szerint küszöbön álló tanügyi sztrájkról kérdeztek. Hozzátette, hogy az oktatási minisztérium támogatja a béremeléseket.
„Ami a sürgősségi rendeletet illeti, amelyre a szakszervezetek hivatkoznak, az oktatási minisztériumban már dolgozunk egy sor észrevételen, hogy benyújtsuk a pénzügyminisztériumnak. A tanügyminisztérium támogatja a béremelést, és azt is, hogy egy kezdő pedagógus fizetése az országos átlagbérnek feleljen meg” – szögezte le Deca.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!