Valeriu Gheorghiţă szerint mintegy ötezer embert oltanak be havonta
Fotó: Gov.ro
A közbizalomtól függ az oltási kampány sikere – vélekedik Valeriu Gheorghiţă, a romániai oltási kampány koordinátora, aki szerint fél év alatt 13 millió embert lehet immunizálni a koronavírussal szemben az országban.
2020. december 04., 18:052020. december 04., 18:05
2020. december 04., 19:152020. december 04., 19:15
A katonaorvos a kormány székházában rendezett sajtóértekezleten ismertette pénteken az Ország Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) által elfogadott oltási stratégiát. Szerinte a közbizalomtól függ az oltási kampány sikere, és úgy fogalmazott: a közbizalomra nem lehet kötelezni, a közbizalmat ki kell érdemelni. „Úgy gondolom, hogy a közvéleményhez eljuttatott koherens üzeneteink növelik majd a közbizalmat” – nyilatkozta Valeriu Gheorghiţă.
A védőoltásokat az ország különböző területein létrehozott 850-900 oltóközpontban végzik, amelyek egy része egészségügyi egységekben lesz, de ezeken kívül is létrehoznak centrumokat.
Fotó: Gov.ro
Becslések szerint minden központban mintegy ötezer embert lehet beoltani havonta, ami azt jelenti, hogy fél év alatt több mint 13 millió személyt lehet immunizálni a koronavírussal szemben – magyarázta Gheorghiţă. Hozzátette, ha sikerül beoltani és immunizálni a lakosság 60-70 százalékát SARS-Covid-19 ellen, akkor „onnantól számolhatjuk a pandémia végének kezdetét”. „Akkor fogunk tudni visszatérni a jól ismert, normális életünkhöz” – fogalmazott az orvosezredes.
Gheorghiţă kijelentette: a koronavírus elleni oltást világszinten fogják jóváhagyni az illetékes hatóságok, és ez biztosítja majd, hogy visszatérjünk a normális kerékvágásba, korábbi tevékenységeinkhez, társadalmi kapcsolataink ápolásához és a megszokott gazdasági tevékenységekhez.
„Az oltás önkéntes alapon történik, nem kötelező, egyfajta személyi jog, nem kötelesség. Meg kell értenünk, hogy Romániában csak olyan vakcinákat fognak használni, amelyeket jóváhagy az Európai Gyógyszerügynökség” – nyomatékosította a szakember. Azt is elmondta, hogy az oltási stratégia tökéletes összhangban áll az Európai Unió, az Egészségügyi Világszervezet és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ ajánlásaival.
„Kötelességünk őszinte és átlátható módon kommunikálni és tájékoztatni, hogy az emberek elegendő információ birtokában legyenek, amikor eldöntik, hogy beoltatják-e magukat vagy sem” – húzta alá Gheorghiţă.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
1 hozzászólás