Valeriu Gheorghiţă szerint mintegy ötezer embert oltanak be havonta
Fotó: Gov.ro
A közbizalomtól függ az oltási kampány sikere – vélekedik Valeriu Gheorghiţă, a romániai oltási kampány koordinátora, aki szerint fél év alatt 13 millió embert lehet immunizálni a koronavírussal szemben az országban.
2020. december 04., 18:052020. december 04., 18:05
2020. december 04., 19:152020. december 04., 19:15
A katonaorvos a kormány székházában rendezett sajtóértekezleten ismertette pénteken az Ország Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) által elfogadott oltási stratégiát. Szerinte a közbizalomtól függ az oltási kampány sikere, és úgy fogalmazott: a közbizalomra nem lehet kötelezni, a közbizalmat ki kell érdemelni. „Úgy gondolom, hogy a közvéleményhez eljuttatott koherens üzeneteink növelik majd a közbizalmat” – nyilatkozta Valeriu Gheorghiţă.
A védőoltásokat az ország különböző területein létrehozott 850-900 oltóközpontban végzik, amelyek egy része egészségügyi egységekben lesz, de ezeken kívül is létrehoznak centrumokat.
Fotó: Gov.ro
Becslések szerint minden központban mintegy ötezer embert lehet beoltani havonta, ami azt jelenti, hogy fél év alatt több mint 13 millió személyt lehet immunizálni a koronavírussal szemben – magyarázta Gheorghiţă. Hozzátette, ha sikerül beoltani és immunizálni a lakosság 60-70 százalékát SARS-Covid-19 ellen, akkor „onnantól számolhatjuk a pandémia végének kezdetét”. „Akkor fogunk tudni visszatérni a jól ismert, normális életünkhöz” – fogalmazott az orvosezredes.
Gheorghiţă kijelentette: a koronavírus elleni oltást világszinten fogják jóváhagyni az illetékes hatóságok, és ez biztosítja majd, hogy visszatérjünk a normális kerékvágásba, korábbi tevékenységeinkhez, társadalmi kapcsolataink ápolásához és a megszokott gazdasági tevékenységekhez.
„Az oltás önkéntes alapon történik, nem kötelező, egyfajta személyi jog, nem kötelesség. Meg kell értenünk, hogy Romániában csak olyan vakcinákat fognak használni, amelyeket jóváhagy az Európai Gyógyszerügynökség” – nyomatékosította a szakember. Azt is elmondta, hogy az oltási stratégia tökéletes összhangban áll az Európai Unió, az Egészségügyi Világszervezet és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ ajánlásaival.
„Kötelességünk őszinte és átlátható módon kommunikálni és tájékoztatni, hogy az emberek elegendő információ birtokában legyenek, amikor eldöntik, hogy beoltatják-e magukat vagy sem” – húzta alá Gheorghiţă.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
1 hozzászólás