Drónok harca. Az elmúlt két évben több mint egytucatszor repültek gyanús tárgyak romániai légitámaszpontok közelébe
Fotó: Kovászna Megye Tanácsa
Az ország számos légitámaszpontjánál, így Erdélyben is számos gyanús incidenst rögzített a román légierő – derül ki a légierő főparancsnokának közleményéből.
2024. május 03., 10:592024. május 03., 10:59
Az adatokat a Szabad Európa kérte ki, az apropót az adta, hogy az elmúlt hónapban a Konstanca megyei, több ezer NATO-katonának otthont adó Mihail Kogălniceanu légitámaszpont környékén több alkalommal is gyanús drónokat észleltek.
A légierő főparancsnoksága által rendelkezésre bocsátott összesítés szerint
Az adatokból kiderül: erdélyi támaszpont környékén történt a második legtöbb ilyen incidens: az aranyosgyéresi légitámaszpontról összesen hat ilyen esetet jelentettek.
Az első helyen a már említett Kogălniceanu-bázis áll hét incidenssel, míg a többi érintett helyszínen ennél jóval kevesebb esetet jelentettek: a Călărași megyei Borcea támaszpontján kettő, a Bukarest melletti Otopeniben pedig egy ilyen incidenst rögzítettek.
A légierő szerint
Ennek nyomán megtették a szükséges intézkedéseket, így minden esetben feljelentést tettek a rendőrségen és a katonai ügyészségen.
Mint arról beszámoltunk, a Mihail Kogălniceanu támaszpont közelében április közepén több ízben is ismeretlen eredetű repülő eszközöket, vélhetően drónokat észleltek.
A román katonai illetékesek szerint
Ugyanakkor Gheorghiţă Vlad tábornok, a hadsereg vezérkari főnöke még februárban annak kapcsán, hogy több ízben is román területen robbantak fel Ukrajna ellen bevetett orosz harci drónok, arról beszélt: a román hadseregnek nincs törvényes alapja arra, hogy lelője azokat a támadó drónokat, amelyek behatolnak Románia légterébe.
Mint mondta, több törvényt is módosítani kell, emellett egy új törvénytervezeten dolgoznak, amely lehetővé tenné a hadsereg számára, hogy békeidőben is katonai műveletet hajtson végre.
A vezérkari főnök rámutatott:
azaz vadászgépeket kell felküldenie, amelyeknek jelezniük kell az érintett légi jármű számára, hogy megsértette az ország területét vagy légterét.
„És van még négy-öt lépés.(...) A szóban forgó drón természetesen minderre nem fog reagálni, mert nincs pilóta, aki észlelné a figyelmeztetést” – mutatott rá a vezérkari főnök.
Egyelőre ismeretlen eredetű drónok okoztak felbolydulást a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu légitámaszponton, amely az ukrán határ közelsége miatt több ezer NATO-katonának ad otthont, hogy elrettentsék Oroszországot egy esetleges támadástól.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
szóljon hozzá!