Légiveszély. A NATO egyik legfontosabb katonai támaszpontján komoly zavart okoznak a pilóta nélküli eszközök
Egyelőre ismeretlen eredetű drónok okoztak felbolydulást a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu légitámaszponton, amely az ukrán határ közelsége miatt több ezer NATO-katonának ad otthont, hogy elrettentsék Oroszországot egy esetleges támadástól.
2024. április 18., 16:552024. április 18., 16:55
A román légierő csütörtökön közölte, hogy szerdán este az őrszemélyzet a repülőtér irányítótornyától mintegy 4-5 kilométernyire észak-északnyugatra alacsonyan, kis sebességgel szálló drónt észlelt. A bejelentés szerint
Ugyanakkor a támaszpont parancsnoksága jelentette az esetet a katonai ügyészségen, és saját hatáskörben is vizsgálóbizottságot hozott létre. A légierő egyúttal felhívja a figyelmet, hogy a hatályos törvények értelmében a katonai objektumok környékén csakis előzetes hatósági engedéllyel lehet repülési tevékenységet végezni.
Összesen három, pilóta nélküli eszközt láttak, elektronikai hadviselési eszközöket is bevetettek, végül megszakadt a radarkapcsolat a drónokkal. Ebben az esetben is értesítették a katonai ügyészséget. A román katonai illetékesek szerint
Ugyanakkor Gheorghiţă Vlad tábornok, a hadsereg vezérkari főnöke még februárban annak kapcsán, hogy több ízben is román területen robbantak fel Ukrajna ellen bevetett orosz harci drónok, arról beszélt:
„Jelenleg a román hadsereg békeidőben nem folytathat harci műveleteket. Ehhez rendkívüli állapotot, ostromállapotot vagy hadiállapotot kell hirdetni. A román hadsereg nem működtethet fegyverrendszereket azokon a katonai létesítményeken vagy kiképzési területeken kívül, amelyekkel jelenleg rendelkezünk” – mondta a vezérkari főnök a Szabad Európának nyilatkozva. A vezérkari főnök szerint négy törvényt kell módosítani. Emellett az egyik esetben
A tábornok szerint a honvédelmi törvényt, a védelmi minisztérium szervezetéről és működéséről szóló törvényt, a fegyverzetről és lőszerek szabályozásáról szóló törvényt, valamint a 257/2021-es törvényt kell módosítani – ez utóbbi arról rendelkezik, hogyan lehet fellépni a Románia légterét engedély nélkül használó repülőgépekkel szemben.
A vezérkari főnök rámutatott: a román légteret engedély nélkül használó légi járművekkel szembeni fellépés módjáról szóló törvény nyolcadik cikkelye értelmében
azaz vadászgépeket kell felküldenie, amelyeknek jelezniük kell az érintett légi jármű számára, hogy megsértette az ország területét vagy légterét. „És van még négy-öt lépés.(...) A szóban forgó drón természetesen minderre nem fog reagálni, mert nincs pilóta, aki észlelné a figyelmeztetést” – mutatott rá a vezérkari főnök.
A román hadseregnek nincs törvényes alapja arra, hogy lelője azokat a támadó drónokat, amelyek behatolnak Románia légterébe – jelentette ki Gheorghiţă Vlad tábornok, a hadsereg vezérkari főnöke.
Elfogadta szerdán a kormány a 2024-2030-as időszakra szóló országos szülőtámogatási stratégiát.
Kilenc év telt el a 65 halálos áldozatot követelő bukaresti Colectiv-tragédia óta, és még mindig nem készültek el a súlyos égési sérüléseket kezelő romániai központok.
Az év első kilenc hónapjában tíz százalékkal, csaknem 300-ra emelkedett a román-bolgár államhatár folyami szakaszán elfogott határsértők száma a tavalyi év azonos időszakához képest – közölte szerdán a határrendészet giurgiui regionális felügyelősége.
A Föld klímája vészes tempóban változik, és a legfrissebb adatok szerint már 1,48 Celsius-fokkal meghaladta az iparosodás előtti átlaghőmérsékletet. Románia is keményen szembesül a következményekkel.
A világ több pontján választási manipuláció gyanújával keveredett izraeli üzletemberrel találkozott Mircea Geoană független államfőjelölt, a NATO korábbi helyettes főtitkára – jelentette be Elena Lasconi, az USR elnöke és államfőjelöltje.
Újabb öt kábítószer és pszichotróp anyag kerül fel az ellenőrzés alatt álló drogok és kábítószer-prekurzorok listájára – jelentette be a szerdai kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Bár az elmúlt időszakban több felmérés is azt mutatta, hogy Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke nem jut be az elnökválasztás második fordulójába, egy új kutatás most számára kedvező eredményt hozott.
Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke kedd este kijelentette, hogy ha megnyeri az államelnök-választást, államelnöki fizetését a Katonai Veteránok és Rokkant Veteránok Egyesületének fogja adományozni.
Alina Gorghiu igazságügyi miniszter üdvözölte kedd este, hogy az alkotmánybíróság alkotmányosnak nyilvánította a szökésben levő elítéltek büntetését szigorító törvényt.
Egyetlen közös jobboldali államelnökjelölt kiválasztását javasolta kedden Elena Lasconi.
szóljon hozzá!