Légiveszély. A NATO egyik legfontosabb katonai támaszpontján komoly zavart okoznak a pilóta nélküli eszközök
Egyelőre ismeretlen eredetű drónok okoztak felbolydulást a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu légitámaszponton, amely az ukrán határ közelsége miatt több ezer NATO-katonának ad otthont, hogy elrettentsék Oroszországot egy esetleges támadástól.
2024. április 18., 16:552024. április 18., 16:55
A román légierő csütörtökön közölte, hogy szerdán este az őrszemélyzet a repülőtér irányítótornyától mintegy 4-5 kilométernyire észak-északnyugatra alacsonyan, kis sebességgel szálló drónt észlelt. A bejelentés szerint
Ugyanakkor a támaszpont parancsnoksága jelentette az esetet a katonai ügyészségen, és saját hatáskörben is vizsgálóbizottságot hozott létre. A légierő egyúttal felhívja a figyelmet, hogy a hatályos törvények értelmében a katonai objektumok környékén csakis előzetes hatósági engedéllyel lehet repülési tevékenységet végezni.
Összesen három, pilóta nélküli eszközt láttak, elektronikai hadviselési eszközöket is bevetettek, végül megszakadt a radarkapcsolat a drónokkal. Ebben az esetben is értesítették a katonai ügyészséget. A román katonai illetékesek szerint
Ugyanakkor Gheorghiţă Vlad tábornok, a hadsereg vezérkari főnöke még februárban annak kapcsán, hogy több ízben is román területen robbantak fel Ukrajna ellen bevetett orosz harci drónok, arról beszélt:
„Jelenleg a román hadsereg békeidőben nem folytathat harci műveleteket. Ehhez rendkívüli állapotot, ostromállapotot vagy hadiállapotot kell hirdetni. A román hadsereg nem működtethet fegyverrendszereket azokon a katonai létesítményeken vagy kiképzési területeken kívül, amelyekkel jelenleg rendelkezünk” – mondta a vezérkari főnök a Szabad Európának nyilatkozva. A vezérkari főnök szerint négy törvényt kell módosítani. Emellett az egyik esetben
A tábornok szerint a honvédelmi törvényt, a védelmi minisztérium szervezetéről és működéséről szóló törvényt, a fegyverzetről és lőszerek szabályozásáról szóló törvényt, valamint a 257/2021-es törvényt kell módosítani – ez utóbbi arról rendelkezik, hogyan lehet fellépni a Románia légterét engedély nélkül használó repülőgépekkel szemben.
A vezérkari főnök rámutatott: a román légteret engedély nélkül használó légi járművekkel szembeni fellépés módjáról szóló törvény nyolcadik cikkelye értelmében
azaz vadászgépeket kell felküldenie, amelyeknek jelezniük kell az érintett légi jármű számára, hogy megsértette az ország területét vagy légterét. „És van még négy-öt lépés.(...) A szóban forgó drón természetesen minderre nem fog reagálni, mert nincs pilóta, aki észlelné a figyelmeztetést” – mutatott rá a vezérkari főnök.
A román hadseregnek nincs törvényes alapja arra, hogy lelője azokat a támadó drónokat, amelyek behatolnak Románia légterébe – jelentette ki Gheorghiţă Vlad tábornok, a hadsereg vezérkari főnöke.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!