Drónok harca. Az elmúlt két évben több mint egytucatszor repültek gyanús tárgyak romániai légitámaszpontok közelébe
Fotó: Kovászna Megye Tanácsa
Az ország számos légitámaszpontjánál, így Erdélyben is számos gyanús incidenst rögzített a román légierő – derül ki a légierő főparancsnokának közleményéből.
2024. május 03., 10:592024. május 03., 10:59
Az adatokat a Szabad Európa kérte ki, az apropót az adta, hogy az elmúlt hónapban a Konstanca megyei, több ezer NATO-katonának otthont adó Mihail Kogălniceanu légitámaszpont környékén több alkalommal is gyanús drónokat észleltek.
A légierő főparancsnoksága által rendelkezésre bocsátott összesítés szerint
Az adatokból kiderül: erdélyi támaszpont környékén történt a második legtöbb ilyen incidens: az aranyosgyéresi légitámaszpontról összesen hat ilyen esetet jelentettek.
Az első helyen a már említett Kogălniceanu-bázis áll hét incidenssel, míg a többi érintett helyszínen ennél jóval kevesebb esetet jelentettek: a Călărași megyei Borcea támaszpontján kettő, a Bukarest melletti Otopeniben pedig egy ilyen incidenst rögzítettek.
A légierő szerint
Ennek nyomán megtették a szükséges intézkedéseket, így minden esetben feljelentést tettek a rendőrségen és a katonai ügyészségen.
Mint arról beszámoltunk, a Mihail Kogălniceanu támaszpont közelében április közepén több ízben is ismeretlen eredetű repülő eszközöket, vélhetően drónokat észleltek.
A román katonai illetékesek szerint
Ugyanakkor Gheorghiţă Vlad tábornok, a hadsereg vezérkari főnöke még februárban annak kapcsán, hogy több ízben is román területen robbantak fel Ukrajna ellen bevetett orosz harci drónok, arról beszélt: a román hadseregnek nincs törvényes alapja arra, hogy lelője azokat a támadó drónokat, amelyek behatolnak Románia légterébe.
Mint mondta, több törvényt is módosítani kell, emellett egy új törvénytervezeten dolgoznak, amely lehetővé tenné a hadsereg számára, hogy békeidőben is katonai műveletet hajtson végre.
A vezérkari főnök rámutatott:
azaz vadászgépeket kell felküldenie, amelyeknek jelezniük kell az érintett légi jármű számára, hogy megsértette az ország területét vagy légterét.
„És van még négy-öt lépés.(...) A szóban forgó drón természetesen minderre nem fog reagálni, mert nincs pilóta, aki észlelné a figyelmeztetést” – mutatott rá a vezérkari főnök.
Egyelőre ismeretlen eredetű drónok okoztak felbolydulást a Konstanca megyei Mihail Kogălniceanu légitámaszponton, amely az ukrán határ közelsége miatt több ezer NATO-katonának ad otthont, hogy elrettentsék Oroszországot egy esetleges támadástól.
Daniel David oktatási miniszter kedden egy videóüzenetben felhívta a figyelmet arra, hogy a deficitcsökkentő intézkedéscsomag előírja az óraadó tanárok óradíjának csökkentését is.
Az elmúlt 24 órában a kánikula és a viharok nagyon sok munkát adtak a katasztrófavédelmi felügyelőség munkatársainak – számolt be kedden a belügyminisztérium.
Bírálta Sorin Gridneanu, a kormánykoalíció legnagyobb pártja, a Szociáldemokrata Párt (PSD) ügyvivő elnöke a kormány által felelősségvállalással beterjesztett gazdasági megszorító intézkedések egyes elemeit.
Kedden is kitart a kánikula szinte az egész országban – figyelmeztetnek a meteorológusok.
A romániai polgárok szűk többsége egyelőre elégedett Nicușor Dan nemrég hivatalba lépett államfő tevékenységével – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
Ilie Bolojan kijelentette, hogy a deficitcsökkentő intézkedések hatálybalépése után a végleges állású tanárok nem veszítik el a munkahelyüket, nem csökken a fizetésük, és nem szűnnek meg az ösztöndíjak sem.
A kormány felelősséget vállalt hétfőn a bukaresti parlamentben a számos megszorítást tartalmazó deficitcsökkentő intézkedéscsomagért.
A megszorító intézkedések ellen tiltakoztak hétfőn a parlament melletti Izvor parkban a tanügyi és az egészségügyi alkalmazottak szakszervezetei.
A Declic Közösség hétfőn felszólította a kormányt, hogy a pártszubvenciók csökkentését építse be a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezetbe, amelyért hétfőn felelősséget vállal a parlamentben.
Nyílt levélben fordult a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) Nicușor Danhoz, miután az államfő nem írta alá 51 bíró nyugdíjazásáról vagy kinevezéséről szóló elnöki rendeletet.
szóljon hozzá!