Az alapfokon kiszabott 8 évről 4 évre enyhítette a bukaresti táblabíróság a Cristian Popescu Piedone 5. kerületi polgármesterre a Colectiv éjszakai szórakozóhelyen 2015-ben történt, 64 ember halálát okozó tűzeset ügyében kiszabott börtönbüntetést.
2022. május 12., 14:462022. május 12., 14:46
2022. május 12., 16:542022. május 12., 16:54
A bukaresti táblabíróság csütörtökön, ötszöri halasztás után hirdette ki jogerős ítéletét az egyik legmegrázóbb romániai tragédia ügyében. A verdikt értelmében Cristian Popescu Piedone, Bukarest 5. kerületi polgármestere 4 év letöltendő szabadságvesztést kapott hivatali visszaélés miatt; az elöljárót alapfokon 8 év és 6 hónap börtönböntetésre ítélték, de most az ítélőtábla helyt adott a fellebbezésének és csökkentette a börtönbüntetését. Az ítélet szerint Piedone a polgármesteri hivatal által a Colectiv klub számára kibocsátott működési engedély kapcsán elkövetett hivatali visszaélés miatt kapta a büntetést. Egy másik vádpont alól felmentették.
A szórakozóhely tulajdonosait 6 és 11 év közötti szabadságvesztéssel sújtották. George Alin Anastasescu 11 és 8 hónap, Costin Mincu 8 év, Paul Gancea 6 év és 4 hónap börtönbüntetést kapott. Őket alapfokon egyenként 11 év és nyolc hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélték.
A katasztrófavédelmi felügyelőség két alkalmazottját, George Mateit és Antonina Radut egyenként 8 év és 8 hónap börtönbüntetéssel sújtották, amiért a klub ellenőrzésekor nem hozták meg a törvény által előírt intézkedéseket a tűzvédelmi szabályok betartása érdekében. Büntetésük letöltése után nem dolgozhatnak a katasztrófavédelmi felügyelőségnél vagy ennek alárendelt egységnél, és 5 évig ne tölthetnek be vezető tisztséget közintézménynél. Őket alapfokon 9 év és 2 hónap szabadságvesztésre ítélték.
A pirotechnikai eszközöket forgalmazó cég igazgatójára, Cristian Niţára jogerősen 2 év és 6 hónap felfüggesztett börtönbüntetést szabtak ki, ők alapfokon 3 év és 6 hónap letöltendő börtönbüntetést kaptak. A negyedik kerületi polgármesteri hivatalnak az ügyben érintett három alkalmazottját – Aurelia Iofciut, Larisa Luminiţa Ganeát és Ramona Sandra Moţocot – felmentették a vádak alól.
Ugyanakkor a Colectiv Club Kft. és a Golden Ideas Fireworks Artists cégeket 47 ezer lej büntetőbírság kifizetésére kötelezi az ítélet. Az ítélőtábla ezenkívül összesen több mint 50 millió euró értékű erkölcsi és anyagi kártérítést ítélt meg a Colectiv-tűzvész áldozatainak. Az összeget az ügyben elítélt személyeknek kell kifizetniük, e kötelezettség alól csak Cristian Popescu Piedone polgármestert, a katasztrófavédelmi felügyelőség két alkalmazottját és a polgármesteri hivatal három alkalmazottját mentették fel.
2015. október 30-án mintegy 350-en vettek részt a bukaresti Colectiv klubban a Goodbye to Gravity együttes második lemezét bemutató koncerten. Az előadáson egy rosszul elhelyezett pirotechnikai eszköz lángra lobbantotta a gyúlékony anyagból készült hangszigetelést, a helyiség pillanatok alatt lángba borult, a szűk kijáraton keresztül pedig az áldozatok nem tudtak idejében kimenekülni. A tűzvész éjszakáján 27-en vesztették életüket, 150 ember került kórházba. További 38 áldozat napokkal, hetekkel később halt bele elszenvedett égési sérüléseibe, a füstmérgezés szövődményeibe és a kórházi fertőzésekbe.
A nyomozati eljárás során megállapították, hogy a klub tulajdonosai kiadásaik csökkentése érdekében nem tűzálló anyagokat használtak a helyiség hangszigeteléséhez, nyereségük növelése végett mégis a működési engedélyben szereplő létszámot jóval meghaladó tömegrendezvényekre adták bérbe a termet. A pirotechnikusok a legelemibb óvintézkedések nélkül szereltek fel és hoztak működésbe tűzijátékot a vészkijáratokkal nem rendelkező, zárt helyiségben. A pirotechnikai cég tulajdonosa a tragédia után bizonyítékok eltüntetésével próbálta elkerülni a felelősségre vonást.
Nyolc év és hat hónap letöltendő börtönbüntetésre ítélte hétfőn a bukaresti törvényszék a Colectiv-perben Bukarest negyedik kerületének volt polgármesterét, Cristian Popescu-Piedonét a Colectiv klub működési engedélyének kibocsátásával kapcsolatos hivatali visszélés miatt.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!