Fotó: Facebook/OMV Petrom
Egyeseknek nem tetszik, hogy Románia erős, energiafüggetlen ország legyen – reagált hétfőn este a Facebook-oldalán az energiaügyi miniszter arra, hogy aznap a Greenpeace Románia a Neptun Deep beruházás környezetvédelmi engedélyének felfüggesztését kérte a bukaresti törvényszéktől.
2024. szeptember 10., 10:402024. szeptember 10., 10:40
2024. szeptember 10., 10:442024. szeptember 10., 10:44
Bejegyzésében Sebastian Burduja kifejtette, hogy
– idézte a minisztert az Agerpres. Mint Burduja mondta, így ez a beruházás nem csak Románia, hanem az egész régió energiafüggetlenségét fogja biztosítani. „Röviden: a Neptun Deep egyedülálló lehetőséget kínál Európa orosz gázfüggőségének csökkentésére” – írta bejegyzésében.
Ugyanakkor arról biztosította a közvéleményt, hogy a környezetvédelmi minisztériummal együtt az energiaügyi minisztérium teljes mértékben elkötelezett a következő generációk jövője, a tiszta levegő és a biológiai sokféleség védelme mellett. Szerinte ezt támasztja alá, hogy Románia az utóbbi időben több milliárd eurót fordított a zöldenergia termelésére.
„Mindenekelőtt azonban a romániaiak energiabiztonsága a prioritás, és ez nem képezheti alku tárgyát. Többet kell termelnünk, és gyorsabban kell befejeznünk a stratégiai beruházásokat” – szögezte le bejegyzésében Burduja.
A környezetvédő szervezet közleményében Alin Tănase kampánykoordinátor kifejtette, hogy a Neptun Deep gázmező kitermelését tervező vállalatok, az OMV Petrom és a Romgaz állításai ellenére a beruházás nem lesz kibocsátásmentes. „Ez a projekt csak fokozza az éghajlati válságot, veszélyezteti a tengeri biológiai sokféleséget és az emberek egészségét” – szögezte le, kilátásba helyezve azoknak a hatóságoknak és vállalatoknak a felelősségre vonását, 'melyek összejátszanak a Fekete-tenger tönkretételében.
A közlemény szerint a Neptun Deep beruházás több okból is törvénysértő: a környezeti hatástanulmány elégtelen mennyiségű és elavult adatokon alapul; nem zajlott róla hatékony közvita, és nem kerültek nyilvánosságra fontos információk (az ökotoxicitási vizsgálatok és a lelőhely-diagnosztikai jelentések);
A Greenpeace Románia hangsúlyozta, hogy a Neptun Deep beruházás komoly aggályokat vet fel a környezetvédelemmel, az éghajlatváltozással és a törvények betartásával kapcsolatban. A szervezet szerint félrevezette a hatóságokat és a közvéleményt, illetve hozzájárult a környezetvédelmi engedély kibocsátásához az a „hamis” állítás, hogy a projekt „karbonlábnyoma nulla”. A valóságban ugyanis a beruházás ideje alatt összesen 209 millió tonna – évente átlagban 10,4 millió tonna – széndioxid kerül a légkörbe.
„Számos fontos tanulmányt a titoktartás ürügyén nem hoztak nyilvánosságra, ami megakadályozta az érdemi közvitát, és veszélyeztette a nyilvános konzultációk pártatlanságát, hogy ezeket az OMV Petrom egyik képviselője moderálta.
Eddig a Greenpeace Románia az OMV Petrom és a Romgaz vállalatot, a tuzlai önkormányzatot és más állami intézményeket is beperelt az engedélyezési eljárások szabálytalanságai és a Fekete-tengerbe kerülő mérgező anyagokra vonatkozó kulcsfontosságú adatok átláthatóságának hiánya miatt.
A tervezettnél közel egy évvel korábban, már 2026-ban elkezdődhet a kitermelés a Fekete-tenger kontinentális talapzatának Romániához tartozó részén található Neptun Deep lelőhelyen. Erről a projektet ismerő személyek nyilatkoztak a sajtónak.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmének miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
szóljon hozzá!