Fotó: Facebook/OMV Petrom
Egyeseknek nem tetszik, hogy Románia erős, energiafüggetlen ország legyen – reagált hétfőn este a Facebook-oldalán az energiaügyi miniszter arra, hogy aznap a Greenpeace Románia a Neptun Deep beruházás környezetvédelmi engedélyének felfüggesztését kérte a bukaresti törvényszéktől.
2024. szeptember 10., 10:402024. szeptember 10., 10:40
2024. szeptember 10., 10:442024. szeptember 10., 10:44
Bejegyzésében Sebastian Burduja kifejtette, hogy
– idézte a minisztert az Agerpres. Mint Burduja mondta, így ez a beruházás nem csak Románia, hanem az egész régió energiafüggetlenségét fogja biztosítani. „Röviden: a Neptun Deep egyedülálló lehetőséget kínál Európa orosz gázfüggőségének csökkentésére” – írta bejegyzésében.
Ugyanakkor arról biztosította a közvéleményt, hogy a környezetvédelmi minisztériummal együtt az energiaügyi minisztérium teljes mértékben elkötelezett a következő generációk jövője, a tiszta levegő és a biológiai sokféleség védelme mellett. Szerinte ezt támasztja alá, hogy Románia az utóbbi időben több milliárd eurót fordított a zöldenergia termelésére.
„Mindenekelőtt azonban a romániaiak energiabiztonsága a prioritás, és ez nem képezheti alku tárgyát. Többet kell termelnünk, és gyorsabban kell befejeznünk a stratégiai beruházásokat” – szögezte le bejegyzésében Burduja.
A környezetvédő szervezet közleményében Alin Tănase kampánykoordinátor kifejtette, hogy a Neptun Deep gázmező kitermelését tervező vállalatok, az OMV Petrom és a Romgaz állításai ellenére a beruházás nem lesz kibocsátásmentes. „Ez a projekt csak fokozza az éghajlati válságot, veszélyezteti a tengeri biológiai sokféleséget és az emberek egészségét” – szögezte le, kilátásba helyezve azoknak a hatóságoknak és vállalatoknak a felelősségre vonását, 'melyek összejátszanak a Fekete-tenger tönkretételében.
A közlemény szerint a Neptun Deep beruházás több okból is törvénysértő: a környezeti hatástanulmány elégtelen mennyiségű és elavult adatokon alapul; nem zajlott róla hatékony közvita, és nem kerültek nyilvánosságra fontos információk (az ökotoxicitási vizsgálatok és a lelőhely-diagnosztikai jelentések);
A Greenpeace Románia hangsúlyozta, hogy a Neptun Deep beruházás komoly aggályokat vet fel a környezetvédelemmel, az éghajlatváltozással és a törvények betartásával kapcsolatban. A szervezet szerint félrevezette a hatóságokat és a közvéleményt, illetve hozzájárult a környezetvédelmi engedély kibocsátásához az a „hamis” állítás, hogy a projekt „karbonlábnyoma nulla”. A valóságban ugyanis a beruházás ideje alatt összesen 209 millió tonna – évente átlagban 10,4 millió tonna – széndioxid kerül a légkörbe.
„Számos fontos tanulmányt a titoktartás ürügyén nem hoztak nyilvánosságra, ami megakadályozta az érdemi közvitát, és veszélyeztette a nyilvános konzultációk pártatlanságát, hogy ezeket az OMV Petrom egyik képviselője moderálta.
Eddig a Greenpeace Románia az OMV Petrom és a Romgaz vállalatot, a tuzlai önkormányzatot és más állami intézményeket is beperelt az engedélyezési eljárások szabálytalanságai és a Fekete-tengerbe kerülő mérgező anyagokra vonatkozó kulcsfontosságú adatok átláthatóságának hiánya miatt.
A tervezettnél közel egy évvel korábban, már 2026-ban elkezdődhet a kitermelés a Fekete-tenger kontinentális talapzatának Romániához tartozó részén található Neptun Deep lelőhelyen. Erről a projektet ismerő személyek nyilatkoztak a sajtónak.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
szóljon hozzá!