egyelőre nem lesz felfüggesztés, Iohannis marad az elnök a májusi választásokig
Fotó: Presidency
Elutasította szombaton a képviselőház és a szenátus házbizottsága a Klaus Iohannis államfő tisztségből való felfüggesztésére irányuló kezdeményezést. A felfüggesztést a Fiatal Emberek Pártja (POT) kezdeményezte.
2025. február 01., 20:172025. február 01., 20:17
A házbizottság tagjai azzal indokolták a döntést, hogy az államfő tisztségből való felfüggesztésére irányuló javaslat kezdeményezői nem tartották be a közös házszabályban előírt eljárást, és nem nyújtották be az indítványt mindkét ház házbizottságához – számolt be az Agerpres hírügynökség.
A POT akkori közleménye szerint saját törvényhozóik mellett a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és az SOS Románia párt képviselői és szenátorai támogatták a képviselőház elnökéhez benyújtott indítványt.
Összegyűlt a Klaus Iohannis lejárt mandátumú, de az elnökválasztás érvénytelenítése miatt hivatalában maradt államfő tisztségéből való felfüggesztéséhez szükséges számú aláírás – jelentette be csütörtökön a Fiatal Emberek Pártja (POT).
Az alkotmány értelmében az elnök hivatalból történő felfüggesztése „az alaptörvényt sértő súlyos tettek esetén” kezdeményezhető, és az eljárás megindítását a törvényhozók legalább egyharmadának kell támogatnia. Ha összegyűl a szükséges számú támogató aláírás, a képviselőház és a szenátus együttes ülésen szavaz a felfüggesztésről, az alkotmánybírósággal való konzultációt követően. Az elnöknek jogában áll magyarázatot adni a parlamentnek az őt ért vádakra. Az államfő felfüggesztéséhez 234 törvényhozó támogató szavazatára van szükség.
Az államfő az alkotmánybíróság által érvénytelenített elnökválasztás után jelentette be, hogy mindaddig tisztségben marad, ameddig a kormány nem ír ki új választást, és be nem iktatják utódját. Az alkotmánybíróság tavaly december 6-án – két nappal a második forduló előtt – érvénytelenítette az egész választási folyamatot, mert olyan hírszerzési információk kerültek nyilvánosságra, melyek szerint külső beavatkozás befolyásolta az első forduló eredményét, az azt általános meglepetésre megnyerő Călin Gerorgescu független jelölt pedig a választási törvények kijátszásával folytatott online kampányt.
A kormány kedden elfogadta a május 4-i elnökválasztási folyamat menetrendjét rögzítő határozatot – jelentette be Mihai Constantin kormányszóvivő.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Az Európai Unióban 2023-ban ismét emelkedett a fogvatartottak száma, elérve a félmilliós létszámot. Magyarország a 2. helyen áll a fogvatartottak arányát tekintve, miközben Románia látványos javulást mutat a börtönök túlzsúfoltságának csökkentése terén.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
Bár George Simion, az AUR és a szélsőjobboldal államfőjelöltje a megismételt elnökválasztás vasárnapi első fordulójának győztese kedden arról beszélt: szeretne új parlamenti többséget létrehozni, ez nem tűnik könnyű feladatnak.
Közleményben cáfolta szerdán az Állandó Választási Hatóság (AEP) az elnökválasztás második fordulójának elhalasztásáról szóló híreszteléseket.
szóljon hozzá!