Fotó: Grigore Popescu/Agerpres
Az SOS Románia párt elnöke, Diana Șoșoacă jelöltségét elutasította, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, George Simion jelöltségét pedig jóváhagyta szombati ülésén a Központi Választási Iroda (BEC).
2025. március 15., 12:282025. március 15., 12:28
2025. március 15., 20:132025. március 15., 20:13
Diana Șoșoacă közölte, hogy fellebbezni fog a BEC döntése ellen az alkotmánybíróságon.
Élő facebookos bejelentkezésében
– jelentette ki a politikus.
George Simion a Facebook-oldalán közölte, hogy a BEC jóváhagyta az indulását, de még nem tudni, hogy milyen döntést hoz majd az alkotmánybíróság – számolt be az Agerpres.
A BEC péntekig Nicușor Dan (független), Crin Antonescu (Románia, előre) és Victor Ponta (független) jelöltségét iktatta, és a későbbiekben dönt Elena Lasconi (USR), Lavinia Șandru (PUSL), Cristian Terheș (Román Nemzeti Konzervatív Párt), Paul Ispas (független), illetve John – Ion Banu – Muscel (független) jelöltségéről.
Az intézmény korábban elutasította Călin Georgescu, Petru Mîndru, Maria Marcu és Ion Popa indulását.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke benyújtotta jelölési iratcsomóját a Központi Választási Irodához (BEC).
Az alkotmánybíróság tavalyi határozata alapján zárta ki az elnökválasztásról Diana Șoșoacát a BEC
A Központi Választási Iroda szombaton bejelentette, hogy az alkotmánybíróság tavalyi határozata alapján zárta ki az elnökválasztásról az SOS Románia párt elnökét, Diana Șoșoacát.
A döntését ismertető közleményében az intézmény emlékeztetett: a 2024/2-es számú határozatában az alkotmánybíróság megállapította, hogy a politikus meggyőződései, magatartása és nyilvános állásfoglalásai ebben a választási ciklusban ellentétesek voltak az alkotmányos elvekkel és értékekkel, a BEC pedig köteles érvényt szerezni ennek a határozatnak.
A közlemény szerint ilyen körülmények között fölösleges megvizsgálni azt, hogy Diana Șoșoacă teljesíti-e a jelöltsége iktatásának további feltételeit.
A BEC emlékeztetett arra is, hogy a politikust tavaly októberben az alkotmánybíróság kizárta az utóbb érvénytelenített elnökválasztásról.
Döntésében az intézmény azt is kimondta, hogy a 2025. májusi elnökválasztás ugyanannak a választási ciklusnak a része, mint amelyhez tartozott az eredetileg 2024 november-decemberére tervezett elnökválasztás is. „A Diana Șoșoacă ellene felhozott akkori érvek továbbra is érvényben vannak” – olvasható a közleményben.
Diana Șoșoacă egyike annak az öt jelöltaspiránsnak, akinek a jelöltségét szombaton elutasította a BEC.
Az SOS Románia párt elnöke bejelentette, hogy fellebbezni fog az alkotmánybíróságon.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos lombikbébi programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Tudorel Toader volt igazságügyi miniszter és az alkotmánybíróság egykori tagja szerint az alkotmánybíróság határozatai véglegesek és nem támadhatók meg a bíróságon. Hasonlóan vélekedett Radu Marinescu igazságügyi miniszter is.
szóljon hozzá!