Fotó: MTI/Baranyi Ildikó
Elutasította szerdán a képviselőház a közigazgatási törvényhez benyújtott RMDSZ-es módosító javaslatokat, amelyek értelmében több településen használhatták volna anyanyelvüket a magyarok a közigazgatásban. Márton Árpád szerint ennek nyomán nehezebb lesz az együttműködés a PSD-vel.
2017. október 04., 19:102017. október 04., 19:10
Nagy többséggel elutasította szerdán a képviselőház az RMDSZ által a 215/2001-es közigazgatási törvényhez benyújtott módosítást, amelynek nyomán a jelenlegi 20 helyett az is elég lenne a hivatalos anyanyelvhasználathoz a nemzeti kisebbségek tagjai számára, ha egy település lakosságának csupán 10 százalékát teszik ki.
A parlamenti voks eredményét megelőlegezte, hogy a képviselőház jogi, emberi jogi és kisebbségi szakbizottságának tagjai is nagy többséggel elutasították az RMDSZ-es tervezetet.
A javaslatot a bizottságban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) javaslatára az RMDSZ-en kívül az összes párt képviselői elutasították, beleértve a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Pártot (PSD) is, amellyel az RMDSZ parlamenti támogatási megállapodást kötött. A tervezetet még a nemzeti kisebbségek képviselői is elutasították.
Az utóbbi időben egyre magyarellenesebb retorikát alkalmazó liberális párti PNL honatyák tapssal fogadták azt, hogy a bizottsági tagok érdemi vita nélkül, teljes egészében elvetették a módosításokat.
A képviselőház ugyanakkor csupán az első kamara, amely a javaslatokkal foglalkozott. A végső szót a szenátus mondja ki.
Márton Árpád, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezető-helyettese a bizottsági ülést követően a Krónikának elmondta, az RMDSZ-en kívül az összes parlamenti frakció képviselői a tervezet ellen szólaltak fel,
Mint elmondta, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) honatyái vehemensen bírálták a javaslatot, de a PNL képviselői is meglehetősen durván támadták, és enyhébben ugyan, de az elvileg partner PSD-sek is ellene szólaltak fel.
„A legdurvábban a nemzeti kisebbségek képviselője támadta. Ő nem más, mint a mondvacsinált szláv-macedón kisebbség képviselője, Mariana Venera Popescu, aki egyébként román. Leszögezte: a nemzeti kisebbségek frakciója nem fogja megszavazni a módosítást, mivel szerinte Románia elegendő jogot biztosított a kiebbségeknek.
De úgy látszik, a kisebbségi frakciónak jelenleg más politikai prioritásai vannak" – mutatott rá Márton.
A képviselő elmondta, a bizottsági vita során egyes honatyák alkotmányellenességgel, mások elfogadhatatlan törvényértelmezésekkel vádolták meg az RMDSZ-t, ugyanakkor
Emellett fölvetődött a marosvásárhelyi római katolikus gimnázium ügye is, amely kapcsán etnikai szegregációval vádolták a magyarokat is, de azt is felvetették, hogy nem a kisebbségek ellen szól, ha esetleg településeket összevonnak, és ezzel módosul az etnikai arány.
A Krónika kérdésére, mi lesz ezek után a PSD-vel kötött parlamenti megállapodás nyomán létrejött együttműködés jövője, kifejtette: az nem lesz könnyű.
„Az együttműködés lényegesen nehezebb lesz. Ha ők bizonyos kérdésekben úgy gondolják, hogy nem tudják támogatni a javaslatainkat, akkor lehetnek olyan kérdések is, amelyekben mi gondoljuk úgy, hogy nem tudjuk támogatni az ő javaslataikat. Az erre szolgáló testületben majd elvégzik az elemzést a jövőbeni együttműködésre vonatkozólag, de az már nem lesz annyira könnyű" – mutatott rá Márton Árpád a Krónikának nyilatkozva.
A szavazás nyomán Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke kijelentette: tartalom nélküli, hamis állítás az, hogy Románia modellértékű ország lenne a kisebbségi helyzet rendezése szempontjából. „A mai üzenet az RMDSZ és a magyar emberek számára is egyértelmű: a román többség visszautasította a párbeszédet” – szögezte le.
Tartalom nélküli hamis állítás az, hogy Románia modellértékű ország lenne a kisebbségek helyzetének rendezése terén – állapította meg az RMDSZ elnöke arra reagálva, hogy szerdán a képviselőház érdemi vita nélkül elvetette a magyar frakció kezdeményezését.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!