Képünk illusztráció
Fotó: Gábos Albin
Elrajtolt pénteken a Roncsautó- és a Roncsautó Plusz program újabb kiírása; most először külön költségvetést szabtak meg közintézmények számára.
2022. május 13., 10:372022. május 13., 10:37
2022. május 13., 10:402022. május 13., 10:40
A programot finanszírozó Környezetvédelmi Alap (AFM) elnöke, Laurenţiu-Adrian Neculaescu nemrég elmondta, az elektromos járművek iránti megnövekedett keresletre való tekintettel átcsoportosították a program költségvetését.
Ugyanakkor most először külön büdzsét szabtak meg a közintézmények és önkormányzatok számára, 50 millió lej értékben – írja az Agerpres.
Az idei Roncsautóprogram mindkét változata február elején indult el, összesen 1,2 milliárd lejes költségvetéssel. A klasszikus Roncsautó-program keretében egy leadott jármű után 6 ezer lejes támogatás jár, két leadott jármű esetén 9 ezer lejre nő ez az összeg. Egy személy legtöbb két értékjegyet használhat fel új autó vásárlására.
Ugyanakkor minden 15 évesnél régebbi, Euro 3-as vagy annál alacsonyabb környezetvédelmi besorolású autó bezúzását 1500 lejes ökobónusszal ösztönzik. 1500 lejes ökobónusz jár akkor is, ha az új jármű szén-dioxid-kibocsátása nem haladja meg a 119 g/km-es határértéket, vagy ha LPG-meghajtású. Nem plug-in hibrid gépkocsi vásárlása esetén az ökobónusz értéke 3 ezer lej.
A Roncsautó Plusz program keretében teljesen elektromos autót vásárolni kívánók egy régi autó beadása esetén 45 ezer lejes, két régi jármű leadása esetén 48 ezer lejes állami támogatásban részesülnek. A plug-in hibridek vásárlását egy autó leadása esetén 20 ezer lejjel, két autó leadása esetén 23 ezer lejjel támogatja az állam.
Ha a leadott jármű 15 évesnél régebbi és Euro 3-as vagy annál alacsonyabb környezetvédelmi besorolású, ez esetben is jár az 1500 lejes ökobónusz.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!