Az USR-PLUS szövetség 22 százalékos eredményt ért el a májusi európai parlamenti választáson, ahol szinte ugyanannyi szavazatot kaptak, mint a kormányzó Szociáldemokrata Párt
Fotó: USR
Dan Barna, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke szerint Romániának túl kell lépnie az etnikai megosztottságon, azon, hogy minden nemzetiség a sajátjaira szavaz, és úgy vélte, hogy egy civilizált, modern és kiművelt Romániában az etnikai kérdésnek már meghaladottnak kellene lennie.
2019. szeptember 07., 16:192019. szeptember 07., 16:19
2019. szeptember 07., 16:372019. szeptember 07., 16:37
A pártja élére a héten frissen újraválasztott politikus erről Marosvásárhelyen nyilatkozott, ahol aláírásgyűjtő körúton van az elnökválasztás alkalmából, hiszen a novemberi megmérettetésen ő az USR-PLUS választási szövetség államfőjelöltje.
Az USR Románia egyik viszonylag új pártjának számít, amely szakítani akar a régi pártokkal és egyfajta rendszerellenes politikai erőként akarja megreformálni gyökerestül a közéletet a Dacian Cioloș EP-képviselő vezette PLUS-szal együtt. A két párt alkotta választási szövetség történelminek számító sikert, 22 százalékos eredményt ért el a májusi európai parlamenti választáson, ahol szinte ugyanannyi szavazatot kaptak, mint a kormányzó Szociáldemokrata Párt (PSD).
A politikus kijelentette, hogy az USR jó példát mutat az etnikai kérdésben, hiszen a pártban vannak románok és magyarok is, akiknek természetes és normális együttműködésben sikerül közösen dolgozniuk.
Barna szerint az USR-ben etnikai kérdés nem létezik, hiszen a párt korábbi elnöke és jelenlegi alelnöke is magyar nemzetiségű. Barna szerint a fiatal nemzedékek már példát mutatnak az etnikai megosztottság meghaladásában, és arra biztatta a marosvásárhelyi románokat és magyarokat, hogy lépjenek be az USR-be és a PLUS-ba, mert „meg kell menteni és meg kell javítani” az országot.
„Egy civilizált, modern és kiművelt Romániában az etnikai kérdésen túl kell lépni, és úgy vélem, hogy ez a kérdés már nem kellene időszerű legyen” – mondta az USR elnöke.
Hegedüs Csilla, az RMDSZ ügyvezető alelnöke és szóvivője a román politikus nyilatkozatára reagálva szombaton elmondta: az RMDSZ álláspontja szerint nem túl kell lépni az etnikai problémán, hanem meg kell oldani azt. Hegedüs Csilla szerint Dan Barna úgy viselkedik, mint egy rossz kisgyerek, aki behunyja a szemét és úgy tesz, mintha ez a probléma nem létezne.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
Elfogadta szerdán a kormány a 2024-2030-as időszakra szóló országos szülőtámogatási stratégiát.
1 hozzászólás