Reformokat sürget Radu Burnete elnöki tanácsadó
Fotó: Facebook/Radu Burnete
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
2025. július 01., 14:572025. július 01., 14:57
„Románia egzisztenciális válságon megy keresztül. Társadalmi, gazdasági és politikai modellünk a kommunizmus bukása óta belső és külső okok miatt kimerítette erőforrásait. (...) Bármilyen nehéz is, néhány dolgot meg kell szigorítanunk és át kell terveznünk.
(...) Néhány átszervezés már elkerülhetetlen, de véget kell vetnünk az adóelkerülésnek és a feketegazdaságnak” – írta Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében Burnete, aki július elsejétől hivatalosan is elnöki tanácsadó.
Meglátása szerint „ha mérsékelt adózást és minőségi közszolgáltatásokat nyújtó államot akarunk, akkor mindenkinek fizetnie, az államnak pedig teljesítenie kell”.
A tanácsadó szerint több magánkezdeményezésre és a munkaerő-piac kibővítésére van szükség, és nem szabad kihagyni a mesterséges intelligencia forradalmát, be kell fektetni az oktatásba és a kutatásba.
Nagyképűség és olcsó nacionalizmus nélkül kell kivennünk a részünket az EU életében. Nyitott gazdaságnak kell maradnunk, de versenyképesebbé kell válnunk. (...) Csökkentenünk kell a társadalom polarizációját és növelnünk kell a kohéziót” – fogalmazott bejegyzésében az elnöki tanácsadó, hozzátéve, hogy a lista még kiegészíthető.
Radu Burnete jelezte egyúttal, hogy amíg ideiglenes jelleggel töltötte be a tanácsadói tisztséget, visszafogottan nyilatkozott, mostantól kezdve azonban ez megváltozik, jelen lesz a közvitákban.
Prioritások: a különleges nyugdíjak reformja, a méltánytalan kiváltságok megszüntetése és a törvény előtti egyenlő bánásmód, Románia csatlakozása a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez, valamint a költségvetési pazarlás elleni küzdelem.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
szóljon hozzá!