Fotó: Presidency.ro
Ha az ország számára konkrét gazdasági vagy politikai hasznot nem is biztos, hogy hoz Klaus Iohannis államfő afrikai körútja, legalább egy cég mégis profitálhat belőle.
2023. november 16., 10:272023. november 16., 10:27
Egy élelmes utazási iroda ugyanis megérezte az elnök négy afrikai országot felölelő turnéjában rejlő lehetőséget, és le is csapott rá: Iohannis látogatásával reklámozza saját kenyai szafarijait.
„Fedezze fel Kenya vadonját elnöki stílusban! Lépjen az elnök nyomdokaiba egy felejthetetlen szafarin. Last minute 1584 eurótól/fő” – olvasható az utazási iroda közösségi oldalán közzétett hirdetésben.
A Kenyában állami látogatáson tartózkodó román államfő szerdán a Nairobi Nemzeti Parkban tett látogatása során találkozott Alfred Nganga Mutua kenyai természetvédelmi miniszterrel és Erustus Kangával, a Kenya Wildlife Service főigazgatójával.
A román elnöki hivatal tájékoztatása szerint Iohannis elnök november 14-23. között Kenyába, Tanzániába, a Zöld-foki Köztársaságba és Szenegálba látogat.
A Kenyában állami látogatáson tartózkodó román államfő szerdán a Nairobi Nemzeti Parkban tett látogatása során találkozott Alfred Nganga Mutua kenyai természetvédelmi miniszterrel és Erustus Kangával, a Kenya Wildlife Service főigazgatójával.
A közlemény szerint Klaus Iohannis – más államfőkhöz hasonlóan – a kenyai fél meghívására kereste fel a Nairobi Nemzeti Parkot, amely a világon egyedülálló módon közel hozza a városi környezethez a biológiai sokféleséget.
Megkezdte afrikai látogatását kedden Klaus Iohannis román államfő, akit elsőként kenyai hivatali kollégája, William Ruto fogadta a nairobi elnöki rezidencián.
Mint arról beszámoltunk,
Az elnök útitervében szereplő országok távolról sem tartoznak Románia legfontosabb kereskedelmi partnerei közé. Mivel az elnöki adminisztráció augusztus óta kimerítette a költségvetését, a román kormány további 7 millió lejt utalt ki számára az év végi projektekre, köztük a mostani afrikai körútra. Ez tulajdonképpen nem is olyan sok pénz, legalábbis ha a korábbi a korábbi dél-amerikai és ázsiai körutakat nézzük, amelyek egyenként több mint 1 millió euróba kerültek.
Egy évvel második ötéves mandátumának lejárta előtt afrikai körútra indul Klaus Iohannis államfő – fölmerül azonban a kérdés, hogy a meglehetősen borsos árú utazgatásnak lesz-e valamilyen konkrét politikai vagy gazdasági hozadéka Románia számára.
Azonban a Románia és a Zöld-foki szigetek közötti kétoldalú kereskedelem volumene annyira nem indokolná a látogatást, mivel az idei év első hét hónapjában Románia 60 euró, azaz mintegy 300 lej értékben importált árut a szigetekről.
Iohannis külföldi útjai számos vitát gerjesztettek, elsősorban azért, mert az államfői hivatal az utóbbi években luxusgépeket bérelt az elnöki utakra, a költségekről ugyanakkor nemzetbiztonsági okokra hivatkozva nem volt hajlandó beszámolni.
Ennek nyomán Claudiu Năsui, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselője a múlt héten be jelentette: bepereli az elnöki hivatalt, mivel „megtagadta” a 2010 és 2023 közötti államfők utazásaival kapcsolatos közérdekű információk közzétételét.
Ciolacu védelmébe vette Iohannis afrikai utazását
Marcel Ciolacu szerda este az Antena 3-nak nyilatkozva kijelentette, hogy nem tartja értelmetlennek az államfő külföldi látogatásait.
A miniszterelnöktől azt kérdezték, hogy a kormány miért adott pénzt a tartalékalapjából Klaus Iohannis ezekben a napokban zajló afrikai körútjára, amelyet „sokan értelmetlennek tartanak”.
Válaszában Ciolacu kifejtette, hogy hasznosnak tartja az államfő külföldi látogatásait. Az afrikai körúttal kapcsolatban kifejtette, hogy Románia az elmúlt három évtizedben elhanyagolta a kapcsolatait a kontinens országaival.
Kérdésre válaszolva elmondta azt is, hogy Klaus Iohannis nem szokott vele egyeztetni a külföldi útjai előtt, mert az alkotmány szerint a külpolitika irányítása az államfő hatáskörébe tartozik, de hazatérésekor be szokott számolni neki a külföldi találkozóinak eredményeiről.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!