Minden terv annyit ér... Florin Cîţu kormányfő és Ursula von der Leyen, az EB elnöke
Fotó: Gov.ro
Zöld jelzést kapott az Európai Bizottságtól (EB) hétfőn a román helyreállítási és ellenállóképességi terv (PNRR), amely a koronavírus-járvány okozta gazdasági és társadalmi károk felszámolását célzó európai uniós pénzügyi csomagból Romániának jutó 29,2 milliárd euró felhasználási módját részletezi.
2021. szeptember 27., 19:202021. szeptember 27., 19:20
2021. szeptember 27., 20:302021. szeptember 27., 20:30
A jóváhagyott tervet Ursula von der Leyen, az EB elnöke ünnepélyes keretek között adta át hétfőn Bukarestben Klaus Iohannis román államfőnek és Florin Cîțu miniszterelnöknek. A bukaresti sürgősségi egyetemi kórházban tartott közös sajtóértekezletükön az EB elnöke rámutatott: a román helyreállítási terv az új nemzedéket szolgálja, 41 százaléka a zöld energia meghonosítását támogatja. A keretösszeg 21 százalékát fordítják a digitalizálásra, a közszolgáltatások korszerűsítésére, jelentős alapok állnak rendelkezésre a romániai egészségügyi szolgáltatások és oktatási rendszer fejlesztésére.
Ursula von der Leyen rámutatott, az EB „aprólékos kiértékelést” követően hagyta jóvá a román helyreállítási tervet, és köszönetet mondott a bukaresti hatóságoknak a jó együttműködésért. Hozzátette, a román terv „nagyon szigorú kritériumoknak” tett eleget. Ennek keretében Románia 29,2 milliárd euróhoz jut az EU-tól: 14,248 milliárdot vissza nem térítendő támogatásként, 14,935 milliárdot pedig hitel formájában kap az ország.
Ursula von der Leyen vendéglátóival felkereste a bukaresti sürgősségi egyetemi kórházat is
Fotó: Presidency.ro
Klaus Iohannis államelnök azzal a kéréssel fordult a kormányfőhöz, a miniszterekhez, a polgármesterekhez és megyei tanácselnökökhez, hogy kezeljék „abszolút prioritásként” az országos helyreállítási tervbe foglalt reformok és beruházások megvalósítását. Szerinte a terv által Románia gazdasága hatékonyabbá, fenntarthatóbbá válhat, fel tud készülni bármilyen válságra. „Ez jelenti az esélyt arra, hogy teljességében korszerűsített Romániát hagyjunk a következő generációkra” – jelentette ki az államelnök az Ursula von der Leyen EB-elnökkel és Florin Cîţu kormányfővel közösen tartott sajtótájékoztatón.
„Meg fogják látni, ez azzal jár majd, hogy erős gazdaságunk lesz, ami minden román állampolgár javát fogja szolgálja” – fogalmazott a kormányfő, hozzátéve, a 3,8 milliárd eurós előfinanszírozást még ebben az évben elérhetővé teszik Románia számára. A miniszterelnök felidézte: a Next Gereration EU pénzügyi keretből rendelkezésére álló alapok egyharmadát Románia a szállítási infrastruktúra fejlesztésére fordítja: 3,1 milliárd eurót autópálya-építésre, 3,9 milliárdot a vasút korszerűsítésére, 600 milliót a bukaresti és kolozsvári metróépítésre. Elmondása szerint összesen 107 beruházást foglaltak bele a helyreállítási tervbe.
Románia egyébként nem kap finanszírozást öntözőrendszere fejlesztésére, bővítésére, az Európai Bizottság ugyanis kiiktatta ezt a fejezetet a helyreállítási tervből. A bukaresti hatóságok 2 milliárd eurót szerettek volna elkülöníteni erre a célra, a hazai termelők pedig erőteljesen szorgalmazták az elmúlt évtizedekben folyamatosan zsugorodott öntözőrendszer korszerűsítését. Egy magas rangú brüsszeli illetékes hétfőn közölte, az EB elutasításának oka, hogy a bukaresti hatóságoknak nem sikerült garanciákat felmutatniuk azzal kapcsolatban, hogy a tervezett beruházások nem ártalmasak a környezetre.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!