Elena Lasconi szerint Ilie Bolojannak, a szenátus elnökének kéne ügyvivőként vezetni az országot
Fotó: Facebook/Elena Lasconi
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke, Elena Lasconi szerint a szenátus elnökének kellene ügyvivő államfőként átvennie Klaus Iohannis helyét, aki 23 napja a Cotroceni-palota „törvénytelen albérlője”.
2025. január 13., 16:182025. január 13., 16:18
Az ellenzéki politikus hétfőn a Facebook-oldalán kifejtette, hogy Iohannis és a jelenlegi kormánypártok hatalmon maradásának minden egyes napjával nőnek a társadalmi feszültségek. Emlékeztetett arra, hogy az elnöki és a miniszterelnöki tisztséget ugyanazok a politikusok töltik be, akik „közvetlenül felelősek a román gazdaság törékeny helyzetéért”.
„Ha valóban olyan súlyos dolgok történtek, amelyek indokolttá tették 9,4 millió ember szavazatának eltörlését, akkor miért vannak még mindig hivatalban azok, akiknek kötelességük lett volna megtenni a szükséges lépéseket? Élükön Iohannisszal!” – írta bejegyzésében.
„És ahelyett, hogy a törvénynek megfelelően átadná a helyét a szenátus elnökének, aki ügyvivő államfőként vezethetné Romániát, Iohannis a tisztségében ragadt és tétlenkedik” – írta Lasconi, arra utalva, hogy az elnöki hivatal honlapjára az államfő idei programjáról még semmilyen információ nem került fel.
Bejegyzése végén a politikus azzal vádolta Iohannist, hogy az orosz beavatkozást használta fel ürügyként a hatalmon maradására és a demokrácia szabályainak „lábbal tiprására”.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
Két lehetséges forgatókönyvet vitatott meg a vízzel elárasztott parajdi sóbánya jövőjével kapcsolatban hétfői ülésén a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT).
A Romániai Nyugdíjasok Országos Szövetsége (FNPR) elfogadhatatlannak tartja, hogy az állami nyugdíjak megsarcolása is része legyen a deficitcsökkentő intézkedéscsomagnak.
Országszerte spontán munkabeszüntetést robbantottak ki hétfőn az adóhatóság, a nyugdíjpénztár, a munkaerő-közvetítő és a szociális kifizetési ügynökség alkalmazottai a kormány által tervezett, a közszféra dolgozóit érintő megszorító intézkedések miatt.
A szakszervezeti tömbök képviselői rendkívüli találkozót kérnek Ilie Bolojan kormányfőtől az elkövetkező időszakban alkalmazandó megszorító intézkedések ügyében, ellenkező esetben elindítják a törvényes eljárást egy általános sztrájk kirobbantására.
A végleges eredményeket – a fellebbezések után – hétfőn délelőtt tették közzé.
Románia egészségügyi rendszere 2024-re jelentős növekedést mutatott a szolgáltatások és a szakemberek számát tekintve, de továbbra is éles különbségek tapasztalhatók a városi és vidéki térségek között.
Hétfő délutántól autópályán lehet eljutni Curtea de Argeștől a Fekete-tenger partján fekvő Konstanciáig – írta vasárnap a Facebook-oldalán a közúti infrastruktúrát kezelő társaság (CNAIR) vezérigazgatója.
szóljon hozzá!