Élen jár Románia a szexuális kizsákmányolás terén, a kormány stratégiát dolgozott ki a jelenség visszaszorítására

Rendszeresen érkeznek hírek prostitúcióra kényszerített nőkről, lányokról •  Fotó: Pixabay

Rendszeresen érkeznek hírek prostitúcióra kényszerített nőkről, lányokról

Fotó: Pixabay

Emberkereskedelem elleni országos stratégia a 2024–2028 közötti időszakra – ez a címe annak a dokumentumnak, amelyet minap fogadott el a bukaresti kormány, és amely azt tűzte ki célul, hogy 2030-ra felszámolja a nők és lányok elleni erőszak minden formáját, beleértve az emberkereskedelmet, a szexuális kizsákmányolást és a kizsákmányolás egyéb formáit. Azt pedig, hogy mekkora szükség van erre a stratégiára, mi sem bizonyítja jobban, mint az a tény, hogy Romániában van a legtöbb kényszermunkával kizsákmányolt állampolgár az Európai Unióban, valamint a legtöbb, szexuális kizsákmányolás céljából emberkereskedők áldozatául esett nő és a kiskorú.

Krónika

2024. május 27., 17:222024. május 27., 17:22

A stratégia rámutat: az emberkereskedelem jelensége az alapvető emberi jogok súlyos megsértése, amely aláássa az emberi méltóságot és integritást. Az emberkereskedelem emellett súlyos bűncselekmény is, amely sok esetben a nemzeti és transznacionális szervezett bűnözéshez kapcsolódik, és amelyből a bűnözők igen nagy anyagi hasznot húznak.

Minden jel arra utal, hogy a romániai hatóságok tisztában vannak a kialakult helyzet súlyosságával. 2023 elején létrehozták az emberkereskedelem elleni küzdelem koordinációjával foglalkozó tárcaközi bizottságot, és most egy stratégiával is előrukkoltak.

A cél pedig nem kevesebb, mint az emberkereskedelem jelenségének felszámolása.

„Románia 2030-ig tartó fenntartható fejlődésre vonatkozó nemzeti stratégiája 2030-ra stratégiai célként tűzi ki a nők és lányok elleni erőszak minden formájának felszámolását a köz- és magánszférában, beleértve az emberkereskedelmet, a szexuális kizsákmányolást és a kizsákmányolás egyéb formáit” – szögezi le a dokumentum.

Ennek megvalósítása érdekében a román kormány célja, hogy 2028 végére „Romániában létrejöjjön az emberkereskedelem elleni nemzeti rendszer, amely rendelkezik a szükséges forrásokkal és hatékonyan működik”. E rendszer keretében a központi és helyi intézmények a nem kormányzati szervezetekkel, a civil társadalommal és a nemzetközi szervezetekkel együttműködve hatékony intézkedéseket hajtanak végre a jelenség visszaszorítása, az áldozatok azonosítása és segítése, valamint az emberkereskedők megbüntetése érdekében.

Ez a dokumentum szerint azt jelenti, hogy módosítják az emberkereskedelemről szóló hatályos jogszabályokat, és pénzt különítenek el az emberkereskedelem elleni országos rendszer működtetéséhez. A stratégia kitér a büntető törvénykönyv és a büntetőeljárási törvénykönyv vonatkozó előírásai „felülvizsgálatának szükségességére” is.

A dokumentum szerint ugyanakkor biztosítani kell a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT) számára a szükséges emberi és anyagi erőforrásokat”, valamint „a bűncselekményekből származó károk behajtását és az áldozatok kártalanítását erre a célra létrehozott alapokból”.

A kormány célja „egy integrált kormányzati mechanizmus működtetése az emberkereskedelem áldozatainak nyújtott védelemhez és segítséghez szükséges pénzeszközök elosztására”. Ez a mechanizmus fogja majd össze az érintett intézményeket és kormányzati finanszírozási forrásokat.

Sok kiskorú is akad az emberkereskedők áldozatai között •  Fotó: 123RF Galéria

Sok kiskorú is akad az emberkereskedők áldozatai között

Fotó: 123RF

A stratégia jó része amúgy az emberkereskedelemmel kapcsolatos tájékoztatás és érzékenyítés szükségességéről szól.

„A megelőző intézkedéseknek foglalkozniuk kell az emberkereskedelmet elősegítő kereslet csökkentésével és visszaszorításával, a a társadalmi felelősségvállalás és a bűncselekmény elleni fellépés ösztönzésével, pozitív és támogató üzenetek küldésével a kiszolgáltatott embereknek, valamint a minden emberi lényt megbecsülő és értékelő hozzáállás kialakításával” – áll a Digi 24 által szemlézett dokumentumban.

A kormány azt tervezi, hogy „tájékoztató és figyelemfelkeltő kampányokat/akciókat bonyolít le mind vidéki, mind városi területeken az emberkereskedelemnek kitett személyek számára”.

A hatóságok azt is javasolják, hogy a vállalatok által kínált digitális szolgáltatásokat hozzák összhangba az uniós szabályokkal, hogy „ne ösztönözzék vagy tolerálják a szexuális vagy munkaerő-kizsákmányolást, illetve az illegálisan szerzett szolgáltatások online értékesítését”. 2027 első negyedévéig az állami intézményeknek meg kell vizsgálniuk, hogy aktualizálták-e a hirdetéseket (házassági hirdetéseket, szolgáltatásokat) közzétevő weboldalakra vonatkozó jogszabályokat.

A stratégia egy másik célkitűzése „az emberkereskedelem, a kiskorúakkal való kereskedelem és a gyermekpornográfia megelőzését célzó, kifejezetten a célcsoportoknak szóló online kampányok szervezése és lebonyolítása”.

A rendőrség és a munkaügyi felügyelőség célja a szexuális kizsákmányolás lehetséges áldozatainak azonosítása „a szépségszalon/masszázs/videochat területén működő gazdasági szereplők ellenőrzésével”.

A tervezett jogszabályi változások között szerepel az emberkereskedelem megelőzéséről és leküzdéséről szóló törvény, amely „elemezni kívánja a kizsákmányolás különböző más, nem büntethető formáit (kényszerházasság, illegális örökbefogadás, béranyaság), valamint azt, hogy a hatósági beavatkozás hogyan könnyíti vagy éppen ellenkezőleg, hogyan akadályozza a bűnügyi nyomozást (koldulás, prostitúció)”.

Az EU szigorította az emberkereskedelem elleni fellépésről szóló jogszabályt
Az Európai Unió Tanácsa hétfőn megszigorította az emberkereskedelem elleni fellépésről szóló jogszabályt, a rendelet kiegészült a kényszerházassággal, az illegális örökbefogadással és a béranyaság jelentette kizsákmányolással. A tanács brüsszeli közleménye szerint az EU emberkereskedelem elleni jogszabályának módosítása tükrözi a kizsákmányolás e felsorolt formáinak súlyosságát, elterjedtségét és az ellenük való fellépés fontosságát.
A módosított rendelet megerősíti a megelőző intézkedéseket, valamint az áldozatok támogatását és segítését is. A kizsákmányolásnak a rendeletbe felvett új formái legalább öt év szabadságvesztéssel, illetve minősített bűncselekmények esetén legalább tíz év szabadságvesztéssel lesznek büntethetők. A rendelet új súlyosbító körülményt tartalmaz annak érdekében, hogy nagyobb hangsúllyal vegyék figyelembe a kizsákmányolást bemutató tartalmak terjesztését.
A jogi személyek, például a vállalatok szigorúbb szankciókkal szembesülnek: kizárhatók például a közfinanszírozásból, valamint elveszíthetik a bűncselekmény elkövetéséhez vezető tevékenységek folytatására vonatkozó engedélyeket.
A jogszabály a kihirdetését követően húsz nappal lép hatályba. A tagállamoknak két év áll rendelkezésükre, hogy a módosított irányelvet átültessék nemzeti jogrendjükbe.

korábban írtuk

Románia az Europol által irányított akciókhoz kapcsolódva küzd az emberkereskedelem ellen
Románia az Europol által irányított akciókhoz kapcsolódva küzd az emberkereskedelem ellen

Évente több mint ötszáz román állampolgár esik az emberkereskedelem áldozatául, és ezek mintegy fele gyermek vagy ifjúkorú – közölte Marcel Ciolacu.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 18., péntek

Törököktől vásárolt hadihajóval védené Románia a fekete-tengeri gázvezetéket, csak nehéz felfegyverezni

Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.

Törököktől vásárolt hadihajóval védené Románia a fekete-tengeri gázvezetéket, csak nehéz felfegyverezni
2025. július 18., péntek

Csökkentik az önkormányzati alkalmazottak és a helyi rendőrök számát – újabb megszorítási javaslatokat ismertetettek

A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.

Csökkentik az önkormányzati alkalmazottak és a helyi rendőrök számát – újabb megszorítási javaslatokat ismertetettek
2025. július 18., péntek

Nőtt a román hadsereg, egyelőre vonzó a fizetés, de több katonára lenne szüksége az országnak

A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.

Nőtt a román hadsereg, egyelőre vonzó a fizetés, de több katonára lenne szüksége az országnak
2025. július 18., péntek

Az egészségbiztosítási járulék kiterjesztése miatt késik a nyugdíjak újraszámolása

Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.

Az egészségbiztosítási járulék kiterjesztése miatt késik a nyugdíjak újraszámolása
2025. július 18., péntek

Leépítések a miniszterelnökségnél: a posztok 40 százalékát megszüntetik a kormányhivatalban

A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.

Leépítések a miniszterelnökségnél: a posztok 40 százalékát megszüntetik a kormányhivatalban
2025. július 18., péntek

„A polgár nem postás”: intézkedés a felesleges bürokrácia csökkentése érdekében

Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.

„A polgár nem postás”: intézkedés a felesleges bürokrácia csökkentése érdekében
2025. július 18., péntek

Erdélyi megyékben is okozott károkat a vihar

Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.

Erdélyi megyékben is okozott károkat a vihar
2025. július 18., péntek

Emberéletet is követelt az ítéletidő Bukarestben

Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.

Emberéletet is követelt az ítéletidő Bukarestben
2025. július 17., csütörtök

Szertefoszló álomnyaralás: újabb szegénységi bizonyítvány Romániának

Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.

Szertefoszló álomnyaralás: újabb szegénységi bizonyítvány Romániának
2025. július 17., csütörtök

Sok pénze bánta a szélsőjobbnak a gyanús finanszírozást, de Nicușor Dant is megbüntették

Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.

Sok pénze bánta a szélsőjobbnak a gyanús finanszírozást, de Nicușor Dant is megbüntették