Elemző: Orbánnak is köszönhető a Magyarország iránti szimpátianövekedés, de nem változik a magyarokkal kapcsolatos szemlélet

•  Fotó: Székelyhon

Fotó: Székelyhon

Nem annyira a szimpátia jele, hanem a zsigeri gyűlölet enyhüléséé, hogy a románok körében tíz év alatt nőtt azok aránya, akik pozitívan viszonyulnak Magyarországhoz – jelentette ki a Krónikának Pászkán Zsolt. A Románia-szakértő szerint a román közösség körében nőtt az igény a szuverenista, az EU-s intézmények és a nagy(obb) hatalmak irányában kevésbé szolgalelkű és a határon túli román közösséget határozottabban védő politikai osztály iránt. A román társadalom ezen rétege számára az Orbán Viktor kormányfő által képviselt minta és az ebből Magyarországra is kiterjedő szimpátianövekedés egyelőre felülírni látszik a több évszázada felépített magyarellenességet. Ugyanakkor a magyarokkal kapcsolatos szemlélet megváltoztatása nehéz és megrázkódtatásoktól sem mentes folyamatot igényelne, melyre a jelenlegi román politikai osztály, illetve a különféle formális és informális körökben nemcsak akarat sincs, de melyben nem is érdekeltek.

Balogh Levente

2023. november 24., 10:202023. november 24., 10:20

Nem a szimpátia jele, hanem a zsigeri gyűlölet enyhüléséé, hogy a tíz évvel ezelőtti adatokhoz képest jó tíz százalékkal nőtt azon romániaiak aránya, akik inkább pozitívan viszonyulnak Magyarországhoz – jelentette ki a Krónika kérdésére Pászkán Zsolt. A Magyar Külügyi intézet nagybányai születésű elemzőjét az INSCOP közvélemény-kutató felmérése kapcsán kérdeztük arról, minek tudható be a növekedés, illetve hogy egyáltalán miért ennyire alacsony Magyarország megbecsültsége.

Az elemző emlékeztetett: egy október 23-a és november 2-a között készült felmérésről van szó,

melynek módszertani leírásából az azt készítő INSCOP fontos információkat kihagyott, így akkor is vet fel kérdéseket, ha – legalább a játék kedvéért! – elfogadjuk az adatok helyességét.

„Ugyanis, bár azt megtudjuk, hogy telefonos, kérdőíves lekérdezéssel készült, az nem derül ki, hogy a mostani felmérésben szereplő tíz ország a referenciaként használt 2013-as felmérésben rögzített (azaz csak ezekből lehetett választani), vagy szabadon választható volt-e (azaz a válaszolónak kellett-e felsorolnia bizonyos számú országot a preferenciái szerint). És azt sem tudjuk, hogy az INSCOP mintájának reprezentatív jellege a magyar lakosság arányos képviseletére is vonatkozik-e. De ha ezektől eltekintve az eredményeket nézzük, akkor valóban megállapítható egy több mint tíz százalékos (egészen pontosan 10,4 százalékos növekedés (a 2013-as (!) 29,3 százalékról 39,7 százalékra) a Magyarországhoz viszonyulás terén, de ez inkább értelmezhető a zsigeri gyűlölet – némi és konjunkturális – enyhüléseként, mint szimpátiaként. És bár a felmérésről beszámoló román források egyike sem próbál erre az elemre magyarázatot találni (holott a Spanyolországra és Olaszországra vonatkozó, nagyjából hasonló mértékű növekedésre igen!), sőt, a »progresszív« kiadványok (Adevărul, HotNews) megpróbálják ezt az elemet Ukrajna hibahatáron belüli növekedése mögé bújtatni (alig 2,5 százalékos növekedés egy azóta háborúba keveredett és a médiában óriási pozitív médiakampányban részesült ország iránt, mely még így is csak 3,6 százalékkal előzi meg Magyarországot!), arra enged következtetni, hogy

Idézet
a magyarázatot a magyar kormány és elsősorban Orbán Viktor kormányfő nemzetközi szervezetekhez és – például – az orosz–ukrán háborúhoz való viszonyulásában és a kárpátaljai magyar közösség melletti következetes kiállásában kell keresni”

– mutatott rá Pászkán.

korábban írtuk

Nagyot nőtt a Magyarország iránti szimpátia a románok körében tíz év alatt
Nagyot nőtt a Magyarország iránti szimpátia a románok körében tíz év alatt

Jelentősen nőtt azon romániai polgárok aránya az elmúlt tíz évben, akik szimpátiával tekintenek Magyarországra – derül ki egy friss felmérésből.

Az orbáni kiállás fontossága

Ez elemző indoklásként kifejtette: az utóbbi fél-egy évben készült felmérések egyre határozottabban jelzik a román társadalomban növekvő igényt az EU-s intézmények és a nagy(obb) hatalmak irányában kevésbé szolgalelkű és a határon túli (jelenleg elsősorban a magyarhoz hasonlóan etnocídiummal fenyegetett ukrajnai román) közösséget határozottabban védő politikai osztály iránt.

„A román társadalom ezen rétege számára az Orbán Viktor kormányfő által képviselt minta és az ebből Magyarországra is kiterjedő szimpátianövekedés (mely jóval magasabb lehet a körükben, mint a felmérés által jelzett országos átlag, hiszen nem tudjuk, hogy a válaszolók körében mekkora arányt képviseltek a szuverenista érzelműek), legalábbis egyelőre, felülírni látszik az évtizedek, sőt, több évszázada felépített és – politikai rendszertől és államberendezkedéstől függetlenül – gondosan kezelt magyarellenességet.

Idézet
Mert ez a gyűlölet immár zsigeri ugyan, de a társadalom nyugalmi állapotában látens, így bizonyos nemzetközi fejlemények és a román társadalmon belüli hullámzások képesek azt, gyakran csak ideiglenesen és felszínesen, felülírni.

(Ez szokta megzavarni a magyar »széplelkeket«, akik azt próbálják elhitetni – nem egyszer személyes érdekből –, hogy a román társadalomba való »beilleszkedést« – melynek módját és, főleg, tartalmát soha nem szokták kifejteni – csak a magyar közösség akaratának hiánya akadályozza.) Ezt támasztja alá, hogy a Magyarországgal kapcsolatos eredményt – legalábbis eddig – kizárólag a bizonyos mértékig az AUR-ral szimpatizáló, de mindenképpen szuverenizmuspárti R3media emelte ki, teljesen leválasztva az Ukrajnával kapcsolatos eredményről, holott ez a kiadvány a romániai magyar közösség jogkövetelési és jogérvényesítési törekvéseit általában negatív felhangokkal kezeli. Az okok pedig nem túl bonyolultak:

Idézet
ha egy országot és egy nemzetet egy másik nemzet hangadói, oktatási rendszere és az utóbbi évtizedekben a médiája is folyamatosan ellenségként mutat be és szinte minden lépését kizárólag negatív értelmezési környezetbe beágyazva jeleníti meg, szinte teljesen elhallgatva, sőt, eltorzítva a több évszázados együttélés történelmi múltjának kedvező elemeit, illetve a magyar hozzájárulást ehhez a múlthoz (elég átfutni a 2023-as kiadású iskolai történelemtankönyveket, vagy belekukkantani a román hír- és kereskedelmi tévék műsoraiba, a román média különböző kiadványaiba), akkor arról az országról, nemzetről egyszerűen nem alakulhat ki pozitív kép.

Ugyanakkor a romániai román közösség agymosása olyan régóta zajlik (melynek a moldovai román közösségre való kiterjesztése éppen folyamatban van), hogy ez a közösségi tudatalatti részévé vált, mely ezáltal szokványos időkben látens, láthatatlan, de rendkívül könnyen és gyorsan felszínre hozható és tudatossá tehető. Tehát az INSCOP-felmérés által mutatott változás egyelőre csak olyan »kilengésnek« tekinthető, melyből nem tanácsos messzemenő következtetéseket levonni” – figyelmeztetett Pászkán Zsolt.

„Sunyi” és „véresszájú” magyarellenesek

Mindennek kapcsán rákérdeztünk: várható, hogy egyes ellenérdekelt bukaresti körök ennek nyomán fokozzák a Magyarország- és magyarellenes propagandát a román médiában és közbeszédben. Az elemző szerint a kérdésben szereplő körök – nagyon leegyszerűsítve – két nagy csoportra oszthatók: a sunyi és a véresszájú magyarellenesekre. Az előbbiek, most éppen „progresszív”, „fősodor-párti” köntösben,

kényelmetlennek tartanák a magyarellenes sovinizmusuk nyers kinyilvánítását, így megpróbálják ezt valamilyen „ideologikus” álca mögé rejteni.

„A nemzetközi helyzet most éppen úgy hozza, hogy ehhez nemcsak belső, hanem külső, különféle szponzorok (az eurokrácia által felügyelt EU-s intézmények, bizonyos EU-s és nem EU-s államok nagykövetségei, kormányai, kormányzati intézményei, – elsősorban egyesült államokbeli – oligarchikus források által finanszírozott NGO-hálózatok stb.) által biztosított erőforrások is rendelkezésre állnak és ezeket a szponzorok hasznára végzett »bérmunka« (ne feledjük, ezek a körök engedélyezték Románia területén a CIA titkos kínzóközpontjainak a működését is!) mellett a saját, a magyar közösség etnocídiumára irányuló céljaik megvalósítására is fordíthatják, a szponzorok szavatolt félrenézése közepette. Ezek részéről a média- és közbeszédi kampány folyamatos, szinte már kényszeres, ami ezáltal csak a hisztéria szintjére fokozható. Ami, persze, nem zárható ki, de elsősorban az európai parlamenti választásig” – mutatott rá.

•  Fotó: Facebook Galéria

Fotó: Facebook

A másik nagy csoport, a véresszájú – egyelőre – jóval kisebb erőforrásokkal rendelkezik, ami korlátozza a növekedési lehetőségeiket, de várhatóan ezek a helyhatósági és a romániai parlamenti választásokig erősödhetnek, az európai parlamenti választás eredményeitől nem függetlenül.

„E csoportnál jelenleg pont azt tapasztalom, hogy némi nyugtalanságot kelt a körükben Magyarország, a magyar kormány és személyesen Orbán Viktor kormányfő népszerűségének növekedése a szuverenista táboron belül, mert úgy érzik – szerintem tévesen –, hogy ez a romániai magyar közösség iránti szimpátia növekedéséhez is vezet majd, amit viszont a nyílt sovinizmusuk elfogadhatatlannak tart és ezért ezzel kapcsolatosan körülbelül egy éve némi vita alakult ki a véresszájúak körében. A fentiek alapján összességében nem számítok látványos javulásra, mert túl sokak számára előnyös és hasznos a jelenlegi állapotok fenntartása” – vázolta a helyzetet az elemző.

Sem akarat, sem képesség nincs magyarokkal kapcsolatos szemlélet megváltoztatására Romániában

Felvetésünkre, hogyan lenne még inkább növelhető Magyarország ázsiója Romániában, illetve hogy ez egyáltalán lehetséges-e, kifejtette: jelen pillanatban ehhez a román társadalom formális és informális irányítói részéről sem akarat, sem képesség nincs.

„Ráadásul úgy vélem, hogy a román nemzetet – minden látszat ellenére – olyan vékony, látványos, de rendkívül felszínes máz tartja össze, melynek tartósságát eddig nem tesztelték nagyobb megpróbáltatás, egzisztenciális válság körülményei között (ahányszor igen, mint például az Erdély iránti igény előnyben részesítése Besszarábia rovására 1916-ban, akkor a merkantilista igények rendre felülírták a »nemzeti« összetartozást; de ugyanezt látjuk jelenleg az ukrajnai románok esetében is), és melyben a magyarellenesség nem egyszerűen egy tényező a sok közül, hanem az egyik fő – szinte minden többit: nyelv, vallás stb. felülíró – kötőelem. Így aztán

Idézet
a magyar–román közeledés nemcsak a román társadalom »Trianon-szindrómája« (a forgandó történelmi szerencsével megszerzett területek hasonló körülmények kialakulása miatti elvesztésétől való félelem), hanem a felszínes és ezért tökéletlen – jelenleg, az európai uniós bürokrácia, az eurokrácia központosító törekvései miatt szinte már befejezhetetlen – nemzetté fejlődés által felállított akadályok, korlátok miatt olyan nehéz és megrázkódtatásoktól sem mentes folyamatot igényelne, melyre a jelenlegi román politikai osztály, illetve a különféle formális és informális körökben nemcsak akarat sincs, de melyben nem is érdekeltek.

Ez, persze, nem zárja ki egy spontán változás lehetőségét, különösen akkor, ha a szponzorok befolyása alatt álló politikai osztály és agitprop csoportok (igazságügy, média és NGO-k) egzisztenciális kérdéssé változtatják a jelenleg még csak csíraként létező szuverenista irányzatok elleni harcot és ez akár jelenleg még csak nem is sejtett mértékű törésekhez vezethet a romániai társadalmon belül. De ezekben a Magyarországhoz és a magyarokhoz való viszony már, ugyan katalizálóként ható, de csak másodlagos kérdésként merülne fel” – hangsúlyozta a Krónikának Pászkán Zsolt.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 22., péntek

Erdélyi infrastrukturális beruházások is szerepelnek az állami finanszírozású projektek között

Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.

Erdélyi infrastrukturális beruházások is szerepelnek az állami finanszírozású projektek között
2024. november 22., péntek

George Simion és Elena Lasconi fej-fej mellett áll a második helyért zajló küzdelemben egy felmérés szerint

George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.

George Simion és Elena Lasconi fej-fej mellett áll a második helyért zajló küzdelemben egy felmérés szerint
2024. november 22., péntek

Tizenhárom megye húsz településén okozott károkat a rossz idő

Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.

Tizenhárom megye húsz településén okozott károkat a rossz idő
2024. november 22., péntek

Országszerte leállt az autók műszaki vizsgáztatása

Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).

Országszerte leállt az autók műszaki vizsgáztatása
2024. november 22., péntek

Marcel Ciolacu a Nordis-botrányról: elutaztam Nizzába, de saját zsebből fizettem az utazást

Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.

Marcel Ciolacu a Nordis-botrányról: elutaztam Nizzába, de saját zsebből fizettem az utazást
2024. november 21., csütörtök

Nem lesz elbocsátás, nem zárnak be postahivatalokat – ígéri a miniszter

A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.

Nem lesz elbocsátás, nem zárnak be postahivatalokat – ígéri a miniszter
2024. november 21., csütörtök

Kelemen Hunor is elkíséri Budapestre Marcel Ciolacu miniszterelnököt

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.

Kelemen Hunor is elkíséri Budapestre Marcel Ciolacu miniszterelnököt
2024. november 21., csütörtök

Jövőre felrepülhetnek az első romániai fejlesztésű drónok

Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.

Jövőre felrepülhetnek az első romániai fejlesztésű drónok
2024. november 21., csütörtök

Már pénteken egy órakor megkezdődik a romániai elnökválasztás a világ egy tőlünk távoleső pontján

A külföldi szavazókörzeteknél három napon át lehet szavazni az elnökválasztáson; elsőként az új-zélandi Auckland városában nyitnak meg a szavazóhelyiségek.

Már pénteken egy órakor megkezdődik a romániai elnökválasztás a világ egy tőlünk távoleső pontján
2024. november 21., csütörtök

Coradia Stream – nem robbant le, csak nem tudni, hogy biztonságos-e

A két nappal ezelőtt forgalomba helyezett Coradia Stream vonat teljes mértékben üzemképes, de mivel a mozdony leválasztásakor a fedélzeti számítógépen hibaüzenetek jelentek meg, a szerelvényt inkább a remízben tartották.

Coradia Stream – nem robbant le, csak nem tudni, hogy biztonságos-e