Elemző: az elnökválasztáson nem az eszmék ütköztek, hanem a frusztrációk, a kudarc a PSD és a PNL hibája

elnökválasztás

Vért akartak látni. A szakértő szerint a romániai elnökválasztáson nem az eszmék ütköztek, hanem a frusztrációk

Fotó: Orbán Orsolya

A fősodratú pártokból való kiábrándultság vezetett a megismételt romániai elnökválasztás vasárnapi első fordulójának némileg meglepő eredményéhez, a magyarokat pedig csak kis mértékben lehetett mozgósítani magyar jelölt híján – értékelt a Krónikának a megmérettetés után Pászkán Zsolt. A Magyar Külügyi Intézet külső szakértője úgy véli, az előre hozott választás rendkívül kockázatos lenne Románia számára, emellett kifejtette a véleményét a koalíció jelöltje kudarcának okairól, a pártokat sújtó vezetőválságról, továbbá kitért arra is, alkalmas lenne-e államelnöknek Nicușor Dan, és magyar szempontból mi várható Bukarest főpolgármesterétől, ha ő nyer.

Balogh Levente

2025. május 06., 19:302025. május 06., 19:30

2025. május 06., 19:362025. május 06., 19:36

A romániai államfőválasztás első fordulója kapcsán nem nagyon van mit a magyar közösség szemére vetni Pászkán Zsolt elemző szerint, hiszen Crin Antonescu, a koalíció jelöltje csak azokban a megyékben nyert, ahol jelentős számban élnek magyarok. Az elnökválasztás eredménye kapcsán először arra voltunk kíváncsiak, minek tudható be, hogy a George Simion és Călin Georgescu képviselte szélsőséges eszmék ekkora támogatottságnak örvendenek. Hiszen ők nem csupán egyszerű szuverenisták, hanem egyben soviniszták és magyargyűlölők is. A szakértő véleménye szerint nem az eszmék ütköztek, hanem a frusztrációk.

Idézet
Azaz a választók túlnyomó többségét még a korábbinál is kevésbé érdekelték olyan »formaságok«, mint ideológia, doktrína, program és hasonlók. Kizárólag csak az volt a fontos, hogy »falra fröccsenő vért lássanak«. És ez paradox módon egyaránt érvényes a lokalista és a globalista radikálisokra is. Annyi különbséggel, hogy ez utóbbiak nem vallják be.

Azaz, míg az előbbiek marokra fogják a furkósbotot, mellyel gyakorlatilag félkómába, ha nem éppen halálba küldték a fősodor pártjait (itt elsősorban a Szociáldemokrata Pártról (PSD) és a Nemzeti Liberális Pártról (PNL) van szó), az USR által képviselt utóbbiak ezt eltartott kisujjal teszik. Hiszen láthatjuk, hogy a két radikális tábor gyakorlatilag besöpörte a szavazatok 80 százalékát, és az alig öt hónappal ezelőtt még kb. 34 százalékot (az RMDSZ-szel 40 százalékot) szerzett PSD+PNL közös jelöltje még az RMDSZ segítségével is alig érte el a 20 százalékot! Ráadásul a globalista radikálisok sokkal sértődékenyebbek és szeszélyesebbek, mint a lokalista radikálisok, és ha a kínálatban nincs egy ízlésüknek 120 százalékban megfelelő jelölt, sokkal nehezebben kötnek (elsősorban) önmagukkal kompromisszumot. Ezzel szemben a lokalista radikálisok sokkal kevésbé puristák és sokkal könnyebben hagyják magukat meggyőzni olyanok részéről is, akikről pontosan tudják, hogy egy szó sem igaz, amit állítanak, de jól hangzik. És

Idézet
a mostani választásnak – a magyar szavazókon kívül – nem volt etnikai színezete, azaz a törésvonal nem a magyarokhoz való viszony mentén húzódott, hanem az orosz–ukrán háború és Donald Trump egyesült államokbeli győzelme miatt egyéb, nem-román témákat hozott előtérbe, amelyekben ráadásul a magyar kormány helyzete és politikája miatt nem érte meg »magyarozni« – legalábbis egyelőre.

És éppen ezért az sem derült ki igazán, hogy a jelöltek mitől »szuverenisták«, vagy »Európa-pártiak«, az ilyen feliratú címkék magukra ragasztásán kívül” – hangsúlyozta a Krónikának a nagybányai születésű szakértő.

korábban írtuk

Simion több szavazatot kapott az első fordulóban, mint Băsescu 2009-ben, Ponta 2014-ben vagy Iohannis 2019-ben
Simion több szavazatot kapott az első fordulóban, mint Băsescu 2009-ben, Ponta 2014-ben vagy Iohannis 2019-ben

Nagy hátránnyal indul Nicușor Dan független jelölt az elnökválasztás május 18-ai második fordulójában a szélsőséges, magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) színeiben az első fordulóban taroló George Simionnal szemben.

Azon kérdésünkre, hogyan magyarázható a kormánykoalíció közös jelöltjének, Crin Antonescunak a kudarca, hol hibáztak a pártok, vajon a jelölt személye a probléma, vagy a mainstream politikum eddigi teljesítményét „jutalmazták” az emberek, az elemző kifejtette: Antonescu kudarca elsősorban a koalíció két román pártjának kudarca volt.

Idézet
Olyan pártokról beszélünk, amelyek a 2024-es megsemmisített választás első fordulója utáni napokban azt állították, hogy tanultak a leckéből, majd egy héttel később, a parlamenti választás után ott folytatták, ahol abbahagyták. A PSD változott a legkevesebbet, és ez most nagyon sokat számíthatott, hiszen Victor Ponta volt PSD-s elnök és kormányfő több mint 1,2 millió szavazatában nagyon nagy mértékben lehettek PSD-s szavazók.

Marcel Ciolacu annak ellenére tért vissza a párt és a kormány élére, hogy már 2024-ben kiderült, jóval kevesebb szavazatot képes elérni, mint a pártja. A PNL-nél pedig olyan vezetői válság alakult ki, hogy gyakorlatilag már a vezetők is az ideiglenes vezetők ideiglenes vezetői. A kutya sem tudja, hogy ki most a párt (ideiglenes) elnöke és azon kevesek számára, akik mégis tudják, Cătălin Predoiu annyira számít vezetőnek, mint a pártszékház portása. Ilyen háttér mellett egy volt – és a támogató pártok szempontjából nem teljesen konfliktusmentes, vagy elfogadható – pártember megjelenése közös jelöltként nem volt képes hozni azt a többletet, amely nemcsak a pártok szavazóinak a túlnyomó többségét meggyőzhette volna, de biztosíthatta volna a továbbjutáshoz (és főleg a nyeréshez) szükséges többletet. Ugyanis

Idézet
lehet most azon lamentálni, hogy néhány tízezer plusz szavazattal Antonescu be tudott volna jutni a második fordulóba, de ezzel csak az agóniát hosszabbította volna meg”

– hangsúlyozta Pászkán.

Felvetésünkre, hogy mi következik ezek után a koalíció szempontjából, a szakértő rámutatott: ez most az „egymillió forintos” kérdés, és a válasz ugyancsak az előző válaszban felvázolt vezetői válság megfejtéséből és megoldásából következhet. A koalíciót nem azért fenyegeti a szétesés veszélye, mert ez automatikusan következne az elnökválasztás eredményéből (bármilyen fájdalmas ez a koalíció tagjai számára, a parlamenti számtant nem kellene befolyásolnia), hanem azért, mert

a gyenge és ideiglenes vezetők nem, vagy csak nehezen tudják szavatolni a parlamentben a képviselőik hűségét és kitartását.

„Ez olyan bizonytalanságot okoz, amely kölcsönös vádaskodásokhoz vezet. Marcel Ciolacu azon bejelentése, hogy nemcsak ő mond le, hanem a pártját, a PSD-t is kivezeti a koalícióból, olyan döntésnek bizonyulhat, mely később végzetes is lehet. Mert ha a PSD és/vagy a PNL egy előre hozott választásban bízik, vagy a hatalom átadásában egy – akár kisebbségi – AUR-vezetésű kormánynak, azt remélve, hogy a fájdalmas gazdasági lépések majd jól megerősítik őket, akkor nagyon könnyen ráfázhatnak. Egyrészt

Idézet
egy előrehozott választás a következő fél évben gyakorlatilag lesöpörheti/kisöpörheti ezeket a pártokat a színpadról, vagy legalábbis a releváns pártok csoportjából.

Az utóbbi pedig olyan kockázatos vállalkozás, amely úgy vághatja gajra az országot, hogy még csak nincs is biztosíték arra, hogy a választók majd visszasírják őket. Éppen a saját három évtizedes múltjuk mutatja, hogy a választók nagyon hosszú ideig képesek kitartani hibás döntések mellett. E forgatókönyvet némileg árnyalhatja, ha a PSD úgy dönt, hogy kilép ugyan a kormányból, de egyfajta királycsinálóként maga határozhatja meg, hogy melyik koalíciót támogatja kívülről, de ez meglehetősen kockázatos és kétséges hatásfokú megoldás lenne” – mutatott rá az elemző.

korábban írtuk

Simion Nyugat-Európában és Oroszországban tarolt, Dan az amerikai kontinensen szerepelt jobban
Simion Nyugat-Európában és Oroszországban tarolt, Dan az amerikai kontinensen szerepelt jobban

George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldali pártok jelöltje elsősorban Nyugat-Európában és Oroszországban tarolt a külföldön élő románok körőben a megismételt elnökválasztás vasárnapi első fordulójában.

Kérdésünkre, hogy minek tudható be Simion sikere a Nyugat-Európában élő románok körében, és minek Dané az egykori keleti blokk országaiban, az elemző hangsúlyozta: nem nagyon lehet összehasonlítani a két csoportot, és nemcsak a létszámbeli különbségek miatt. Hiszen míg Simion választói csak Olaszországban kétszer-háromszor többen voltak, mint Dan moldovai szavazói, a keleti blokk többi országaiban a résztvevők összlétszáma még a 4-5000 főt is alig haladta meg (de inkább 2000 fő alatt maradt), a fő nyugat-európai államokban több tízezren, vagy akár százezernél is többen szavaztak az AUR vezetőjére.

Idézet
A főbb különbség abból fakad, hogy míg a nyugat-európai Simion-szavazók, de a Dan-szavazók is, ahogy már jeleztem, frusztrációik alapján, a román, valamint a befogadó ország belpolitikájában is zajló változások hatására szavaztak, a moldovaiakat inkább az illúzióik és a kiszolgáltatottságuk, valamint – nem kis mértékben – a moldovai kormánypárt eurokráciához igazodása vezérelte.

A nyugat-európai román állampolgárokat pedig jelenleg nemcsak a politikai hatások, hanem a befogadó államaik egyre romló, vagy egyelőre legalábbis gyengélkedő gazdasági helyzete is szorítja. Sokan érzik úgy, hogy húsz év sem volt elég »németté«, »franciává«, »olasszá« válni (miközben az ott született, vagy nagyrészt ott felnőtt gyermekeik egyre inkább németek, franciák, olaszok), és haza sem tudnak már térni, vagy nagyon nehéz lenne nem kudarcélményként feldolgozni egy ilyen hazatérést. Mindez tovább növeli a frusztrációt és a bármilyen külső felelős (például a fősodor politikusai) megtalálásának igényét.

Idézet
Ez a hatás egyáltalán nincs meg, vagy csak nagyon gyengén, sokadrangúan a keleti blokkban élő román állampolgárok esetében”

– magyarázta Pászkánt.

korábban írtuk

Simion 40, Dan közel 21 százalékos állásról várja az elnökválasztás második fordulóját
Simion 40, Dan közel 21 százalékos állásról várja az elnökválasztás második fordulóját

Biztossá vált, hogy a megismételt romániai elnökválasztás május 18-ai második fordulójában George Simion és Nicușor Dan csap össze.

Kíváncsiak voltunk arra is, mi szűrhető le abból, hogy az RMDSZ kétségbeesett mozgósító jelszavai ellenére a magyarlakta megyékben alacsonyabb volt a részvételi arány. „Úgy vélem, a magyar választók visszatértek a »normál« üzemmódra. Ha jól láttam, akkor a részvételi arányok nem különböztek a 2019-es elnökválasztás első fordulójának eredményeitől, 5 százalék alatti különbségek voltak, ráadásul Kovászna megyében most többen mentek el, mint 2019-ben. A 2024-es első forduló annyiban hozott eltérést, hogy akkor volt saját jelölt és nagyon közel volt a parlamenti választás is. De összességében

Idézet
nem nagyon van mit a magyar közösség szemére vetni, hiszen Antonescu csak azokban a megyékben nyert, ahol jelentős számban élnek magyarok. Tehát igazi magyar jelölt hiányában nem nagyon volt minek megmozgatnia az elkötelezett RMDSZ-szavazókon kívüli magyar szavazókat, akiket az sem nagyon mozgatott meg, hogy ha Antonescu nem nyer, akkor az RMDSZ kikerülhet a kormányzásból”

– értékelt az elemző.

korábban írtuk

Simion hat erdélyi megye és Bukarest kivételével mindenütt tarolt
Simion hat erdélyi megye és Bukarest kivételével mindenütt tarolt

George Simionnak, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltjének hat erdélyi megye és Bukarest kivételével mindenütt sikerült begyűjtenie a szavazatok többségét az államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójában.

Felvetésünkre, hogy mit várhatunk Nicuşor Dantól, alkalmas lehet-e államfőnek, egyáltalán melyik jelöltnek vannak nagyobb tartalékai, ki lehet képes mozgósítani az első fordulóban otthon maradókat, Pászkán Zsolt elmondta,

igazából csak abból tudunk kiindulni, amit Nicuşor Dan a Krónikának a választás előtt néhány nappal adott interjújában mondott.

„Vagyis szinte semmiből, mert nyilvánvaló, hogy egy ép eszű politikus nem támadja le a magyar közösség egyik meghatározó lapját olyan elképzelésekkel, melyek esetleg elriaszthatnák ezt a közösséget. Ugyanakkor az előéletében nincs más fogódzó, tehát mindezekből kiindulva csak annyit mondhatunk, hogy

Idézet
talán nem viszonyulna eleve rosszindulattal, mint tették azt elődei,

Klaus Iohannis, vagy valamivel sunyibb, számítóbb módon Traian Băsescu és Ion Iliescu. De az ő nagy gondját nem (csak) a saját személye, hanem a hátországa jelenti.

Idézet
Hiába igyekezett független jelöltként pozícionálni magát, az USR rácsimpaszkodása jelentősen korlátozza a külső erők megjelenésének lehetőségét. A kormánykoalíció felbomlásával pedig még kevéssé valószínű, hogy legalább Antonescu szavazóit megkapja, aki mellé amúgy már az első fordulóban is csak tessék-lássék álltak oda a PSD-sek.

Victor Ponta másképp nem szerezhetett volna több mint 1,2 millió szavazatot. Dan – talán – abban reménykedhet, hogy még legalább 3 millió szavazó elmegy a második fordulóban a mostani 9,5 millióval együtt, és hogy ezek legalább 2:1, vagy rá nézve jobb arányban oszlanak meg közte és Simion között. De ez olyan sok »ha«, hogy bár nem lehetetlen, de meglehetősen nehéz ügynek tűnik. Ráadásul Ciolacu és a PSD mostani döntésével még a kormányzóképesség vékony máza is lepergett a fősodratú pártokról, és az AUR+POT és a fősodorról leváló szilánkok együttese stabilabbnak tűnik (nem feltétlenül az), mint az egymás torkának átharapásával elfoglalt PSD-sek és PNL-sek valamiféle koalíciója” – ecsetelte a szakértő.

korábban írtuk

Lemondott Marcel Ciolacu miniszterelnök, vége a koalíciónak, a PSD szavazóira bízza, melyik államfőjelöltre voksoljanak
Lemondott Marcel Ciolacu miniszterelnök, vége a koalíciónak, a PSD szavazóira bízza, melyik államfőjelöltre voksoljanak

Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfő este Ilie Bolojan ideiglenes államfőnek benyújtja a lemondását, erről a kormányfő újságíróknak nyilatkozott a PSD hétfő délutáni ülése után.

Arra is kíváncsiak voltunk, magyar szempontból Dantól mi várható, ha ő nyer. A szakértő szerint az a nagy ismeretlen, hogy amennyiben megválasztanák, mennyire tudna, vagy akarna elszakadni az eurokráciát és „progresszivizmust” nemcsak pragmatikusan, hanem bigottsággal és az „élcsapati” kényszerképzetből fakadó önhittséggel képviselő USR-s figuráktól. „Ugyanis

Idézet
ezek hatalomra kerülésével könnyen meglehet, hogy a magyar közösségnek nemcsak az AUR-os – esetleges – támadásokkal kell majd szembesülnie, hanem az eurokráciának a jelenlegi magyar kormánnyal folytatott politikai-gazdasági háborújába is beszállnának, az erdélyi, székelyföldi, bányavidéki, partiumi, bánsági magyar közösségben találva meg az »illiberális kollektív bűnöst«.

És amihez az erdélyi magyar »progresszívek« szolgáltatták és szolgáltathatják a »független-objektív« muníciót. Az elmúlt évek ugyanis azt mutatják, hogy a soviniszta magyarellenességben nem nagyon van különbség a radikálisok két csoportja között. Legfeljebb annyi, hogy míg az előbbi etnikai, az utóbbi többnyire csak vélt ideológiai alapon bélyegzi meg kollektív bűnökkel a magyar közösséget” – mutatott rá a Krónikának az elemző.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 06., kedd

Kelemen Hunor: más most nem téma, Nicușor Dannak győznie kell

Kelemen Hunor kedden kijelentette, hogy az RMDSZ számára Nicușor Dan elnökválasztási győzelme az elsődleges, de ehhez a független jelöltnek megfelelő mozgósítással több millió szavazatot kell szereznie.

Kelemen Hunor: más most nem téma, Nicușor Dannak győznie kell
2025. május 06., kedd

Egy RMDSZ-mentes kormányt tart a legmegfelelőbb konstrukciónak az USR politikusa

Ionuț Moșteanu, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) képviselőházi frakcióvezetője szerint egy Ilie Bolojan vezette PSD–PNL–USR-kormány lenne a legmegfelelőbb konstrukció a jelenlegi helyzetben.

Egy RMDSZ-mentes kormányt tart a legmegfelelőbb konstrukciónak az USR politikusa
2025. május 06., kedd

Miután háromszor megfutamodott, Simion ezúttal készen áll a kampányvitákra Nicușor Dannal

George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a második elnökválasztási fordulóba bekerült jelöltje kedden kijelentette, készen áll elkezdeni a kampányvitákat ellenfelével, Nicușor Dannal.

Miután háromszor megfutamodott, Simion ezúttal készen áll a kampányvitákra Nicușor Dannal
2025. május 06., kedd

Az ügyvivő államfő kinevezte az ügyvivő miniszterelnököt

Cătălin Predoiu miniszterelnök-helyettest, belügyminisztert, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) ügyvivő elnökét nevezte ki ügyvivő miniszterelnökké kedden Ilie Bolojan ügyvivő államfő.

Az ügyvivő államfő kinevezte az ügyvivő miniszterelnököt
2025. május 06., kedd

Egyöntetűen Nicușor Dan támogatása mellett döntött a PNL vezetősége

Egyöntetűen Nicușor Dan támogatása mellett döntött a PNL vezetősége – jelentette be Cătălin Predoiu, a párt ideiglenes elnöke.

Egyöntetűen Nicușor Dan támogatása mellett döntött a PNL vezetősége
2025. május 05., hétfő

Sovány vigasz, apró szépségflastrom: Simion csak harmadik lett abban a községben, ahol az AUR központi székhelye működik

Bár George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldlai pártok államfőjelöltje a voksok több mint 40 százalékával első helyen végzett a megismételt elnökválasztás vasárnapi első fordulójában, azért minden neki sem jött össze.

Sovány vigasz, apró szépségflastrom: Simion csak harmadik lett abban a községben, ahol az AUR központi székhelye működik
2025. május 05., hétfő

EBESZ-megfigyelők az elnökválasztásról: nagyobb átláthatóságra van szükség

A romániai elnökválasztás kulcsfontosságú aspektusait nem felügyelték kellőképpen, a hatóságok reakciója pedig javult ugyan, de erőtlen és átláthatatlan volt – állapította meg az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ).

EBESZ-megfigyelők az elnökválasztásról: nagyobb átláthatóságra van szükség
2025. május 05., hétfő

Nicușor Dan támogatására szólít fel nyílt levelében Kelemen Hunor

Az egyedüli helyes döntés, ha a második fordulóban a magyarellenes jelölt ellen szavazunk, és Nicușor Dant támogatjuk! – írja az RMDSZ honlapján közzétett nyílt levelében Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke.

Nicușor Dan támogatására szólít fel nyílt levelében Kelemen Hunor
2025. május 05., hétfő

Nicuşor Dan: Romániában véget ért egy politikai korszak és egy politikai stílus

A második fordulóba jutott független államelnökjelölt, Nicuşor Dan hétfőn délután tartott sajtótájékoztatóján kijelentette, a romániai társadalomnak szüksége van vitára, és ő optimista, hogy az állampolgárok május 18-án helyesen fognak dönteni.

Nicuşor Dan: Romániában véget ért egy politikai korszak és egy politikai stílus
2025. május 05., hétfő

Lemondott Marcel Ciolacu miniszterelnök, vége a koalíciónak, a PSD szavazóira bízza, melyik államfőjelöltre voksoljanak

Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfő este Ilie Bolojan ideiglenes államfőnek benyújtja a lemondását, erről a kormányfő újságíróknak nyilatkozott a PSD hétfő délutáni ülése után.

Lemondott Marcel Ciolacu miniszterelnök, vége a koalíciónak, a PSD szavazóira bízza, melyik államfőjelöltre voksoljanak