Hogyan tovább? Az elemző szerint jelenleg nagyobbnak tűnik egy, a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ közötti koalíció a szélsőjobb ellen
Fotó: Csató Andrea
A nagyobb pártok elhanyagolták az emberek problémáit, ez állhat amögött, hogy előretörtek, és 30 százalék fölötti eredményt értek el a szélsőséges pártok Romániában a vasárnapi parlamenti választás után – jelentette ki a Krónikának az eredmény kapcsán Barabás T. János, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője. A szakértő szerint jelen állás szerint valószínűbbnek tűnik, hogy a stabil kormányzás érdekében nagykoalíció jön létre a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ között.
2024. december 02., 14:472024. december 02., 14:47
2024. december 02., 15:022024. december 02., 15:02
A nagyobb pártok elhanyagolták az emberek problémáit, ez állhat amögött, hogy előretörtek, és 30 százalék fölötti eredményt értek el a szélsőséges pártok Romániában a vasárnapi parlamenti választás után – jelentette ki a Krónikának az eredmény kapcsán Barabás T. János, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője. Kérdésünkre, miért nőhetett ilyen mértékben a szélsőjobbos politikai alakulatok támogatottsága, rámutatott: ha a román médiát követjük, szembetűnő volt a politikai elit elleni elégedetlenség a társadalom részéről.
Ezt az elégedetlenséget az internetes csatornák, közösségi oldalak – nem csak a kínai TikTok, hanem az amerikai Facebook és YouTube is – összeesküvés-elméletekkel torzították el –, és kiderült, hatásosabbak, mint a tévécsatornák. A politikai elit leváltására az egyetlen alternatíva a szélsőjobb (AUR, SOS Románia, POT), és kisebb mértékben a progresszivista USR lettek. Az Elena Lasconi vezette USR viszont szembement az ortodox egyház tanításával genderpolitikájával, így politikai kifutási lehetőségei beszűkültek” – mutatott rá a kolozsvári születésű elemző.
A vasárnapi parlamenti választások egyik nagy meglepetése kétségkívül az, hogy a Fiatal Emberek Pártja (POT) is bejutott a törvényhozásba – úgy, hogy a pártot csupán tavaly alapították.
Kérdésünkre, hogy az eredmények ismeretében milyen kormánykoalíció lehet életképes, kifejtette:
„Ha ez utóbbi nem történik meg az alkotmányban meghatározott hónapon belül, vagy a parlament nem szavazza meg a kormányt kétszer, akkor előre hozott választások lesznek bolgár példára, ami komolyan befolyásolná az ország gazdasági és politikai teljesítményét.
– emlékeztetett Barabás T. János.
Az RMDSZ öt erdélyi, illetve partiumi megyében végzett az első helyen a vasárnapi parlamenti választáson – derül ki a közel százszázalékos feldolgozottság melletti eredményekből.
Hozzátette ugyanakkor: az is igaz, hogy a széles pártkoalíciók bizonytalanok, gyakran felbomlanak, de a Nyugat-barát tábor összefogására sarkallnak most a főbb szövetségesek is. „Így a nagykoalíció tagja lesz várhatóan az RMDSZ, valamint az egyéb kisebbségek parlamenti csoportja is.
A folyamatban meglepetések is elképzelhetőek, így a PSD ellenzékbe vonulhat egy előre hozott választást választva, vagy Georgescu elnökválasztási sikere lebéníthatja a kormányzat működését. Jelenleg azonban nagyobb a valószínűsége a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ nagykoalíciójának” – vélekedett az elemző.
A szélsőjobboldali pártok jelentősen előretörtek, de messze vannak a kormányképes többségtől – derül ki a vasárnapi romániai parlamenti választás voksainak közel százszázalékos feldolgozottsága nyomán.
A fentiek fényében kíváncsiak voltunk, hogyan kommentálható az RMDSZ által elért eredmény. Barabás T. szerint
„Kelemen összromániai témákra adott megoldási javaslatokat például vállalkozóbarát politikával, és így sikerült megszólítani a diaszpórában élő magyarokat is, akik az eddigieknél nagyobb arányban szavaztak a magyar szövetségre” – összegezte az RMDSZ-nek a megmérettetéseken nyújtott szereplését Barabás T. János.
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!