Hogyan tovább? Az elemző szerint jelenleg nagyobbnak tűnik egy, a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ közötti koalíció a szélsőjobb ellen
Fotó: Csató Andrea
A nagyobb pártok elhanyagolták az emberek problémáit, ez állhat amögött, hogy előretörtek, és 30 százalék fölötti eredményt értek el a szélsőséges pártok Romániában a vasárnapi parlamenti választás után – jelentette ki a Krónikának az eredmény kapcsán Barabás T. János, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője. A szakértő szerint jelen állás szerint valószínűbbnek tűnik, hogy a stabil kormányzás érdekében nagykoalíció jön létre a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ között.
2024. december 02., 14:472024. december 02., 14:47
2024. december 02., 15:022024. december 02., 15:02
A nagyobb pártok elhanyagolták az emberek problémáit, ez állhat amögött, hogy előretörtek, és 30 százalék fölötti eredményt értek el a szélsőséges pártok Romániában a vasárnapi parlamenti választás után – jelentette ki a Krónikának az eredmény kapcsán Barabás T. János, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője. Kérdésünkre, miért nőhetett ilyen mértékben a szélsőjobbos politikai alakulatok támogatottsága, rámutatott: ha a román médiát követjük, szembetűnő volt a politikai elit elleni elégedetlenség a társadalom részéről.
Ezt az elégedetlenséget az internetes csatornák, közösségi oldalak – nem csak a kínai TikTok, hanem az amerikai Facebook és YouTube is – összeesküvés-elméletekkel torzították el –, és kiderült, hatásosabbak, mint a tévécsatornák. A politikai elit leváltására az egyetlen alternatíva a szélsőjobb (AUR, SOS Románia, POT), és kisebb mértékben a progresszivista USR lettek. Az Elena Lasconi vezette USR viszont szembement az ortodox egyház tanításával genderpolitikájával, így politikai kifutási lehetőségei beszűkültek” – mutatott rá a kolozsvári születésű elemző.
A vasárnapi parlamenti választások egyik nagy meglepetése kétségkívül az, hogy a Fiatal Emberek Pártja (POT) is bejutott a törvényhozásba – úgy, hogy a pártot csupán tavaly alapították.
Kérdésünkre, hogy az eredmények ismeretében milyen kormánykoalíció lehet életképes, kifejtette:
„Ha ez utóbbi nem történik meg az alkotmányban meghatározott hónapon belül, vagy a parlament nem szavazza meg a kormányt kétszer, akkor előre hozott választások lesznek bolgár példára, ami komolyan befolyásolná az ország gazdasági és politikai teljesítményét.
– emlékeztetett Barabás T. János.
Az RMDSZ öt erdélyi, illetve partiumi megyében végzett az első helyen a vasárnapi parlamenti választáson – derül ki a közel százszázalékos feldolgozottság melletti eredményekből.
Hozzátette ugyanakkor: az is igaz, hogy a széles pártkoalíciók bizonytalanok, gyakran felbomlanak, de a Nyugat-barát tábor összefogására sarkallnak most a főbb szövetségesek is. „Így a nagykoalíció tagja lesz várhatóan az RMDSZ, valamint az egyéb kisebbségek parlamenti csoportja is.
A folyamatban meglepetések is elképzelhetőek, így a PSD ellenzékbe vonulhat egy előre hozott választást választva, vagy Georgescu elnökválasztási sikere lebéníthatja a kormányzat működését. Jelenleg azonban nagyobb a valószínűsége a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ nagykoalíciójának” – vélekedett az elemző.
A szélsőjobboldali pártok jelentősen előretörtek, de messze vannak a kormányképes többségtől – derül ki a vasárnapi romániai parlamenti választás voksainak közel százszázalékos feldolgozottsága nyomán.
A fentiek fényében kíváncsiak voltunk, hogyan kommentálható az RMDSZ által elért eredmény. Barabás T. szerint
„Kelemen összromániai témákra adott megoldási javaslatokat például vállalkozóbarát politikával, és így sikerült megszólítani a diaszpórában élő magyarokat is, akik az eddigieknél nagyobb arányban szavaztak a magyar szövetségre” – összegezte az RMDSZ-nek a megmérettetéseken nyújtott szereplését Barabás T. János.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter kedden kijelentette, hogy a kormány nem készül leépítésekre az egészségügyben.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!