Hogyan tovább? Az elemző szerint jelenleg nagyobbnak tűnik egy, a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ közötti koalíció a szélsőjobb ellen
Fotó: Csató Andrea
A nagyobb pártok elhanyagolták az emberek problémáit, ez állhat amögött, hogy előretörtek, és 30 százalék fölötti eredményt értek el a szélsőséges pártok Romániában a vasárnapi parlamenti választás után – jelentette ki a Krónikának az eredmény kapcsán Barabás T. János, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője. A szakértő szerint jelen állás szerint valószínűbbnek tűnik, hogy a stabil kormányzás érdekében nagykoalíció jön létre a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ között.
2024. december 02., 14:472024. december 02., 14:47
2024. december 02., 15:022024. december 02., 15:02
A nagyobb pártok elhanyagolták az emberek problémáit, ez állhat amögött, hogy előretörtek, és 30 százalék fölötti eredményt értek el a szélsőséges pártok Romániában a vasárnapi parlamenti választás után – jelentette ki a Krónikának az eredmény kapcsán Barabás T. János, a Magyar Külügyi Intézet vezető elemzője. Kérdésünkre, miért nőhetett ilyen mértékben a szélsőjobbos politikai alakulatok támogatottsága, rámutatott: ha a román médiát követjük, szembetűnő volt a politikai elit elleni elégedetlenség a társadalom részéről.
Ezt az elégedetlenséget az internetes csatornák, közösségi oldalak – nem csak a kínai TikTok, hanem az amerikai Facebook és YouTube is – összeesküvés-elméletekkel torzították el –, és kiderült, hatásosabbak, mint a tévécsatornák. A politikai elit leváltására az egyetlen alternatíva a szélsőjobb (AUR, SOS Románia, POT), és kisebb mértékben a progresszivista USR lettek. Az Elena Lasconi vezette USR viszont szembement az ortodox egyház tanításával genderpolitikájával, így politikai kifutási lehetőségei beszűkültek” – mutatott rá a kolozsvári születésű elemző.
A vasárnapi parlamenti választások egyik nagy meglepetése kétségkívül az, hogy a Fiatal Emberek Pártja (POT) is bejutott a törvényhozásba – úgy, hogy a pártot csupán tavaly alapították.
Kérdésünkre, hogy az eredmények ismeretében milyen kormánykoalíció lehet életképes, kifejtette:
„Ha ez utóbbi nem történik meg az alkotmányban meghatározott hónapon belül, vagy a parlament nem szavazza meg a kormányt kétszer, akkor előre hozott választások lesznek bolgár példára, ami komolyan befolyásolná az ország gazdasági és politikai teljesítményét.
– emlékeztetett Barabás T. János.
Az RMDSZ öt erdélyi, illetve partiumi megyében végzett az első helyen a vasárnapi parlamenti választáson – derül ki a közel százszázalékos feldolgozottság melletti eredményekből.
Hozzátette ugyanakkor: az is igaz, hogy a széles pártkoalíciók bizonytalanok, gyakran felbomlanak, de a Nyugat-barát tábor összefogására sarkallnak most a főbb szövetségesek is. „Így a nagykoalíció tagja lesz várhatóan az RMDSZ, valamint az egyéb kisebbségek parlamenti csoportja is.
A folyamatban meglepetések is elképzelhetőek, így a PSD ellenzékbe vonulhat egy előre hozott választást választva, vagy Georgescu elnökválasztási sikere lebéníthatja a kormányzat működését. Jelenleg azonban nagyobb a valószínűsége a PSD, a PNL, az USR és az RMDSZ nagykoalíciójának” – vélekedett az elemző.
A szélsőjobboldali pártok jelentősen előretörtek, de messze vannak a kormányképes többségtől – derül ki a vasárnapi romániai parlamenti választás voksainak közel százszázalékos feldolgozottsága nyomán.
A fentiek fényében kíváncsiak voltunk, hogyan kommentálható az RMDSZ által elért eredmény. Barabás T. szerint
„Kelemen összromániai témákra adott megoldási javaslatokat például vállalkozóbarát politikával, és így sikerült megszólítani a diaszpórában élő magyarokat is, akik az eddigieknél nagyobb arányban szavaztak a magyar szövetségre” – összegezte az RMDSZ-nek a megmérettetéseken nyújtott szereplését Barabás T. János.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
Videókapcsolatot létesítve beszélgetett egymással pénteken Emmanuel Macron francia elnök Nicuşor Dan bukaresti főpolgármesterrel, akit támogatásáról biztosított a vasárnapi romániai államfőválasztáson.
Hamisak a választási csalásokról szóló híresztelések – figyelmeztetett pénteki közleményében a román belügyminisztérium. A bukaresti külügy és a kormány is hamis információk terjedésére hívja fel a figyelmet.
George Simion, a szélsőséges és magyarellenes Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltje „nagyívű győzelemről” beszélt a Donald Trump volt tanácsadójának, Steve Bannonnak adott interjúban.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
szóljon hozzá!