Fotó: Alina Gorghiu Facebook-oldala
Elfogadta csütörtöki ülésén a román kormány azt a sürgősségi rendeletet, amelyik elektronikus nyomkövető viselésére kötelezi a hatósági felügyelet alatt álló és a házi őrizetben levő személyeket, illetve azokat a feltételesen szabadlábra helyezett elítélteket, akikre korlátozások vonatkoznak.
2024. június 13., 16:592024. június 13., 16:59
2024. június 13., 17:002024. június 13., 17:00
A Marcel Ciolacu vezette kabinet ülését követő sajtótájékoztatón Mihai Constantin kormányszóvivő emlékeztetett, hogy egy 2022-ben életbe lépett kísérleti projekt keretében eddig kizárólag a családon belüli erőszakot elkövetők esetében alkalmazták az elektronikus távfelügyeleti rendszert. A csütörtökön elfogadott jogszabállyal idén októbertől ezt kiterjesztik a hatósági felügyelet alatt álló és a házi őrizetben levő személyekre, illetve azokra a feltételesen szabadlábra helyezett elítéltekre, akikre bizonyos korlátozások vonatkoznak.
A sürgősségi kormányrendelettel ugyanakkor bevezetik az országhatárhoz való közeledést jelző riasztást is – magyarázta a szóvivő. Bogdan Despescu belügyi államtitkár a sajtótájékoztatón hozzáfűzte, az év elejétől 472 elektronikus nyomkövetőt szereltek fel, jelenleg 208 aktív. Huszonöt személy eltávolította az elektronikus nyomkövető karkötőjét, 24-et közülük őrizetbe vettek.
Despescu arról is beszámolt, hogy jelenleg 9168 személy van hatósági felügyelet alatt, közülük 24-et óvadék ellenében bocsátottak szabadlábra. Emellett 1288 házi őrizetben levő személyt felügyel a rendőrség. Október 1-jétől valamennyiüket elektronikus karkötők segítségével tartják megfigyelés alatt. Az államtitkár elmondta még, hogy a rendőrség jelenleg 5266 elektronikus nyomkövetővel rendelkezik és október 1-ig vásárolnak további 6000 darabot.
Alina Gorghiu igazságügyi miniszter csütörtöki sajtóközleményében rámutatott, a törvénymódosítás jelentősen hozzájárul majd a büntetőjogi felelősségre vonás vagy a büntetésük letöltése elől más országokba menekülők számának csökkenéséhez. „Ha a tilalom ellenére megpróbálják elhagyni az országot, aktiválódik a riasztójelzés, amit az illetékes hatóságok gyors beavatkozása követ” – magyarázta a tárcavezető.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
Tizenegy jelölt száll versenybe az elnöki székért, és 30 nap áll a rendelkezésükre meggyőzni a választópolgárokat, hogy szavazzanak bizalmat nekik május 4-én.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
szóljon hozzá!