Fotó: Videófelvétel
Az ukrajnai helyzet is jelzi, mennyire fontos, hogy minden ország képes legyen garantálni a légtere biztonságát – jelentette ki Angel Tîlvăr védelmi miniszter a borceai 86-os légi támaszponton a MiG-21 LanceR vadászgépek búcsúünnepségén.
2023. május 15., 14:432023. május 15., 14:43
A tárcavezető hozzátette, hogy a román légierő a szövetséges erőkkel együtt továbbra is megvédi a nemzeti légteret. Megjegyezte, hogy
„A MiG-21-es repülőgépek mögött álló emberek minden egyes teljesített küldetéssel és elért új céllal hozzájárultak ahhoz, hogy a román légierő hírnevét öregbítsék a világban. Említésre méltó, hogy Románia NATO-csatlakozásának első napja óta a román légierő sikeresen teljesíti a légi rendészeti feladatokat a MiG-21-es repülőgépekkel, a modernizált LanceR változattal, ami tagadhatatlanul bizonyítja a román és az észak-atlanti szövetség struktúráinak légiereje közötti interoperabilitást” – mondta a védelmi miniszter.
A román légierő minden külön ceremónia és bejelentés nélkül elkezdte kivonni a forgalomból a szovjet gyártmányú, Izraelben felújított MiG-21 LanceR vadászgépeit – közölte az Aviația Magazin repülős szaklap védelmi minisztériumi forrásokra hivatkozva.
A repülőgépek sikeresen hajtották végre a MiG 21 LanceR-re bízott nemzeti és szövetséges légtérvédelmi feladatokat az üzemeltetés évei alatt” – mutatott rá.
„Örökké emlékezni fogunk mindazon pilótákra, akik életüket vesztették, amikor MiG-21-es repülőgéppel felszálltak a magas égbe, és soha nem tértek vissza. Repülésük nem szakadt meg, és folytatták útjukat az égi századhoz, áldozatukat soha nem fogják elfelejteni” – hangoztatta Angel Tîlvăr.
Hozzátette, hogy a légierő F-16-os repülőgépekkel való felszerelése nagy előrelépést jelent a technológia és a légtérvédelmi képesség tekintetében.
Várhatóan már idén megérkeznek az első F-16-os Fighting Falcon vadászgépek azon 32-ből, amelyet Románia Norvégiától vásárolt.
A MiG-21-esek hétfőn repültek utoljára: 11 órakor
A Legfelsőbb Védelmi Tanács tavalyi döntése értelmében a MiG-21 LanceR-eket 2023 május 15-éig, azaz hétfőig kell kivonni a forgalomból. A döntés annak nyomán született, hogy a MiG-21 LanceR flotta gépeit közel egy hónapig nem engedték felszállni, mivel korábban több incidens is történt – tavaly márciusban az egyik gép le is zuhant.
A román légierő jelenleg 17, Portugáliától használtan vásárolt, de felújított amerikai gyártmányú F-16-os vadászgéppel rendelkezik, a védelmi tárca pedig tavaly novemberben további 32 használt F-16-os vásárlásáról írt alá szerződést a norvég kormánnyal.
Az első gépek még idén megérkeznek Norvégiából.
Bár a pontos számot nem hozták nyilvánosságra, Románia jelenleg még mintegy 30 MiG-21 LanceR vadászgéppel rendelkezik. Ebből azonban csak 24 vagy 26 üzemképes.
A rendszerváltozás utáni román kormányok 111 MiG-21-es felújításáról döntöttek, az 1997 és 2002 között izraeli segítséggel felújított, és NATO-kompatibilis berendezésekkel ellátott gépek azóta is szolgálnak – igaz, az utóbbi években több is lezuhant közülük.
Ezért is vonják most ki őket a forgalomból. Így Románia hétfőtől csupán F-16-osokkal rendelkezik majd – igaz, Klaus Iohannis államfő középtávú tervként ötödik generációs F-35-ösök beszerzését is kilátásba helyezte.
Ötödik generációs, korszerű F-35-ös vadászgépeket vásárol Románia az Egyesült Államoktól – erről döntött keddi ülésén az ország Legfelsőbb Védelmi Tanácsa (CSAT).
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!