Képünk illusztráció
Fotó: Pinti Attila
A lelkész és a hozzátartozók is bemehetnek majd a kórházban haldokló koronavírusos beteghez az új, készülő miniszteri rendelet szerint, mely a temetési szertartásra vonatkozó előírásokat is enyhíti.
2021. április 08., 16:082021. április 08., 16:08
2021. április 08., 16:102021. április 08., 16:10
Többek között azt is előírja majd, hogy a Covid-19 betegségben elhunytak tetemét az eddigi gyakorlattól eltérően nem meztelenül teszik zsákba, hanem a „jóérzésnek eleget téve” felöltöztetik, és ezt a hozzátartozók is ellenőrizhetik.
A tárcavezető elmondta: az egyházi elöljárók valamennyi kérésének eleget tett és még a pénteki nap folyamán megszületik a vonatkozó miniszteri rendelet, mely legkésőbb hétfőn a Hivatalos Közlönyben is megjelenik.
ismertette a sajtóval a módosításokat a miniszter. Hangsúlyozta ugyanakkor, hogy mindennek a biztonsági előírások maximális betartásával kell történnie.
A temetési szertartásra vonatkozóan elmondta, hogy ez nem tartozik annyira az egészségügyi minisztérium hatáskörébe, ugyanis a tömegrendezvényekhez hasonlóan a belügyminisztérium szabályozza.
Utólag a Facebook-közösségi oldalon kért elnézést tévedéséért, elismerve, hogy a tavaly április 6-a óta érvényes miniszteri rendelet szerint a koronavírus-fertőzésben elhunyt személyek tetemét ugyan megmossák, de nem vágják le a hajukat, körmüket, nem öltöztetik fel őket, hanem meztelenül zsákba teszik a tetemet.
Azt, hogy az elhunyt fel van öltöztetve, a hozzátartozók is ellenőrizhetik, mondta, a koporsókat azonban az eddigi gyakorlatnak megfelelően továbbra is lezárják a hazaszállítás előtt. Rámutatott, ez egy biztonsági előírás, melyet a temetést lebonyolítók egészségének védelmében hoztak.
Hasonlóan szigorú szabályok lesznek érvényesek a haldoklót meglátogató hozzátartozókra is, mondta a miniszter, hozzátéve, meggyőződésük, hogy ennek meg kell kapnia a szükséges támogatást családja és az egyház részéről.
Az egyházi képviselőkkel való egyeztetés kapcsán Voiculesvu rámutatott: meggyőződése, hogy az egyházaknak nagy szerepe lehet a romániai oltási folyamat sikerességében.
Lazítani készül a bukaresti kormány a koronavírus-járvány terjedésének megfékezése érdekében bevezetett óvintézkedések temetésekre vonatkozó előírásán, hogy a temetéseket a keresztény hagyományok szerint lehessen lebonyolítani – jelentette be Raed Arafat.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!