Fotó: Haáz Vince
Négyről 5 évre módosítaná az önkormányzati vezetők mandátumát az RMDSZ, amely szerdán iktatta a bukarestben erre vonatkozó törvénytervezetét.
2024. február 07., 16:582024. február 07., 16:58
A szövetség indoklása szerint a módosítás a települések fejlődését és a politikai stabilitást szavatolná. A törvénytervezet a polgármesterek, alpolgármesterek, helyi és megyei tanácsosok, illetve a megyei tanácselnökök és alelnökök mandátumát módosítaná a jelenlegi 4 évről 5 évre. Cseke Attila, az alakulat szenátusi frakcióvezetője elmondta:
Ismertetése szerint fejlesztési miniszterként tapasztalta, mennyi időre van szüksége egy polgármesternek, helyi vezetőnek ahhoz, hogy egy „nagyobb levegővételű” beruházást megtervezzen az önkormányzat, megszerezze rá a szükséges finanszírozást, és kivitelezze.
„Nagyobb politikai stabilitásra van szükség Romániában, illetve meg kell teremteni azt a keretet, amely nem csak a rövidlátást és a rövid távú tervezést ösztönözi” – idézte az RMDSZ hírlevele a bihari szenátort. A volt közigazgatási miniszter rámutatott: az európai uniós finanszírozási programokat 7 évesre tervezik, ehhez a hosszabb ciklikussághoz igazítaná a Szövetség az önkormányzati vezetők mandátumát. Cseke Attila elmondta: több európai országban, így Ausztriában, Franciaországban vagy Németországban is 5 éves, vagy annál hosszabb, akár 7-8 éves mandátuma van egy önkormányzati vezetőnek.
A javaslat az idén megrendezendő önkormányzati választások után kezdődő mandátumokra vonatkozik, a jelenlegi önkormányzati mandátumokat nem hosszabbítja meg. A tervezetről a parlament két háza dönt, ezt követően léphet érvénybe.
Vasárnap 18 órakor elérte az országos részvételi arány az 56 százalékot, több mint 10 millióan adták le szavazatukat az államfőválasztás második fordulójában.
A mesterséges intelligencia segítségével generált félretájékoztató videóanyagokat terjesztő TikTok-fiókokra hívta fel a figyelmet vasárnap a bukaresti belügyminisztérium.
Románia volt államfői is leadták voksukat vasárnap. Klaus Iohannis Szebenben szavazott a feleségével, Traian Băsescu pedig Bukarestben voksolt.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vasárnapi közleménye szerint egyre több jel utal „választási csalásra, a szavazók megfélemlítésére és a politikai erőforrásokkal való visszaélésre”.
Nicușor Dan független elnökjelölt vasárnap reggel kijelentette, hogy a jólétet hozó változásra szavazott, nem a befektetőket elriasztó változásra.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltje Călin Georgescu volt független elnökjelölttel együtt szavazott, Ilie Bolojan ügyvivő államfő, Cătălin Predoiu ügyvivő miniszterelnök is leadta szavazatát a második fordulóban vasárnap.
Vasárnap reggel 9 óráig, a szavazás első két órájában 1 586 857 választópolgár, a választói névjegyzékben szereplők 8,82 százaléka szavazott az államfőválasztás második fordulójában.
A belföldi szavazóhelyiségek megnyitásával vasárnap megkezdődött a romániai elnökválasztás második fordulója, amelyen a voksolásra jogosult mintegy 19 millió nagykorú állampolgár eldöntheti, ki lesz az ország következő elnöke.
A 2025-ös elnökválasztás második fordulójában is fontos, hogy a választók a bélyegzőt megfelelőképpen helyezzék el a szavazólapon, hogy a szavazat érvényes legyen.
A Romániai Zsidó Közösségek Szövetsége (FCER) pénteken állásfoglalást tett közzé az elnökválasztás második fordulójával kapcsolatban.
szóljon hozzá!