Fotó: Haáz Vince
Négyről 5 évre módosítaná az önkormányzati vezetők mandátumát az RMDSZ, amely szerdán iktatta a bukarestben erre vonatkozó törvénytervezetét.
2024. február 07., 16:582024. február 07., 16:58
A szövetség indoklása szerint a módosítás a települések fejlődését és a politikai stabilitást szavatolná. A törvénytervezet a polgármesterek, alpolgármesterek, helyi és megyei tanácsosok, illetve a megyei tanácselnökök és alelnökök mandátumát módosítaná a jelenlegi 4 évről 5 évre. Cseke Attila, az alakulat szenátusi frakcióvezetője elmondta:
Ismertetése szerint fejlesztési miniszterként tapasztalta, mennyi időre van szüksége egy polgármesternek, helyi vezetőnek ahhoz, hogy egy „nagyobb levegővételű” beruházást megtervezzen az önkormányzat, megszerezze rá a szükséges finanszírozást, és kivitelezze.
„Nagyobb politikai stabilitásra van szükség Romániában, illetve meg kell teremteni azt a keretet, amely nem csak a rövidlátást és a rövid távú tervezést ösztönözi” – idézte az RMDSZ hírlevele a bihari szenátort. A volt közigazgatási miniszter rámutatott: az európai uniós finanszírozási programokat 7 évesre tervezik, ehhez a hosszabb ciklikussághoz igazítaná a Szövetség az önkormányzati vezetők mandátumát. Cseke Attila elmondta: több európai országban, így Ausztriában, Franciaországban vagy Németországban is 5 éves, vagy annál hosszabb, akár 7-8 éves mandátuma van egy önkormányzati vezetőnek.
A javaslat az idén megrendezendő önkormányzati választások után kezdődő mandátumokra vonatkozik, a jelenlegi önkormányzati mandátumokat nem hosszabbítja meg. A tervezetről a parlament két háza dönt, ezt követően léphet érvénybe.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
A Concordia Munkáltatói Szövetség elnöke, Dan Șucu szerint a politikai osztály okozta új válságot nem adóemelésekkel, hanem a közpénzekkel való helyes gazdálkodással lehet megoldani.
Meg akart támadni egy agresszíven viselkedő medve egy juhászt az esztenán a Fogarasi-havasokban, a férfi menekülés közben megsérült.
A szakszervezetek aláírásgyűjtésbe kezdtek az általános sztrájk kirobbantására, és ősztől a lakosság többsége az utcára fog vonulni – jelentette ki pénteken Bogdan Hossu, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb elnöke.
Ilie Bolojan kormányfő a szakszervezetek és a munkáltatói szövetségek képviselőivel egyeztetett pénteken a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről és annak szociális és gazdasági hatásairól a háromoldalú egyeztető tanács ülésén.
szóljon hozzá!