Fotó: Maros megyei rendőrség
Növekvőben van Romániában a kábítószer-kereskedelem, a dílerek új drogterítési módszereket vetnek be, a legfiatalabb fogyasztók pedig már a 10-11 évesek köréből kerülnek ki – derül ki a belügyminisztériumi rendvédelmi szervek 2023-as tevékenységét ismertető jelentésből.
2023. október 05., 15:572023. október 05., 15:57
A csütörtökön közzétett dokumentum emlékeztet arra, hogy a román hatóságok 2023-ban 2-7 évről 3-10 évre emelték a kábítószer-kereskedőkre kiszabható börtönbüntetés időtartamát, és jelenleg a parlament előtt van a törvényjavaslat, amely a drogfogyasztókra kiszabható börtönbüntetéseket is szigorítaná.
A jelentés szerint 2023-ban a rendvédelmi szervek országos szinten 600 akciót hajtottak végre. Ezek keretében mintegy 2000 házkutatást végeztek, 37 szervezett bűnszervezetet számoltak fel, amelyeknek összesen 223 tagja volt. Ezenkívül 7326 bűncselekményre derítettek fényt – közölte az Agerpres.
Utóbbiak közül 588 személyt őrizetbe vettek vagy vizsgálati fogságba helyeztek.
A rendőrök a szervezett bűnözés és terrorizmus elleni ügyészség (DIICOT) ügyészeivel együttműködve 570 kilogramm drogot, több mint 3,2 tonna kábítószer-alapanyagot, megközelítőleg 650 kilogramm drogtartalmú növényt és több mint 1,5 millió tablettát koboztak el.
Csak a nyár folyamán, június és augusztus között 211 akcióra került sor országos szinten, amelyek nyomán
A hatóságok 210 kilogramm drogot koboztak el, és körülbelül 20 kannabiszültetvényt számoltak fel.
A kábítószer-kereskedelem és -fogyasztás területén 8899 büntetőeljárást indítottak az év folyamán, ebből 3177-et (35,7 százalék) a nyáron, és ebben az időszakban foglalták le az idén elkobzott drogmennyiség mintegy 40, illetve a kábító tabletták mintegy 80 százalékát.
Az Országos Drogellenes Ügynökség (ANA) idén közel 9000 tevékenységet szervezett a kábítószer-fogyasztás megelőzése terén az egyetemeken, iskolákban, helyi közösségekben. Ezeken megközelítőleg 400 000 személy vett részt – olvasható a jelentésben.
Hívószámhamisítással (ID spoofing) operáló, hatósági telefonhívásokat imitáló csalások terjedésére figyelmeztet Romániában a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
szóljon hozzá!