Fotó: Haáz Vince
Rendelőik bezárásával vagy konzultációs díjak bevezetésével fenyegetőznek a háziorvosok, miután az egészségbiztosító megnyirbálni készül a jövedelmüket. Az egészségügyi miniszter a pénztárra hárítja a felelősséget.
2024. január 15., 20:052024. január 15., 20:05
2024. január 15., 21:492024. január 15., 21:49
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) a múlt héten bocsátotta közvitára az egészségügyi alapellátás és a járóbeteg-szakellátás szolgáltatásaiért járó pontértékekről szóló tervezeteket. Ennek alapján az egészségügyi alapellátásban a fejenkénti díjat 7,7 lejben, a szolgáltatásonkénti pont értékét 6,2 lejben, a járóbeteg-szakellátásban pedig a szolgáltatásonkénti pont értékét 3,3 lejben szabták meg.
Alexandru Rafila egészségügyi miniszter hétfői sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a háziorvosi szolgáltatásokért kifizetett összegek a CNAS vezetőségével folytatott tárgyalásokon múlnak. A miniszter elmondta, hogy az egészségbiztosítási pénztár idei költségvetését rögzítette a parlament, de ez az összeg az idei első költségvetés-kiigazításkor kiegészíthető.
Rafila fejét követeli az USR
Lemondásra szólította fel hétfőn a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) Alexandru Rafila egészségügyi minisztert, mert az ellenzéki párt szerint „válságba taszította” a háziorvosi ellátást és a járóbeteg-szakellátást. Az USR közleménye szerint a kormány „aberrált” döntései miatt orvosok tízezrei mellett romániaiak milliói szenvednek, akiket az a veszély fenyeget, hogy február 1-jétől alap- és szakorvosi ellátás nélkül maradnak. Az USR kifogásolja, hogy Alexandru Rafila elhatárolódott az ügytől, arra hivatkozva, hogy a CNAS köti meg a szerződést a háziorvosokkal, és a betegek ellátásának finanszírozását a pénzügyminisztérium hagyja jóvá. A párt szerint a miniszter „éppen csak arról feledkezik meg”, hogy ő volt az, aki kinevezett egy nyugalmazott hírszerző (SRI) tábornokot, Cristian Georgică Celeát a CNAS élére.
Rafila hangsúlyozta, hogy maga is prioritásnak tekinti a háziorvosi ellátás és a járóbeteg-szakellátás fejlesztését, ami elősegíti a kórházak tehermentesítését. Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy a törvény szerint a háziorvosi szolgáltatások díjazása az egészségbiztosítóval lefolytatott tárgyalások eredményétől függ. Reményét fejezte ki, hogy ezek az alkudozások a háziorvosok számára kedvezően zárulnak. Emlékeztetett: a háziorvosok a biztosítóval kötnek szerződést, a szolgáltatásaik finanszírozását pedig a pénzügyminisztérium hagyja jóvá. „A költségvetési bevétel növekedésével ez a probléma megoldódik” – jegyezte meg a tárcavezető.
Állásfoglalásában az orvosi kamara aggodalmát fejezte ki a romániai egészségügyi rendszer helyzete miatt a két tervezetről szóló, január 18-ra tervezett tárgyalások előtt. Képviselőik úgy vélik: feltétlenül meg kell erősíteni az alapellátás szerepét az egészségügyben, amivel csökkenne az elkerülhető kórházi beutalások száma és a közpénzek pazarlása.
A közlemény szerint a miniszterelnöki kancelláriának, a pénzügyminisztériumnak, az egészségügyi minisztériumnak, a CNAS-nak és az orvosi kamarának közösen kellene megvitatnia, hogy miként lehet hatékonyan gazdálkodni az egészségügyi rendszer számára elkülönített pénzügyi forrásokkal.
Kétségbeesve tiltakoznak a háziorvosok és a magánrendelőket működtető szakorvosok a minisztérium legújabb rendelettervezete ellen, amely szerint a biztosító pénztár februártól 30 százalékkal csökkenti az orvosoknak a vizsgálatokért fizetendő összeget.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje, George Simion pénteken a Románia római főkonzulátusán kialakított szavazóhelyiségben szavazott az elnökválasztás első fordulójában.
Péntek délután 144 település összesen 29 463 háztartásában szünetelt az áramszolgáltatás, jelenleg 241 helyszínen zajlik az üzemzavarok elhárítása a télies időben – tájékoztatott Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Nyilvánosságra hozta a kormány a prioritást élvező közmunkálatok listáját: zömében közúti és vasúti – Erdélyt is érintő – infrastrukturális fejlesztésekről van szó, de 13 sportlétesítmény építése is bekerült a lajstromba.
George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke fej-fej mellett áll az elnökválasztás második fordulójába jutást jelentő második helyért zajló küzdelemben egy friss felmérés szerint.
Tizenhárom megye összesen 20 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Országszerte leállt péntek reggel az autók műszaki vizsgáztatása (ITP).
Marcel Ciolacu elismerte, hogy három éve a fiával együtt utazott a nizzai Forma-1-es versenyre, de azt állítja, hogy ezt saját pénzén tette, nem a Nordis pénzén, még akkor, amikor az ingatlanbotrányba keveredett cég nem küszködött pénzügyi nehézségekkel.
A csütörtöki kormányülés utáni sajtótájékoztatóján Bogdan Ivan kutatásért, innovációért és digitalizálásért felelős miniszter cáfolta a postahivatalok bezárásáról és az alkalmazottak tömeges elbocsátásáról szóló híreszteléseket.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök is tagja a Marcel Ciolacu miniszterelnököt pénteki magyarországi munkalátogatására elkísérő delegációnak.
Romániai fejlesztésű drónok gyártásáról fogadott el memorandumot csütörtöki ülésén a kormány – számolt be Radu Oprea gazdasági miniszter.
szóljon hozzá!