Sok a visszaélés. Az OLAF 16 romániai ügyet vizsgált 2023-ban
Fotó: anti-fraud.ec.europa.eu
Románia az első helyen áll az Európai Unióban az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) által az európai pénzeszközökkel elkövetett csalások miatt indított vizsgálatok rangsorában - derül ki az intézmény által szerdán nyilvánosságra hozott 2023-as jelentésből.
Románia 16 nyomozással vezeti a rangsort, amelyben Bulgária (14), Magyarország (11), Olaszország (11) és Franciaország (9) követi.
Az OLAF által Romániában vizsgált egyik legfontosabb ügy nemzetközi számítógépes csalással kapcsolatos. Az OLAF és az Európai Ügyészség (EPPO) 15 millió euró értékű csalás gyanúját vizsgálta.
A vizsgálatok során egy összetett nemzetközi csalási rendszerre derült fény, amelyet több, Cipruson, a Cseh Köztársaságban, Máltán, Monacóban és az Amerikai Egyesült Államokban található szereplő és szervezet hajtott végre, és amely során állítólag több millió eurónyi uniós forrást sikkasztottak el hamis vagy hibás számlák révén, majd megpróbálták tisztára mosni a pénzt.
Az OLAF 2023-ban befejezte a bűncselekmény pénzügyi vonatkozásával kapcsolatos vizsgálatát, és
Az EPPO büntetőeljárása folyamatban van. 2023 novemberében az EPPO 38 házkutatást és rajtaütést tartott, és nagy mennyiségű bizonyítékot szerzett, köztük informatikai eszközökön tárolt adatokat.
Egy másik, 2023-as ügyben az OLAF segített a hatóságoknak felszámolni egy olyan bűnszövetkezetet, amely illegális cigarettát állított elő Spanyolországban, majd más európai országokba csempészte az árut, és amelynek kapcsolatai Lengyelországba, Romániába, Görögországba, Olaszországba, Szlovákiába és Ukrajnába vezettek.
Az információk beérkezését követően az OLAF felvette a kapcsolatot a tagállamok illetékes nemzeti hatóságaival.
Az OLAF azt is közölte: hálózatot hozott létre a nyomozók közötti információcserére, amely felgyorsította az adatgyűjtést és -cserét, elemzést és technikai támogatást nyújtott, valamint megkönnyítette a közös vizsgálati stratégia elfogadását.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmének miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
Biztonsági intézkedéseket rendeltek el kedden három bukaresti közintézménynél, miután rózsaszínes-fehér színű anyagot tartalmazó borítékot kaptak – közölte a fővárosi rendőrség.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „több mint 50 millió eurót” költött közpénzekből választási propagandára az utóbbi öt évben.
Félmillió euró értékű adózatlan cigarettát foglaltak le a román hatóságok a szeretvásári ukrán–román közúti határátkelőnél – közölte kedden a román határrendészet.
A hatóságok kitoloncoltak Romániából két nepáli és egy Srí Lanka-i állampolgárt, akik illegálisan tartózkodtak az ország területén.
Határozottan cáfolta Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció államfőjelöltje, hogy megválasztása esetén ismét bevezetnék a kötelező sorkatonai szolgálatot.
szóljon hozzá!