(Képünk illusztráció) A Gorj megyei utakat és hidakat ellenőrzik a szakemberek a földrengés után
Fotó: Haáz Vince
A kedd délutáni 5,7-es erősségű földrengés nyomán Gorj megye több településén épületek rongálódtak meg – derül ki a megyei vészhelyzeti bizottság összesített adataiból. A földmozgást öt utórengés követte, amelyeket több megyében is érezni lehetett.
2023. február 14., 19:502023. február 14., 19:50
2023. február 14., 22:342023. február 14., 22:34
A tájékoztatás szerint a földrengést az egész megyében érezték, és több településről érkezett anyagi károkra vonatkozó jelentés, többek közt a megyeszékhelyről, Zsilvásárhelyről (Târgu Jiu). Itt repedések keletkeztek több lakóházon és középületen, sok kémény megrongálódott és közel áll a leomláshoz.
A Gorj megyei útügyi igazgatóság délután elrendelte a megye útjainak és hídjainak a vizsgálatát, miután több helyen nagyobb repedéseket fedeztek fel az aszfaltburkolaton. A megyében több autó megrongálódott, miután épületelemek hullottak rájuk – közölte a katasztrófavédelem.
Raed Arafat közölte, öt utórengése volt eddig a kedd délutáni olténiai földrengésnek; áldozatok nincsenek. A katasztrófavédelmi főosztály (DSU) vezetője a belügyminisztériumnál tartott sajtótájékoztatón közölte, a Richter-skála szerinti 5,7-es erősségű földmozgás 15 óra 16 perckor következett be Olténiában, Gorj megyében, 6,3 kilométeres mélységben.
„A legfontosabb: a földrengés nem járt áldozatokkal vagy más súlyos következményekkel” – nyomatékosította Arafat.
Elmondta, a földmozgás észlelése után azonnal tájékoztatták a belügyminisztériumot és a miniszterelnököt, és közben az országos katasztrófavédelmi felügyelőség (IGSU) elindította az ilyen esetekre előírt eljárást, a megyékben elkezdődtek a helyszíni felderítések. „Minden ország szeretné előre tudni, ha földrengés következik, de ezt nagyon nehéz megjósolni” – fogalmazott Arafat, hozzátéve, a hatóságok reakciója „normális” volt, nem történt semmi rendkívüli, az eljárás szerint cselekedtek.
A katasztrófavédelem vezetője nyugalomra és bölcsességre intette az embereket, hangsúlyozva, hogy nem szabad hinni a hamis, félrevezető, manipulatív információknak, amelyek vélhetően terjedni kezdenek majd. „Bízzanak benne, hogy ha mi megtudunk valamit, azt önök is tudni fogják, ha bármiről értesülünk, azt továbbítjuk önöknek. De jelenleg nincs olyan varázsmegoldás, amely lehetővé tenné számunkra, hogy előre jelezzük, ha lesz egy földrengés 10 perc múlva, egy év múlva, 10 év múlva vagy hogy soha nem lesz” – nyomatékosította. Arafat azt mondta, még lesznek utórengések az elkövetkező időszakban, de remélik, hogy csökken a szeizmikus aktivitás intenzitása.
Mihaela Ţicleanu szerint egy 43 éves férfi kisebb koponyasérüléssel jelentkezett a kórház sürgősségi osztályán, miután egy vakolatdarab esett a fejére. Maga ment be a kórházba, és azt mondta, hogy munkaidőben volt, amikor megsérült. Jelentkezett egy 32 éves nő is, aki elcsúszott a házban, amikor a földrengés történt. „Egyikük sérült sem szorult kórházi ellátásra, mint ahogyan az az öt másik személy sem, akik pánikrohamot kaptak” – tette hozzá a szóvivő.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
szóljon hozzá!