Daniel David szerint új tantárgyakra, új tartalmakra, új oktatási módszerekre, új tankönyvekre van szükség
Fotó: gov.ro
A középiskolai oktatás terén Románia a kőkorszakban van – jelentette ki kedden Daniel David tanügyminiszter a romániai oktatáspolitikáról készült OECD-jelentést bemutató rendezvényen. Kifejtette, hogy a középiskolai oktatáson sürgősen változtatni kell.
2025. május 27., 21:402025. május 27., 21:40
„Új tantárgyakra, új tartalmakra, új oktatási módszerekre, új tankönyvekre van szükségünk” – sorolta a teendőket Daniel David. Úgy vélekedett, az oktatás során kompetenciákat kellene átadni, de jelenleg „egyesek” a romániai tanügyben túl nagy hangsúlyt fektetnek a deklaratív tudásra, vagy úgy próbálnak készségeket fejleszteni, hogy elhanyagolják az elméleti komponenst.
– jegyezte meg David az Agerpres hírügynökség szerint.
Rámutatott, hogy az OECD kompetenciafejlesztésre alapuló tantervet és modern oktatási módszereket javasol. Úgy vélekedett,
Az OECD jelentése nem kifogásolja, hogy országos szintű vizsgákon mérik fel a másodikos, negyedikes, hatodikos és nyolcadikos gyerekek tudását, de a nemzetközi szervezet kevésbé bonyolult felméréseket javasol, amelyek eredményei útmutatóul szolgálhatnak a gyermekek személyre szabott neveléséhez.
Ugyanakkor a nyolcadik osztályosok képességvizsgájával kapcsolatban az OECD a korábbi szakértői véleményekkel összhangban megállapította, hogy ez a felmérés a jelenlegi formájában a tizenkét osztályos rendszerben kontraproduktív, mert csak két (a nemzeti kisebbségek nyelvén tanuló diákok esetében három) tantárgyra összpontosít, ugyanakkor túlságosan szűk keretek közé szorítja a gyerekek továbbtanulási lehetőségeit és életútját.
– részletezte a miniszter.
Közlése szerint bírálat érte a romániai oktatást amiatt is, hogy az osztályozás nem szigorú kritériumok szerint történik, ezért „egy Kolozsváron kapott nyolcas nem mindig egyenértékű egy Szatmárnémetiben vagy egy kisebb városban kapott nyolcassal”. Ugyanakkor az OECD jelentése az érettségi jelenlegi formáját „viszonylag elfogadhatónak” minősítette, Daniel David kijelentette, hogy jómaga is hasonlóan vélekedik erről, mivel az érettségi tantárgyak a középiskolai években választott szakosodást tükrözik.
Románia számára rendkívül fontos a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezethez (OECD) való csatlakozás – jelentette ki kedden a Román Akadémia székhelyén Daniel David oktatási miniszter.
Radu Marinescu igazságügyi miniszter szerint hatalmas vészjelzés, hogy nem volt nyomkövető karkötője a Maros megyei gyilkosság elkövetőjének.
A romániai polgárok többsége büszke országára – derül ki egy közvélemény-kutatásból.
A Delta katasztrófavédelmi felügyelőség 12 hívást regisztrált a keddről szerdára virradó éjszaka Tulcea megye lakóitól, akiket megrémítettek az ukrajnai Iszmail városát ért orosz dróntámadások, mivel nem kaptak Ro-Alert figyelmeztetést a hatóságoktól.
A munkaügyi és az egészségügyi minisztérium közösen átvizsgálja a rokkantsági igazolvány kiadásához szükséges kritériumok listáját – jelentette be kedd este az Antena 1 műsorában Petre-Florin Manole munkaügyi miniszter.
Az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) kilenc déli megyére hőségriasztást, az ország több mint felére zivatarokra figyelmeztető riasztást adott ki szerdán.
A tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragását célzó második megszorító csomagot nem felelősségvállalással kell elfogadtatni – jelentette ki a legnagyobb kormányerő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) több vezető politikusa is.
Teodor Țigan, a Romsilva korábbi vezérigazgatója – aki azzal került be a híradásokba, hogy nyugdíjazásakor közel bruttó 100 000 eurós prémiumot kapott – beperelte az állami erdészetet.
Megvonná az alkotmánybíráktól a hivatali idejük lejártakor kapott juttatást a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) egy törvénytervezete.
Közzétették kedden a pedagógusi véglegesítő vizsga írásbeli próbájának előzetes eredményeit.
A romániai polgárok többsége szerint az országot veszély fenyegeti – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
szóljon hozzá!