Fotó: Facebook/Képviselőház
Káoszba fulladt az ellenzéki pártok által kedden este benyújtott bizalmatlansági indítvány napirendre tűzése, miután a két kamara házbizottságainak együttes ülésén a kormány fő erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) uralta házbizottságok egy kisebbségi képviselő szavazatával megtámogatva szombatra tűzték ki a bizalmi szavazást, de a két kamara együttes ülésén a többség elutasította a javasolt napirendet.
2019. október 02., 17:222019. október 02., 17:22
2019. október 02., 17:242019. október 02., 17:24
Az eredeti tervek szerint az indítvány szövegét szerdán délután ismertették volna a bukaresti parlamentben, miután a PSD már kedd estére ütemezte volna be a szöveg ismertetését, de az ellenzék bojkottálta a házbizottság ülését, amelyen erről döntöttek volna. A parlamentben azonban 194-181 arányban elutasították a napirendet, miszerint szerdán ismertették volna a szöveget.
A voksolás után Mihai Fifor miniszterelnök-helyettes nem volt hajlandó elismerni, hogy megszűnt a PSD parlamenti többsége, állítása szerint annyi történt, hogy 26 honatyájuk hiányzott, vagy nem volt nála a szavazókártya, így nem tudott voksolni. Marcel Ciolacu, a képviselőház elnöke viszont beismerte, hogy a PSD többsége matematikailag megszűnt. Elmondta: megállapodás született arról, hogy az indítvány szövegét csütörtökön ismertetik a parlamentben, és jövő csütörtökön ejtik meg a bizalmi szavazást. Ludovic Orban, az indítványt kezdeményező Nemzeti Liberális párt (PNL) elnöke bizonyított ténynek nevezte, hogy a PSD elveszítette a többséget, és azt állította: csütörtökig további kormánypárti honatyákat állítanak maguk mellé.
A szavazás szombatra való kitűzésével a PSD taktikázni próbált: arra számított, hogy a hétvégi ülésre az ellenzék nem lesz képes mozgósítani a képviselőit és szenátorait, így az indítvány megbukik. Az ellenzék tiltakozása közepette meghozott döntéssel végződött, botrányos házbizottsági ülést követően Florin Iordache, a képviselőház PSD-s alelnöke azzal indokolta a szombati időpontot, hogy ha az ellenzéknek ennyire sürgős a kormány megbuktatása, akkor minél hamarabb meg kell ejteni a szavazást, másrészt a kormánynak is sürgős, hogy bebizonyítsa: az ellenzék nem tudja megbuktatni. Hozzátette: ha az ellenzék akarja, akkor hétvégén is meg tudja szavazni az indítványt.
Raluca Turcan, a PNL első alelnöke visszaéléssel vádolta meg a PSD-t. Szerinte ha a kormánynak meglenne a legitimitása, akkor nem lenne szüksége a trükközésre.
Az ugyanakkor még nem egyértelmű, mi történik, ha valóban sikerül megbuktatni a kormányt. Kelemen Hunor, az RMDSZ szövetségi elnöke – aki szerdán megerősítette: az RMDSZ megszavazza az indítványt – úgy véli: nem szakértői, hanem politikai kormányra lenne szükség, amely előkészítené a jövő évi önkormányzati és parlamenti választást, valamint képes kidolgozni a költségvetést. Călin Popescu Tăriceanu, a kormányból augusztusban kilépett Liberálisok és Demokraták Szövetségének (ALDE) elnöke szerint pártja nem kíván kormányra lépni, így a liberálisoknak valószínűleg kisebbségi kormányt kell alakítaniuk.
A bizalmatlansági indítványt egyébként négy kormánypárti honatya is támogatja: a rajta szereplő aláírások szerint Marius Bota PSD-képviselő, Mihăiţă Găină volt szociáldemokrata képviselő, Ioan Talpoş, a PSD társult szenátora és Emanoil Savin volt szociáldemokrata szenátor is aláírta a Dăncilă-kormány megbuktatása céljából az ellenzék által kezdeményezett dokumentumot. Mihăiţă Găină kedden közölte az illetékesekkel, hogy kilép a PSD-ből, és többé nem a szociáldemokraták parlamenti frakciójában, hanem függetlenként fog tevékenykedni. Emanoil Savin szenátor szeptember 25-én vált függetlenné a törvényhozó testületben.
A „Románia újjáépítéséhez sürgősen meneszteni kell a Dăncilă-kormányt!” című bizalmatlansági indítvány kezdeményezői szerint a jelenlegi kabinet a legkárosabb az utóbbi harminc év alatt hatalmon volt kormányok közül, ezért meg kell buktatni. Az ellenzéki pártok arra kérik a törvényhozókat, hogy váltsák le a PSD kezében lévő kormányt, mert csak így lehet megmenteni a romániai gazdaságot, egészségügyi és oktatási rendszert, valamint általában az állam intézményeit. „A Dăncilă-kormány leváltása alapvető feltétele annak, hogy Románia a normalitás útjára lépjen. Ez az indítvány nyújt esélyt számunkra, hogy új alapokra helyezve építsük újjá Romániát” – olvasható a szövegben.
A beadvány megfogalmazói szerint az országnak egy „karcsúsított”, európai, 15 minisztériumból álló kabinetre van szüksége, amelyet hozzáértő, feddhetetlen és felelős emberek alkotnak. A PSD-kormány menesztése után Románia a jelentős beruházások, az európai alapok felhasználásának és a minőségi közszolgáltatások útjára léphetne, ahol a gazdasági növekedés alapja a termelés és az export – olvasható a dokumentumban. Szerintük a „konfliktuskerülő” hírében álló Viorica Dăncilă azonnal megmutatta igazi arcát, amint megszabadult Liviu Dragneától, a PSD korábbi elnökétől: miniszterelnöki funkcióját a bosszú eszközeként használta fel politikai ellenfeleivel szemben, munkatársait pedig nacionalista-soviniszta üzenetek megfogalmazására biztatta, és eltűrte a gyűlöletbeszédet. A szöveg megfogalmazói azt is sérelmezik, hogy két év és nyolc hónap alatt több mint 80 miniszter fordult meg a kormányban, közülük többen csak politikai érdekeket szolgáltak.
A bizalmatlansági indítványt 237 törvényhozó írta alá a Nemzeti Liberális Párt, a Mentsétek meg Romániát Szövetség, a Népi Mozgalom Párt, a Pro Románia, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége, az RMDSZ, a nemzeti kisebbségek soraiból, valamint az említett 4 kormánypárti vagy volt kormánypárti politikus.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
A képviselőház és a szenátus csütörtöki együttes ülésén ismertette a kormány elleni bizalmatlansági indítványát a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR).
A fellebbezések elbírálása után 0,1 százalékponttal 83,2 százalékra nőtt a nyolcadikosok képességvizsgáján sikeresen teljesítők aránya – derül ki a csütörtökön közzétett végleges eredményekből.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium új közigazgatási reformcsomagot tervez, amely a decentralizáció elvét erősíti meg, egyszerűsíti az ezzel kapcsolatos eljárásokat, és több hatáskört biztosít az önkormányzatoknak.
Leplezetlen irredentizmust és Romániával szembeni hibrid nyomásgyakorlást vél felfedezni, és meghökkentő forgatókönyveket vázol Orbán Viktorral kapcsolatban egy amerikai agytröszt.
szóljon hozzá!