Fotó: Cdep.ro
Együttes plénumra ül össze a parlament két háza csütörtökön délben, amikor a kormány felelősségvállalással tervez hatályba léptetni három törvénytervezetet.
2019. december 11., 19:302019. december 11., 19:30
Az ütemterv szerint a kormány elsőként azért a jogszabályért vállal felelősséget, amely 2020-ra biztosítja a bíróságok és ügyészségek megfelelő működését.
A második ülésen a személyszállítást szabályozó törvényt módosító tervezetért, a harmadikon pedig a 2020-as költségvetési kiadások keretösszegét leszögező tervezetért fog felelősséget vállalni a kabinet.
A PSD-s szenátusi alelnök, Robert Cazanciuc bejelentette, hogy kérni fogja a kormánytól a bíróságok és ügyészségek jó működését lehetővé tevő jogszabálytervezet visszavonását, tekintve, hogy ez a kérdés már megoldódott azáltal, hogy a szenátus döntő házként szerdán elfogadta azt a tervezetet, amelynek értelmében 2022. január elsejéig elhalasztják a bírák és ügyészek előzetes nyugdíjba vonulásáról szóló törvény hatályba lépését.
A kormány kedd esti ülésén fogadta el azokat a törvénytervezeteket, amelyeket parlamenti felelősségvállalással kíván hatályba léptetni – közölte szerdán a miniszterelnöki kancellária vezetője, Ionel Dancă.
A Victoria-palotában tartott sajtótájékoztatóján Dancă megerősítette, hogy az igazságügyi törvényeket módosító, a megyén belüli utasszállítást szabályozó, 2019/51-es sürgősségi kormányrendeletet módosító, illetve a költségvetési keretszámokról és stratégiáról szóló törvényt kívánja felelősségvállalással elfogadni a Ludovic Orban vezette kabinet.
Az alkotmány lehetővé teszi 114-es cikkelyében, hogy a kormány felelősséget vállaljon a képviselőház és a szenátus együttes plénuma előtt egy program, egy általános politikai nyilatkozat vagy egy törvénytervezet ügyében.
Ha a kormányt nem váltják le, vagy nem kerül sor bizalmatlansági indítvány benyújtására, akkor a tervezet, amelyért a felelősségvállalás történt, elfogadottá válik.
Alkotmányellenesnek nyilvánította kedden az alkotmánybíróság a volt államfőket megillető juttatásokat eltörlő törvénymódosítást – értesült hivatalos forrásokból az Agerpres. A keresetet Traian Băsescu kezdeményezte 2022-ben.
A romániai polgárok többsége szerint Románia rossz irányba halad, és az Ilie Bolojan vezette új kormány sem lesz képes jó irányba fordítani – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Keddi ülése után a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) állásfoglalást tett közzé, amely szerint a bírák és ügyészek bérezése és nyugdíjazásuk rendszere nem kiváltság, hanem a jogállásuk alapvető eleme.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
szóljon hozzá!