Fotó: Facebook/Csoma Botond
Az RMDSZ nem köt az új, kétpárti kormánykoalícióval a kormány külső parlamenti támogatásáról szóló megállapodást – jelentette ki szerdán a Krónikának Csoma Botond, a kormányátalakítás nyomán ellenzékbe szoruló magyar szervezet képviselőházi frakcióvezetője.
2023. június 14., 11:242023. június 14., 11:24
2023. június 14., 13:312023. június 14., 13:31
„Nem kötünk a parlamenti támogatásról szóló megállapodást a kormánnyal, ez kizárt dolog. Szerintem nevetséges is lenne. A szociáldemokratáknak és a nemzeti liberálisoknak megvan a többségük” – szögezte le Csoma. „Nyilván racionális emberek vagyunk. Amikor ellenzékben voltunk, minden törvénytervezetet pontszerűen elemeztünk.
– hangsúlyozta lapunknak a frakcióvezető.
A Krónika kérdésére, volt-e szándékosság abban, hogy az RMDSZ végül ellenzékbe került, azért ajánlottak fel számára a román pártok olyan tárcákat a fejlesztési és a környezetvédelmi minisztériumért cserébe, mert mindenképpen ki akarták taszítani a kormányból, Csoma Botond kifejtette: ez egyáltalán nem kizárható.
Még az este folyamán a parlament elé terjesztik a kormányprogramot és a miniszterjelöltek listáját – jelentette be kedd esti sajtótájékoztatóján Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök.
„Nehéz megítélni, mi is elemezzük a helyzetet, hiszen jó pár hete tart a miniszterelnök-cserével kapcsolatos politikai vita, és nagyon sok változást történt.
– jelentette ki a politikus. A kolozsvári politikus indoklásképp elmondta: amikor majdnem eljutottak a kompromisszumig a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőivel, mindig valamilyen új elem keletkezett, „valami bejött a képbe”. Elmondása szerint ez kedden is így történt: délután fél háromkor a három párt vezetői találkoztak, ahol felmerült, hogy az RMDSZ a környezetvédelmi és az energiaügyi tárcát kapja meg.
Csoma Botond emlékeztetett: az RMDSZ elvi álláspontja korábban az volt, hogy a legjobb a 2021-es koalíciós megállapodás betartása lenne, ami a választópolgároknak azt üzente volna, hogy a politikusok betartják a szavukat, és továbbra is vállalják azt, amit aláírtak egymás között. Ez már csak azért is jó lett volna, mert elég nagy a bizalomhiány a politikummal szemben; ám a két román párt elzárkózott ettől a javaslattól.
A PSD és a PNL egyaránt arra hivatkozott, hogy 2021 óta változott a politikai helyzet – ugyanakkor Csoma megítélése szerint ez elsősorban a saját pártjukra vonatkozik,
Mindemellett a PSD és a PNL azt javasolta az RMDSZ-nek, hogy legyen rugalmasabb, és fogadja el az energiaügyi és a környezetvédelmi tárcát. Emiatt össze kellett hívni a Szövetségi Állandó Tanácsot (SZÁT), amely arra a következtetésre jutott, hogy az RMDSZ fogadja el az ajánlatot, mivel „a kormányzás eszközével tudjuk a leghatékonyabban képviselni az erdélyi magyarságot”.
Azonban mire ezt a döntést meghozták, ismét érkezett az új hír, miszerint a liberálisok nem fogadták el, hogy a környezetvédelmet továbbra is az RMDSZ vezesse.
Ez a helyes kifejezés szerintem” – hangoztatta Csoma.
Intenzív tárgyalássorozat vette kezdetét a hárompárti bukaresti nagykoalíció vezetői között azt követően, hogy Klaus Iohannis államfő Marcel Ciolacut bízta meg kormányalakítással. Az RMDSZ már hajlandó lemondani a fejlesztési tárcáról.
A Krónika arra is kíváncsi volt, a frakcióvezető megítélése szerint a válsághelyzetek miatt nem előnyösebb-e az RMDSZ számára, ha a 2024-es választási évre ellenzékből fordul rá. Csoma Botond szerint bármennyire is kézenfekvőnek számít ez a megközelítés, ezt nem vették figyelembe, nem taktikáztak. Jóslatokba ugyanakkor nem kívánt bocsátkozni. Kérdésünkre, hogy véleménye szerint az új felállású koalíció kitölti-e a 2024-es parlamenti választásokig hátralevő mandátumát, kifejtette: mivel a liberálisok nem állnak jól a közvélemény-kutatásokban, bementek 20 százalék alá,
„Lehet, hogy jövőre, az európai parlamenti választások előtt ez megtörténhet” – mutatott rá Csoma Botond. A politikus azt is felidézte, hogy a szociáldemokraták sem állnak túl jól, az ő támogatottságuk 30 százalék körüli, miközben az AUR erősödik, így ilyen szempontból „elég bizonytalan időszak” következik.
Molnár Zsolt fogja képviselni Romániát az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének igazgatótanácsában. Az erről szóló memorandumot szerdai ülésén fogadta el a kormány.
Miközben az Európai Unió lakosságának több mint 83 százaléka 15 percen belül elérhet egy kórházat, Romániában ez koránt sincs így.
Otthagyja a Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR) Claudiu Târziu. A korábbi szenátor, jelenleg európai parlamenti képviselő szerint George Simion pártelnök diktatórikus módszereket használ.
Alkotmányellenes kizárni a bírói és ügyészi karból a volt hírszerzőket – döntött kedden az alkotmánybíróság.
Románia idén nyáron több száz tanárt és kisgyermekgondozót hoz Indonéziából, akik bölcsődékben és óvodákban fognak dolgozni a gyerekekkel – értesült az Adevărul.ro hírportál egy munkaerő-közvetítő ügynökség vezetőjétől.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint rendkívül fura, hogy egy párt megvonja a politikai támogatást a saját jelöltjétől.
Nem akar eleget tenni Elena Lasconi, a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke a pártvezetés szerdán megfogalmazott felszólításának, miszerint alacsony támogatottsága miatt lépjen vissza az elnökválasztási versenyből.
A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) vezetői beváltották fenyegetésüket, és a nyilvánosság előtt szólították fel az elnökválasztási versenyből való visszalépésre Elena Lasconi pártelnököt.
A fekete-tengeri térségnek mindig is stratégiai értéke volt – jelentette ki kedden Angel Tîlvăr védelmi miniszter a Bukarestbe akkreditált uniós nagykövetek értekezletén.
1 hozzászólás