Vége az idillnek. Egy ideig szétválnak Nicolae Ciucă PNL- és Marcel Ciolacu PSD-, valamint Kelemen Hunor RMDSZ-elnök útjai
Fotó: RMDSZ
Még az este folyamán a parlament elé terjesztik a kormányprogramot és a miniszterjelöltek listáját – jelentette be kedd esti sajtótájékoztatóján Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök. Ez végül meg is történt, a PNL és a PSD alkotta koalíció iktatta a kormányprogramot és a Ciolacu-kabinetbe javasolt miniszterjelöltek névsorát a szenátus és a képviselőház összevont házbizottságánál. A listán nem találhatók RMDSZ-es jelöltek, így a szövetség nem lesz tagja a következő kabinetnek.
2023. június 13., 22:112023. június 13., 22:11
2023. június 13., 23:142023. június 13., 23:14
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke a párt országos politikai tanácsának ülése után nyilatkozott a sajtónak. Ciolacu kijelentette, a kormányprogramot és a miniszterjelöltek listáját még kedd este beterjesztik a parlamenthez, hogy szerdán összeállíthassák a miniszterjelöltek parlamenti bizottságokban történő meghallgatásának ütemtervét. Arra a kérdésre, hogy megpróbálja-e kormányon maradásra bírni az RMDSZ-t, Ciolacu azt felelte:
„A kormányprogram elkészült. Sajnálattal mondom, hogy az RMDSZ, és kollégáim, Tánczos Barna úr, Cseke Attila úr és nem utolsó sorban Kelemen Hunor úr ebben a pillanatban nincsenek benne ebben a koalícióban. De ismétlem, az estének még nincs vége” – fogalmazott Marcel Ciolacu. Aki közölte azt is, hogy kedd este még tárgyalni szeretne az RMDSZ parlamenti frakcióival és Kelemen Hunor szövetségi elnökkel.
Intenzív tárgyalássorozat vette kezdetét a hárompárti bukaresti nagykoalíció vezetői között azt követően, hogy Klaus Iohannis államfő Marcel Ciolacut bízta meg kormányalakítással. Az RMDSZ már hajlandó lemondani a fejlesztési tárcáról.
Nem sokkal később a PSD vezetősége kedd esti ülésén jóváhagyta a Ciolacu kormányába javasolt miniszterjelöltjeinek listáját. Ennek megfelelően Marian Neacşu kormányfő-helyettes lesz, Sorin Grindeanu szállítási és infrastruktúraügyi miniszter marad, Adrian Câciu eddigi pénzügyminiszter az európai beruházások és projektek minisztere lesz, Florin Barbu pedig Petre Daeát váltja a mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium élén. A gazdaság, az üzleti szféra és a turizmus minisztere Radu Oprea lesz, Angel Tîlvâr védelmi miniszter marad, akárcsak Gabriela Firea, aki továbbra is a családügyi, ifjúsági és esélyegyenlőségi minisztériumot irányítja, a kutatásért, innovációért és digitalizációért felelős miniszter Ivan Bogdan-Gruia lesz, Marius Budăi munkaügyi tárcavezető marad, az egészségügyi miniszter pedig továbbra is Alexandru Rafila.
A PNL székhelyén tartott sajtótájékoztatón Ciucă kifejtette, két variánsról is szavaztak: az egyik szerint az RMDSZ részt vesz a kormányban, a másik szerint kormányon kívül marad. „Végül jóváhagytuk a Nemzeti Liberális Párt által javasolt miniszterek listáját” – mondta a pártelnök. A szenátus frissen megválasztott elnöke hozzátette, a liberálisok felajánlották az RMDSZ-nek az energiaügyi tárcát, de a szövetség ezt nem fogadta el. Következésképpen a PNL és a PSD alkotta koalíció fog kormányozni, a nemzeti kisebbségek parlamenti frakciójának támogatásával – szögezte le.
Nicolae Ciucă szerint a PSD és a PNL alkotta kabinetbe (tehát az RMDSZ nélküli kormánykoalíció variánsában) a miniszterjelöltek a következők: Cătălin Predoiu eddigi igazságügyi tárcavezető kormányfőhelyettes és belügyminiszter lesz, míg Bogdan Aurescu helyett Luminiţa Odobescu veszi át a külügyminisztérium irányítását. Ligia Deca oktatási miniszter marad, Alina Gorghiu átveszi az igazságügyi minisztérium vezetését, Adrian Veştea lesz a fejlesztési, Mircea Fechet a környezetvédelmi miniszter. Marcel Boloşra bízzák a pénzügyi tárcát, Raluca Turcan váltja Lucian Romașcanut a kulturális minisztérium élén, ugyanakkor Sebastian Burduja veszi át az energiaügyi minisztériumot a liberális Virgil Popescutól.
A PNL és a PSD alkotta koalíció kedden késő este iktatta a kormányprogramot és a Ciolacu-kabinetbe javasolt miniszterjelöltek névsorát a szenátus és a képviselőház összevont házbizottságánál. A listán nem találhatók RMDSZ-es jelöltek, így a szövetség nem lesz tagja a következő kabinetnek. Szerdán meghallgatják a szakbizottságokban a különböző tárcák várományosait, majd csütörtökön szavaz is a parlament két házának együttes plénuma az új kormány összetételéről.
Nem történt meglepetés a parlamenti pártok és Klaus Iohannis között kedden az új kormány megalakításáról szóló tárgyalások után: az államfő Marcel Ciolacut, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökét bízta meg kormányalakítással.
A politikai pártok csak azokban az években részesülhetnek állami támogatásban, amelyekben Románia tartani tudja a vállalt költségvetési hiánycélt – erről szóló módosító javaslatot nyújtott be az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS).
A közlekedés biztonsága érdekében sebességkorlátozásokat vezetnek be a következő napokban egyes vasúti pályaszakaszokon – közölte vasárnap a Román Vasúttársaság.
Alexandru Rogobete egészségügyi miniszter vasárnap kijelentette, lemond a tisztségéről, ha nem készül el az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) új informatikai rendszere.
A kormány adóügyi intézkedései ellen tiltakoznak hétfőn a parlament épülete előtt az egészségügyi dolgozókat tömörítő Sanitas szakszervezeti szövetség, valamint az oktatási szakszervezetek tagjai.
Daniel David oktatási miniszter szerint „egyelőre idén nem változik semmi” a nyolcadikosok képességfelmérő vizsgáját illetően, és valószínűleg jövőre, de talán két év múlva sem. A tárcavezető ugyanakkor kitart a megmérettetés megreformálása mellett.
Június 20-a és július 3-a között 50 akciót szervezett a rendőrség a kábítószer- és emberkereskedelemmel, informatikai csalással és pénzmosással gyanúsított bűnözői csoportok felszámolására – tájékoztatott szombaton a Román Rendőrség (IGPR).
Klaus Iohannis volt államfőt, Marcel Ciolacu volt miniszterelnököt és Nicolae Ciucă volt szenátusi elnököt figyelmeztették, hogy az országot a költségvetési csőd veszélye fenyegeti, ha nem hoznak hiánycsökkentő intézkedéseket.
Ilie Bolojan miniszterelnök pénteken kijelentette, hogy Románia az egyetlen ország a világon, ahol a bírák 48 évesen vonulnak nyugdíjba, átlagosan 5000 eurós nyugdíjjal. A kormányfő szerint ezen hamarosan változtatnak.
A kormány deficitcsökkentő csomagja csökkenti a polgárok vásárlóerejét, és a 2010-es években tapasztaltakhoz hasonló negatív társadalmi és gazdasági hatásai lesznek – véli a Gazdasági és Szociális Tanács (CES).
Pénteki ülésén a kormány megvitatta és jóváhagyta a deficitcsökkentő intézkedések első csomagjára vonatkozó törvénytervezetet – számolt be a Facebook-oldalán a pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!