Fotó: Gov.ro
Intenzív tárgyalássorozat vette kezdetét a hárompárti bukaresti nagykoalíció vezetői között azt követően, hogy Klaus Iohannis államfő Marcel Ciolacut bízta meg kormányalakítással. Az RMDSZ mégis hajlandó lemondani a fejlesztési tárcáról, de a liberálisok már a környezetvédelmet sem hajlandóak „visszaadni” az alakulatnak.
2023. június 13., 18:382023. június 13., 18:38
2023. június 13., 20:552023. június 13., 20:55
A bukaresti sajtó értesülései szerint az RMDSZ meggondolta magát, és adott esetben akkor sem távozik a hatalomból, ha nem őrizheti meg a Cseke Attila irányította fejlesztési minisztériumot. Mint ismert, Kelemen Hunor szövetségi elnök a napokban többször úgy nyilatkozott, hogy az RMDSZ ragaszkodik a fejlesztési tárcához, mindössze arról hajlandó alkudozni, hogy ennek megtartása mellett tárgyaljon a környezetvédelmi tárca lecseréléséről egy hasonló jelentőségű tárcára.
Román sajtóinformációk értelmében az RMDSZ kedden immár hajlandónak mutatkozott lemondani a fejlesztési tárcáról, és elfogadni Ciolacu előterjesztését, azzal a különbséggel, hogy a Tánczos Barna vezette környezetvédelmi minisztérium megőrzése mellett megkapja az energiaügyi tárcát. Közbeszóltak azonban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) vezetői, akik a háttértárgyalások során már hetekkel ezelőtt egyértelművé tették, hogy igényt tartanak a fejlesztési minisztériumra.
Nem történt meglepetés a parlamenti pártok és Klaus Iohannis között kedden az új kormány megalakításáról szóló tárgyalások után: az államfő Marcel Ciolacut, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökét bízta meg kormányalakítással.
A miniszterelnöki posztról távozó Nicolae Ciucă vezette alakulat újabban már a környezetvédelmi tárcát is magának akarja, és nem kívánja „visszaadni” az RMDSZ-nek. (A szövetség politikusai már korábban a liberálisok szemére vetették, hogy „tisztséghalmozók”). A kedd délutáni koalíciós egyeztetések után Nicolae Ciucă úgy nyilatkozott, hogy a PNL hajlandó „átengedni” az energiaügyi tárcát az RMDSZ-nek, a magyar alakulatnak járó másik minisztériumot pedig „adja oda a PSD”. (Az energiaügyi minisztériumot jelenleg is a liberális Virgil Popescu vezeti). A PNL elnöke a párt országos politikai bürójának ülése előtt a sajtónak kifejtette, hogy a testület két variánsról is szavaz: az egyik szerint az RMDSZ részt vesz a kormányban, és a liberálisok az energiaügyi tárcát ajánlják fel nekik, a másik variáns szerint az RMDSZ kormányon kívül marad.
Időközben kiállt a sajtó elé Csoma Botond, a szövetség képviselőházi frakcióvezetője, és megerősítette: az alakulat hajlandó rugalmasságról tanúbizonyságot tenni, és lemondani a fejlesztési, vagy a környezetvédelmi tárcák egyikéről. Az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője felidézte: a koalíció vezetőinek délután tartott tárgyalásain hangzott el a partnerek részéről az a legfrissebb ajánlat, hogy a magyar szövetség vegye át az energiaügyi minisztérium irányítását és tartsa meg a környezetvédelmi tárca vezetését.
Ezt követően online ülést tartott az RMDSZ vezetősége, amelyen Csoma szerint valamennyien egyetértettek azzal, hogy „legyenek rugalmasabbak”. „Ha már azzal vádolnak minket, hogy nem vagyunk elég rugalmasak... Nem akartuk azt a látszatot sem kelteni, hogy megfutamodunk a kormányzástól. El tudjuk fogadni az energiaügyi és a környezetvédelmi minisztériumot” – közölte Csoma Botond, aki bírálta ugyanakkor a liberálisokat amiatt, hogy már a zöldtárcáról sem hajlandóak lemondani az RMDSZ javára.
„A PNL közölte, hogy nem engedi át a fejlesztési és a környezetvédelmi minisztériumot, amit nem értünk, hiszen ezek a tárcák jelenleg RMDSZ-es irányítás alatt vannak. Nem vagyunk hajlandóak elfogadni, hogy csak az energiaügyi minisztériummal maradjunk” – szögezte le Csoma Botond. Újságírói kérdésre hozzátette: ilyen körülmények közepette nem az RMDSZ lép ki a kormányból, hanem „eltávolítják a kormányból” a szövetséget. „Nem vagyunk senkinek a rongya” – fogalmazott a kolozsvári politikus.
Felrótta a liberálisoknak és a szociáldemokratáknak, hogy nem tartják magukat a 2021-ben kötött koalíciós megállapodáshoz, és a miniszterelnök-cserén kívül a minisztériumokat is teljesen újraosztják egymás között. Elmondta, bár az RMDSZ „rugalmasságot tanúsítva” lemondott a fejlesztési tárcáról, végül meg akarták fosztani a környezetvédelmi minisztériumtól is, és más tárcák irányítását ajánlották fel számára. „A komolyságon és szakértelmen kívül rugalmasságot is tanúsítottunk, de kényszer hatására nem lehet dolgozni” – fogalmazott a szövetség vezetője. Hozzátette, szerda reggelig, amíg Marcel Ciolacu kormányfőjelölt elküldi a miniszterjelöltek névsorát a parlamentbe, sok minden megtörténhet, de ehhez nem sok reményt fűz. „Meglátjuk, hogy a továbbiakban, holnap, holnapután mi történik” – mondta sajtónyilatkozatában Kelemen Hunor.
Az RMDSZ szerepére vonatkozó kérdésre Ciolacu úgy felelt: „jelen pillanatban az RMDSZ nem része ennek a koalíciónak”. A kormányfői poszt várományosa közölte azt is, hogy az este folyamán tárgyalóasztalhoz ülnek a liberálisokkal, majd eljuttatják kormánya leendő tagjainak névsorát a törvényhozás állandó bizottságához.
Elutasította Kelemen Hunor RMDSZ-elnök vasárnap a leendő román kormányfőnek, Marcel Ciolacu PSD-elnöknek a szövetség új kormányzati szerepvállalására vonatkozó ajánlatát.
A PNL országos politikai bürójának ülése előtt nyilatkozó politikus leszögezte: pártja már a kezdetektől azt szerette volna, ha tiszteletben tartják a kormányfőcseréről szóló eredeti megállapodást, amelyik nem érinti az RMDSZ minisztériumat. Kijelentette: megengedhetetlen, hogy naponta változzanak a feltételek. „Egy minisztériumot, ez esetben az energiaügyi tárcát hajlandók vagyunk átengedni azért, hogy a koalíció a jelenlegi felállásban megmaradjon. De ezen felül semmit, sem minisztériumot, sem tisztséget nem adunk át. Nem lehet az, hogy a PNL megváljon két minisztériumtól, az energiaügyitől és a környezetvédelmitől, és a többiek ne engedjenek át semmit” – szögezte le a szociáldemokratákra utalva Bogdan.
Hozzátette: a Szociáldemokrata Párt (PSD) a szállításügyi tárcát kérte tőlük, az RMDSZ pedig a környezetvédelmet és az energiaügyi tárcát akarja. „A PNL biztosította eddig az ország stabilitását. Egyetlen tárcát sem adunk pluszba. Ha akarja (az RMDSZ – szerk. megj.) az energiaügyit, jó, ha nem, ez van, viszontlátásra” – idézte az Agerpres az európai parlamenti képviselőt. Rareş Bogdan emlékeztetett, hogy a PSD az európai beruházások minisztériumát és az egészségügyi minisztériumot ajánlotta az RMDSZ-nek.
„Az RMDSZ döntése, hogy ezt elfogadják vagy sem. Mi felajánlottuk nekik az energiaügyi tárcát, ami stratégiai fontosságú, nekem személy szerint fenntartásaim is voltak ezzel kapcsolatban. A környezetvédelmi tárca élére van egy nagyon jól felkészült szakemberünk, nem engedhetünk át egy partnernek két minisztériumot, a másik partnernek is át kell engednie valamit. A PNL nem engedhet át két minisztériumot” – ismételte meg Rareş Bogdan.
A TikTok egy jelentésben ismertette a tavaly novemberi romániai elnökválasztással kapcsolatban megfigyelt veszélyes jelenségeket, a választásokat megelőző intézkedéseit.
Ha nem Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ alkotta kormánykoalíció jelöltje nyeri az államfőválasztást, a PSD kiléphet a kormányból – derült ki pártbeli források szerint.
A fejlesztési minisztérium 512 állást, az összes poszt 16 százalékát szünteti meg – jelentette ki szerdai bukaresti sajtótájékoztatóján Cseke Attila tárcavezető.
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig törvénysértő módon szegődött zsoldosnak.
Cătălin Predoiu belügyminiszter szerint mindenképp értékelendő, hogy a bányászjárás ügyében a vádlottak bíróság elé kerülnek, még akkor is, ha ez később történt meg, mint ahogyan „mindannyian szerettük volna”.
Hajlandó az esetleges visszalépésről egyeztetni az elnökválasztáson független jelöltként induló bukaresti főpolgármester, Nicușor Dan annak érdekében, hogy a második fordulóba ne két szuverenista jelölt, George Simion és Victor Ponta jusson be.
Bár az új Trump-kormányzat az utóbbi időben számos nemzetközi vitát gerjesztett, „nem beszélhetünk pánikról”, és „nincs semmiféle szakadás Európa és az Egyesült Államok között” – jelentette ki Angel Tîlvăr román védelmi miniszter.
Vádat emelt a bukaresti katonai ügyészség az 1990-es bányászjárás ügyében emberiesség elleni bűncselekmények miatt Ion Iliescu korábbi államfő ellen – közölte szerdán az ügyészség.
Útmutatót adott ki a 2025-ös romániai államfőválasztást övező félretájékoztató, hamis információk felismerését elősegítendő az Állandó Választási Hatóság (AEP).
Az uniós tagországok közül Romániában a legmagasabb (26,3 százalék) a 25 év alattiak munkanélküliségi rátája – hívta fel a figyelmet a Friedrich Ebert Alapítvány romániai irodájának legújabb jelentése.
szóljon hozzá!