Fotó: Facebook/Csoma Botond
Az RMDSZ nem köt az új, kétpárti kormánykoalícióval a kormány külső parlamenti támogatásáról szóló megállapodást – jelentette ki szerdán a Krónikának Csoma Botond, a kormányátalakítás nyomán ellenzékbe szoruló magyar szervezet képviselőházi frakcióvezetője.
2023. június 14., 11:242023. június 14., 11:24
2023. június 14., 13:312023. június 14., 13:31
„Nem kötünk a parlamenti támogatásról szóló megállapodást a kormánnyal, ez kizárt dolog. Szerintem nevetséges is lenne. A szociáldemokratáknak és a nemzeti liberálisoknak megvan a többségük” – szögezte le Csoma. „Nyilván racionális emberek vagyunk. Amikor ellenzékben voltunk, minden törvénytervezetet pontszerűen elemeztünk.
– hangsúlyozta lapunknak a frakcióvezető.
A Krónika kérdésére, volt-e szándékosság abban, hogy az RMDSZ végül ellenzékbe került, azért ajánlottak fel számára a román pártok olyan tárcákat a fejlesztési és a környezetvédelmi minisztériumért cserébe, mert mindenképpen ki akarták taszítani a kormányból, Csoma Botond kifejtette: ez egyáltalán nem kizárható.
Még az este folyamán a parlament elé terjesztik a kormányprogramot és a miniszterjelöltek listáját – jelentette be kedd esti sajtótájékoztatóján Marcel Ciolacu kijelölt miniszterelnök.
„Nehéz megítélni, mi is elemezzük a helyzetet, hiszen jó pár hete tart a miniszterelnök-cserével kapcsolatos politikai vita, és nagyon sok változást történt.
– jelentette ki a politikus. A kolozsvári politikus indoklásképp elmondta: amikor majdnem eljutottak a kompromisszumig a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) képviselőivel, mindig valamilyen új elem keletkezett, „valami bejött a képbe”. Elmondása szerint ez kedden is így történt: délután fél háromkor a három párt vezetői találkoztak, ahol felmerült, hogy az RMDSZ a környezetvédelmi és az energiaügyi tárcát kapja meg.
Csoma Botond emlékeztetett: az RMDSZ elvi álláspontja korábban az volt, hogy a legjobb a 2021-es koalíciós megállapodás betartása lenne, ami a választópolgároknak azt üzente volna, hogy a politikusok betartják a szavukat, és továbbra is vállalják azt, amit aláírtak egymás között. Ez már csak azért is jó lett volna, mert elég nagy a bizalomhiány a politikummal szemben; ám a két román párt elzárkózott ettől a javaslattól.
A PSD és a PNL egyaránt arra hivatkozott, hogy 2021 óta változott a politikai helyzet – ugyanakkor Csoma megítélése szerint ez elsősorban a saját pártjukra vonatkozik,
Mindemellett a PSD és a PNL azt javasolta az RMDSZ-nek, hogy legyen rugalmasabb, és fogadja el az energiaügyi és a környezetvédelmi tárcát. Emiatt össze kellett hívni a Szövetségi Állandó Tanácsot (SZÁT), amely arra a következtetésre jutott, hogy az RMDSZ fogadja el az ajánlatot, mivel „a kormányzás eszközével tudjuk a leghatékonyabban képviselni az erdélyi magyarságot”.
Azonban mire ezt a döntést meghozták, ismét érkezett az új hír, miszerint a liberálisok nem fogadták el, hogy a környezetvédelmet továbbra is az RMDSZ vezesse.
Ez a helyes kifejezés szerintem” – hangoztatta Csoma.
Intenzív tárgyalássorozat vette kezdetét a hárompárti bukaresti nagykoalíció vezetői között azt követően, hogy Klaus Iohannis államfő Marcel Ciolacut bízta meg kormányalakítással. Az RMDSZ már hajlandó lemondani a fejlesztési tárcáról.
A Krónika arra is kíváncsi volt, a frakcióvezető megítélése szerint a válsághelyzetek miatt nem előnyösebb-e az RMDSZ számára, ha a 2024-es választási évre ellenzékből fordul rá. Csoma Botond szerint bármennyire is kézenfekvőnek számít ez a megközelítés, ezt nem vették figyelembe, nem taktikáztak. Jóslatokba ugyanakkor nem kívánt bocsátkozni. Kérdésünkre, hogy véleménye szerint az új felállású koalíció kitölti-e a 2024-es parlamenti választásokig hátralevő mandátumát, kifejtette: mivel a liberálisok nem állnak jól a közvélemény-kutatásokban, bementek 20 százalék alá,
„Lehet, hogy jövőre, az európai parlamenti választások előtt ez megtörténhet” – mutatott rá Csoma Botond. A politikus azt is felidézte, hogy a szociáldemokraták sem állnak túl jól, az ő támogatottságuk 30 százalék körüli, miközben az AUR erősödik, így ilyen szempontból „elég bizonytalan időszak” következik.
Továbbra is nagyon súlyos az állapota annak a hegyimentőnek, akire rátámadt a medve vasárnap egy predeáli utcán.
A román sajtóban felröppent a hír, hogy az RMDSZ Asztalos Csaba jogászt, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnökét jelöli az alkotmánybíróság új magyar tagjának, miután Varga Attila kilenc éves mandátuma idén nyáron lejár.
A Dolj megyei törvényszék elrendelte pénteken az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és három családtagjának előzetes letartóztatását.
Hívószámhamisítással (ID spoofing) operáló, hatósági telefonhívásokat imitáló csalások terjedésére figyelmeztet Romániában a Szervezettbűnözés- és Terrorellenes Ügyosztály (DIICOT).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
1 hozzászólás